Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze z niepokojem czekają na strategię walki z COVID. "Nasze praktyki i przychodnie zamienią się w wylęgarnię COVID-19"

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Andrzej Zgiet
Od kilku miesięcy trwa dyskusja dotyczą zabezpieczenia systemu opieki zdrowotnej w kontekście kolejnej fal zachorowań na koronawirusa i oddzielenia pacjentów od chorych borykających się z "tradycyjnymi", jesiennymi infekcjami. Lekarze zrzeszeni w ramach Porozumienia Zielonogórskiego apelują: "POZ to nie miejsce do opieki nad pacjentami z COVID-19".

Przychodnie zdrowia na froncie walki z epidemią?

Ministerstwa Zdrowia zapowiedziało strategię związaną z jesienną falą zakażeń koronawirusem połączoną z początkiem sezonu infekcyjnego grypy.

- Planujemy włączyć lekarzy POZ do systemu testowania pacjentów. Opieka ma zacząć się od teleporady - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Włączenie lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej jeszcze przed ogłoszeniem strategii spotkało się ze sprzeciwem specjalistów medycyny rodzinnej.

- W ciągu roku lekarze POZ udzielają ponad 600 tys. świadczeń dziennie, a w sezonie jesienno-zimowym jest ich jeszcze więcej - informuje Monika Kowalska z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Obarczanie POZ dodatkowymi obowiązkami nie tylko medycznymi, ale przede wszystkim administracyjno-organizacyjno-biurokratycznymi bez właściwe zorganizowanej do tego infrastruktury budzi sprzeciw Federacji. Z informacji podawanych w mediach wynika jednak, że plany resortu są aktualne.

Lekarze rodzinni musza wiedzieć, jak działać! Zbliża się sezon jesiennych przeziębień

Dodatkowo lekarze Porozumienia Zielonogórskie wskazują na pilną potrzebę konsultacji ze środowiskiem lekarzy rodzinnych w tej sprawie, ponieważ cały czas nie jest jasne między innymi jak kwalifikować pacjentów do dalszej diagnostyki i jak zabezpieczyć innych pacjentów, którzy tłoczą się w kolejkach w przychodniach. To z kolei rodzi ryzyko kierowania wszystkich pacjentów na testy molekularne.

- W przeciwnym przypadku nasze praktyki i przychodnie zamienią się w wylęgarnię COVID-19 i powiększą liczbę obecnie stwierdzanych ognisk zakażeń o następne prawie dziesięć tysięcy miejsc, gdzie obecnie udzielane są świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej - ostrzega PZ w piśmie do ministra zdrowia.

Sytuacja robi się nerwowa ze względu na zbliżający się początek sezonu infekcyjnego. Co roku na przełomie września i października odnotowuje się wzrost liczby zachorowań na grypę i inne choroby górnych dróg oddechowych. Wkrótce pacjenci masowo zaczną szturmować przychodnie.

Zmiany w kwarantannie i izolacji

Do tej pory poznaliśmy również propozycje Ministerstwo Zdrowia związane z zasadami przebywania na kwarantannie. W praktyce zostanie uproszczony proces kończenia izolacji.

- Zmiany dotyczą także zasad zwalniania pacjentów już zakażonych z izolacji. U znacznej części osób zwalnianie z izolacji będzie oparte nie o wykonanie testu molekularnego, ale o ocenę stanu klinicznego pacjenta – powiedział prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. - Będą jej dokonywać lekarze z ośrodków zakaźnych lub podstawowej opieki zdrowotnej. Zakładamy, że większość pacjentów będzie pozostawała pod opieką lekarzy rodzinnych, jako że w zdecydowanej większości przypadków choroba przebiega łagodnie.

MASKI FFP2 ORAZ KN95 Z FILTREM, PRZYŁBICE, ŚRODKI DO DEZYNFEKCJI, OKULARY I INNE PRODUKTY PROFILAKTYCZNE PRZECIWKO WIRUSOM I BAKTERIOM >> Sprawdź w naszym sklepie <<

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki