Licea przestaną istnieć. Zmian w oświacie jest wiele

ekruczyk
Zawodówki będą trzyletnie, a niektóre szkoły zostaną przekształcone. Radni podjęli odpowienie uchwały

Zmiany w szkolnictwie ponadgimnazjalnym spowodowały konieczność likwidacji lub przekształcania niektórych szkół. Przestają istnieć między innymi Licea Profilowane we wszystkich szkołach prowadzonych przez powiat, licea uzupełniające dla dorosłych, Technikum Hotelarskie i Ekonomiczne w Chorzelach, a dwuletnie szkoły zawodowe zostaną przekształcone w trzyletnie. A to nie wszystkie zmiany.

To właśnie oświatą zajmowali się radni na ostatniej sesji, 24 lutego. Przede wszystkim radni pochylili się nad zamiarem likwidacji Centrum Kształcenia Praktycznego w Przasnyszu i włączenia go do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przasnyszu. Radni zgodnie przegłosowali uchwałę. Uchwała została przekazana do Kuratorium Oświaty do zaopiniowania

Oprócz tego, ze względu na ogólnopolskie reformy w szkolnictwie i decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej, nie przewiduje się dalszego funkcjonowania niektórych szkół. I tak, likwidacji zostaną poddane licea profilowane w ZSP w Przasnyszu, Chorzelach, a także w liceum im. KEN, które poprzez likwidację zmienią swoją nazwę z Zespołu Szkół Licealnych Liceum Ogólnokształcącego im. KEN na Liceum Ogólnokształcące im. KEN. Po likwidacji liceum profilowanego pozostaje tu bowiem tylko jeden typ szkoły- liceum ogólnokształcące. Warto dodać, że w tym liceum nie było chętnych na naukę w liceum profilowanym. Likwidacja nastąpi stopniowo. Od września nie będzie naboru, jednak pozostałe klasy dokończą pełny cykl kształcenia. Całkowita likwidacja nastąpi w 2014 roku.

Dyskusje wśród radnych wywołała uchwała dotycząca zamiaru likwidacji Technikum Hotelarskiego i Ekonomicznego w Chorzelach. Powodem jest brak zainteresowania uczniów tym kierunkiem. Jednak większość radnych poparła argumenty starosty i przegłosowała zamiar likwidacji.

Zmiany nastąpiły także jeżeli chodzi o szkoły zawodowe. Nie będą one dwuletnie, a trzyletnie. Nabór do nowych trzyletnich klas odbędzie się już we wrześniu. Uczniowie klas II będą iść starym torem nauczania. Dotyczy to zawodu kucharz w ZSP w Chorzelach, Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w zawodach: kucharz i mechanik pojazdów samochodowych, a także Zasadniczej Szkoły Zawodowej wchodzącej w skład ZSP w Przasnyszu. Ukończenie trzyletniej szkoły daje możliwość uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów potwierdzających kwalifikacje w danym zawodzie, a także możliwość dalszego kształcenia począwszy od klasy II liceum ogólnokształcącego dla dorosłych..

Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Tygodnika w Przasnyszu.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie