Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Ukrainy nie rozwiążą problemów z brakiem specjalistów w Polsce. Nawet specustawa nie pomoże

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z ubiegłego roku w Polsce brakuje aż 68 tysięcy lekarzy
Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z ubiegłego roku w Polsce brakuje aż 68 tysięcy lekarzy Pixabay
Ukraińscy lekarze nie rozwiążą problemów z brakiem lekarzy specjalistów w Polsce. Z danych otrzymanych od Ministerstwa Zdrowia wynika, że tylko 130 lekarzy i dentystów wystąpiło z wnioskiem o prawo wykonywania zawodu w ramach specustawy przyjętej w związku z wybuchem wojny, która znacznie ułatwia rozpoczęcie pracy ukraińskim lekarzom w Polsce. 130 lekarzy to kropla w morzu potrzeb, bo według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z ubiegłego roku w Polsce brakuje aż 68 tysięcy lekarzy.

W tym tygodniu Ministerstwo Zdrowia przedstawiło nam aktualne dane dotyczące wniosków złożonych przez obywateli Ukrainy od 24.02.2022 r. i decyzji wydanych przez ministra zdrowia w ramach systemu uproszczonego.

Według tych danych wnioski złożyło 130 lekarzy i dentystów w tym: liczba złożonych wniosków w procedurze na określony zakres czynności, czas i miejsce zatrudnienia: 20 lekarzy i lekarzy dentystów; wnioski o warunkowe PWZ (prawo wykonywania zawodu) bez specjalizacji: 28 lekarzy i lekarzy dentystów, wnioski o warunkowe PWZ ze specjalizacją: 82 lekarzy i lekarzy dentystów.

Dotychczas ministerstwo wydało 40 decyzji, w tym aż 33 dotyczące prawa wykonywania zawodu ze specjalizacją.

W przypadki pielęgniarek i położnych w dwóch różnych procedurach (na określony zakres czynności i o warunkowe PWZ) w sumie złożono 52 wnioski, z których ministerstwo pozytywnie rozpatrzyło już 32. Jeszcze mniej wniosków dotyczy ratowników medycznych (6 wniosków, 1 decyzja).

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, średni czas rozpatrywania wniosku trwa od 2 do 4 tygodni i wkrótce będą podjęte kolejne decyzje.

Ministerstwo nie będzie pośrednikiem

Zapewne ze względu na stosunkowo niewielką liczbę zgłoszeń, ministerstwo nie będzie się zajmowało koordynowaniem zatrudniania medyków z Ukrainy w Polsce.

- Minister Zdrowia wydaje jedynie zgody na pracę, które niezbędne są do uzyskania prawa wykonywania zawodu. Działania dotyczące pośrednictwa pracy nie są we właściwości Ministerstwa Zdrowia - informuje Katarzyna Kubicka-Żach z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia i rząd nie zamierzają rozszerzać przepisów o lekarzy z Białorusi. - Rozwiązania dotyczące tzw. systemu uproszczonego dotyczą wszystkich osób, które uzyskały kwalifikacje poza Unią Europejską. Trzy tryby, w których minister zdrowia wydaje decyzje uregulowane są w art. 7 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty - mówi Katarzyna Kubicka-Żach. - Natomiast rozwiązania dotyczące obywateli Ukrainy są dodatkowo uregulowane w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa i są dedykowane wyłącznie obywatelom Ukrainy.

To kropla w morzu potrzeb

Liczba wniosków składanych przez ukraińskich lekarzy pozwala wysnuć wniosek, że nie rozwiążą oni problemów z brakiem specjalistów w Polsce.

Nie przeocz

- Ta liczba ani nie spełni nadziei, które były z tym związane, ani nie sprawdzą się obawy o to, że zaleją nas ukraińscy lekarze - mówi senator Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. - To kropla w morzu potrzeb, na dobrą sprawę liczba pielęgniarek mogłaby zostać zatrudniona w jednym szpitalu lub uzupełnić luki w jednym z miast. Jeśli chodzi o lekarzy, to rozwiążą oni problem w jednostkowych przypadkach.

Dyrektor Wojciech Konieczny niedawno musiał na kilka dni zawiesić działanie oddziału położniczego, bo brakowało jednego lekarza neonatologa. Od 1 kwietnia 2022 roku oddział znów działa, ale specjalistów wciąż brakuje. - Byłbym w stanie w naszym szpitalu zatrudnić nawet 20 lekarzy specjalistów. Zgłaszają się do nas lekarze z Ukrainy, było kilka sygnałów, mam nadzieję, że będą efekty tych rozmów - mówi senator Konieczny.

Nieco lepiej wygląda sytuacja z zatrudnianiem personelu medycznego z Ukrainy. - Już od pewnego czasu pracuje u nas pielęgniarka z Ukrainy, wkrótce zatrudnimy kolejną. Jest również trzecia pielęgniarka, która zdecydowała się pracować jako salowa do czasu uzyskania prawa wykonywania zawodu - dodaje Konieczny.

1200 lekarzy z zagranicy pracuje w Polsce

Od roku w Polsce działa procedura, która pozwala na sprowadzanie do polskiego systemu lekarzy z zagranicy. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, dzięki w Polsce pracuje już 1200 zagranicznych lekarzy, w tym 700 z Ukrainy.

- Ta liczba jest bardziej obiecująca, bo biorąc pod uwagę, że w Polsce działa około 400-500 szpitali, to do każdego z nich mogło trafić po dwóch specjalistów, którzy pomogą rozwiązywać problemy - analizuje Wojciech Konieczny.

Warto dodać, że ministerstwo zdrowia wprowadziło również rozwiązania, dzięki którym studia medyczne w Polsce mogą kontynuować studenci z Ukrainy, którzy po 24 lutego przyjechali do naszego kraju.

Jakich specjalistów obecnie najbardziej brakuje w Polsce?

Obecnie największe zapotrzebowanie na lekarzy specjalistów jest w 22 dziedzinach uznanych za dziedziny priorytetowe.

Dziedziny te zostały wymienione w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny i należą do nich:

  1. anestezjologia i intensywna terapia;
  2. chirurgia dziecięca;
  3. chirurgia ogólna;
  4. chirurgia onkologiczna;
  5. choroby wewnętrzne;
  6. choroby zakaźne;
  7. geriatria;
  8. hematologia;
  9. kardiologia dziecięca;
  10. medycyna paliatywna;
  11. medycyna ratunkowa;
  12. medycyna rodzinna;
  13. neonatologia;
  14. neurologia dziecięca;
  15. onkologia i hematologia dziecięca;
  16. onkologia kliniczna;
  17. patomorfologia;
  18. pediatria;
  19. psychiatria;
  20. psychiatria dzieci i młodzieży;
  21. radioterapia onkologiczna;
  22. stomatologia dziecięca.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lekarze z Ukrainy nie rozwiążą problemów z brakiem specjalistów w Polsce. Nawet specustawa nie pomoże - Dziennik Zachodni

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki