Lelis. Podsumowanie trzyletniego projektu "Mistrz tradycji". 10 młodych ludzi uczyło się grać na harmonii pedałowej pod okiem Jana Kani

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Udostępnij:
- To jest podsumowanie trzyletniego projektu "Mistrz tradycji". Niektórzy adepci osiągnęli naprawdę wysoki poziom - ocenił Jan Kania, harmonista z Lipnik w gm. Łyse, który uczył w ramach projektu dziesiątkę młodych ludzi gry na harmonii pedałowej.

W projekcie wzięło udział 10 młodych ludzi (9 chłopców i jedna dziewczyna) w wieku od 12 do 16 lat: 7 z gm. Lelis, 3 z gm. Turośl.
Ich nauczycielem w tym projekcie był (i stale jest) Jan Kania z Lipnik.

Młodzi harmoniści, nieco stremowani, zaprezentowali efekty swojej pracy 12 grudnia, w Centrum Kultury-Biblioteki i Sportu w Lelisie (patrz wideo).

Projekt był finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A napisał go Mieczysław Olender z Towarzystwa Ochrony Dziedzictwa Kurpiowszczyzny.

- Zależy nam na tym, żeby muzyka ludowa była żywa, żeby została przeniesiona na następne pokolenia. Miło oczywiście będzie wychować mistrza w tej dziedzinie, ale nie to jest najważniejsze. Samo zetknięcie się z tą muzyką młodzieży jest bardzo istotne. Muzyka rozwija wszechstronnie. Człowiek, który zajmuje się muzyką, ma lepsze osiągnięcia też w innych dziedzinach. Kiedy ten program ogłoszono, poszukiwałem kandydata do prowadzenia warsztatów. I Janek Kania był dla mnie kandydatem idealnym. Bo on, oprócz tego, że gra, ma w sobie żyłkę pedagogiczną. Zawsze widziałem wokół niego młodych ludzi. To budujące, że tylu młodych ludzi zetknęło się dzięki niemu z muzyką. Serdecznie dziękuję Jankowi za te trzy lata pracy w projekcie - mówił.

- Ja was tak łatwo spod swojej ręki nie puszczę - zwrócił się do młodzieży Jan Kania. - Niektórzy już grają w Kurpiowskiej Orkiestrze, kolejni też powoli będą przychodzić. I myślę, że gdy to grono powiększy się, zmodyfikujemy trochę nasze granie. Ale to wszystko przed nami.

- Poświęcacie swój wolny czas, nie wstydzicie się przywiązania do tradycji, to piękne. Obserwowałem waszych starszych kolegów-muzyków, niektórzy pewnie poczuli się zagrożeni. Bo ktoś im po piętach depcze - żartobliwie mówił wójt gminy Lelis Stefan Prusik. - Wymiana pokoleń następuje, to bardzo cieszy. Póki będę wójtem, będziemy dążyć do tego, by tradycja kurpiowska była kultywowana. Gratuluję wam ukończenia tego kursu - dodał.

Przy okazji wójt Prusik zaprosił na gminne spotkanie opłatkowe, które odbędzie się 23 grudnia o godz. 12.00 przed CK-BiS. Tak było przed rokiem: Wigilia mieszkańców gminy Lelis w 2017 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie