Liczniki gazu w każdym mieszkaniu dają poczucie bezpieczeństwa oraz oszczędności

Materiał partnera zewnętrznego
Firma Mserwis24 Marcina Żyznowskiego zyskuje licznych klientów, którzy administrują budynkami wielorodzinnymi: spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

W Ostrołęce remonty bloków to konieczność: większość pochodzi z ubiegłego wieku i liczy nawet do 60 lat. To wiek, w którym nawet najstaranniej założone instalacje mają prawo się zużyć. Również izolacje pozostawiają wiele do życzenia: tak bardzo zmieniły się używane do ich zakładania technologie. Dotyczy to instalacji gazowych, CO, wodno-kanalizacyjnych, w których specjalizuje się firma.

Po kompleksowej modernizacji okazuje się, że korzyści są wymierne, również finansowe.

– Oszczędności w zużyciu ciepłej wody sięgają 50 procent. Skąd się biorą? Wystarczy pomyśleć, w czym są zamontowane rury: w betonie. Zabudowane szachty zabierają ciepło – mówi właściciel.

Drugi problem, który firma pomaga rozwiązać, to przestarzała, wybijająca kanalizacja. W starych blokach, przy niewielkim zużyciu wody rury się zatykają, co jest bardzo dokuczliwe dla mieszkańców. Mserwis24 proponuje kompleksową usługę: od zmierzenia przepływu średnic i sposobu odprowadzania, sprawdzanie przy pomocą kamery przyłączy, sprawdzenie rzędnych terenu, przez dobranie odpowiedniego rozwiązania aż do założenia kanalizacji podposadzkowej. Trzeba dodać, że Ostrołęka ma dodatkowy, specyficzny problem. Rury kanalizacyjne są umieszczone na zbyt dużej głębokości. Tam jest kurzawka, rury „falują” na niestabilnym podłożu. Stąd awarie i przecieki.

Jeśli chodzi o gaz, to firma oferuje instalację, która pozwala indywidualnie rozliczać zużycie gazu w każdym mieszkaniu, jest szczelna, nowoczesna, z systemem zabezpieczeń. Co ważne, klient zleca usługę i nie musi się już o nic martwić. Ani o projekt ani o nadzór budowlany, ani o próby przy odbiorze.

– Wchodzimy, robimy i wychodzimy – mówi Marcin Żyznowski. – Nawet zdobycie pozwoleń jest po naszej stronie.

Z usług firmy korzysta kilka spółdzielni w mieście. Również ta największa, która administruje 107 budynkami wielorodzinnymi, w tym wszystkimi 11 ostrołęckimi wieżowcami.

– Obowiązujące przepisy nakładają na zarządców budynków wielorodzinnych – a takim jest Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa – obowiązki w zakresie właściwej gospodarki remontowej administrowanych obiektów budowlanych – mówi Janina Zambroń, prezes OSM. – Obowiązki te obejmują również wszystkie instalacje, w które wyposażone są budynki. Instalacja gazowa w budynkach mieszkalnych jest newralgiczna, a utrzymanie jej we właściwym stanie technicznym ma priorytet, gdy się weźmie pod uwagę możliwe następstwa awarii. Działania OSM w zakresie utrzymania tych urządzeń w pożądanym stanie zależą wyłącznie od czynników obiektywnych, ustalonych w wyniku corocznie przeprowadzanych przeglądach. Decydują względy bezpieczeństwa i względy użytkowe. Nasz plan remontów zasobów mieszkaniowych na ten rok, określony na podstawie okresowych przeglądów obiektów, uwzględnia między innymi wymianę wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej poziomej w czterech budynkach i instalacji gazowej z montażem indywidualnych gazomierzy w dwóch budynkach. Realizujemy tyle, na ile nam pozwala budżet. Dlaczego Mserwis24? Co roku ogłaszamy przetargi na te prace, a wybór należy do komisji przetargowej. Wykonawcą zostaje firma oferująca najkorzystniejsze warunki finansowe i jakościowe. Najważniejsze, że usługa jest świadczona w sposób sprawny, solidny i jak najmniej dokuczliwy dla mieszkańców.

Wiceprezes spółdzielni, Tadeusz Zawistowski dodaje:

– Jesteśmy zadowoleni z jakości robót i takie głosy są też od mieszkańców.

Zapytani o to, co jest ważne, gdy się przeprowadza modernizację, prezesi wymieniają: bezpieczeństwo mieszkańców i infrastruktury, ograniczenie kosztów, należyty stan techniczny zasobów, estetyka i stan przyjazny dla środowiska. Instalację gazową z założeniem indywidualnych gazomierzy w okresie ostatnich 4 lat wymieniono w 9 budynkach,kanalizację poziomą w dwóch .

– Co roku robimy przegląd i typujemy 2-3 budynki do prac. Kanalizacja przestała wybijać, zwiększyło się bezpieczeństwo przy użytkowaniu gazu. To początek drogi, modernizacja czeka większość naszych zasobów mieszkaniowych.

Z usług firmy skorzystała Spółdzielnia Mieszkaniowa Parkowa.

– Bezpieczeństwo to nasz priorytet i muszę powiedzieć, że osiągnęliśmy go – mówi Agnieszka Bałazy, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Parkowa. – Odkąd mamy indywidualne gazomierze w mieszkaniach, skończył się problem dogrzewania pomieszczeń gazem. To się zdarzało, gdy na gaz była opłata zryczałtowana. Widywałam suszenie grzybów przez całą noc, ogrzewanie metalowej płyty, która służyła za kaloryfer, grzanie wody do mycia w garnkach na kuchenkach.

Spółdzielnia zdecydowała się na założenie nowej instalacji, żeby nie dopuszczać do sytuacji, gdy awaria w jednym mieszkaniu spowoduje konieczność odcięcia całego pionu. W mieszkaniu włącza się czujnik i sygnalizuje dźwiękiem i miganiem, że ulatnia się gaz. Można odciąć dopływ gazu tylko to tego lokalu. Ponadto opłaty za gaz są teraz realne: mieszkańcy ponoszą koszt rzeczywistego zużycia.

Firma ma w ofercie również usługi dla właścicieli domów jednorodzinnych: montaż instalacji solarnych, serwis urządzeń grzewczych i artykuły hydrauliczne, ogrzewanie podłogowe, pompy ciepła. Wycena jest bezpłatna.

Dodaj ogłoszenie