MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legendy kurpiowskie z nagrodami

z
Do konkursu pod hasłem "Jek Ignac ze śwentem Psiotrem sie rozmoziuł - historia wsi kurpiowskich - fakty, podania, legendy" zgłoszono 136 prac niepublikowanych i 154 prace publikowane w różnej formie.

W konkursie wzięło udział 35 uczestników indywidualnych, 16 szkół oraz ośrodek kultury w Lelisie. Legendy na konkurs ogłoszony przez Związek Kurpiów nadesłali ludzie z Ostrołęki, powiatu ostrołęckiego, łomżyńskiego, przasnyskiego, makowskiego, szczycieńskiego oraz Augustowa. Regulamin konkursu wymagał podania, kto daną legendę opowiedział oraz kiedy i od kogo po raz pierwszy ją autor usłyszał. Można było również nadsyłać legendy już drukowane, podając źródło i autora. Intencją organizatorów konkursu jest bowiem wydanie zbioru legend kurpiowskich.

Konkurs zakończono 9 grudnia. Wręczenie nagród odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Ostrołęce. Jury przewodniczył Bernard Kielak.
W kategorii osoby dorosłe pierwsze miejsce zajął Zdzisław Frydrych z Lipnik, drugie - Jerzy Waszkiewicz z Piątkowizny a trzecie - Edyta Bakuła z Lelisa. Wyróżnienia otrzymali: Henryk Dąbrowski, Władysław Gwiazda, Stanisław Kałucki, Janina Krzyżewska, Eugeniusz Kuciński. W kategorii dzieci i młodzież pierwsze miejsce zajęła Kamila Krętowska z Baranowa, drugie - Olga Kordowska z Ostrołęki, trzecie - Małgorzata Laska z Lelisa.

Jury przyznało też nagrody specjalne dla szkół oraz nauczycieli, którzy w szczególny sposób zaangażowali się w konkurs. Są to: Szkoła Podstawowa nr 10 w Ostrołęce, Gminny Ośrodek Kulturalno-Oświatowy w Lelisie, Katarzyna Monika Bieńkowska - Zespół Szkół w Lelisie, Alina Pragacz - Zespół Szkół w Baranowie.

Nagrodę wojewody mazowieckiego jury postanowiło przyznać Zdzisławowi Frydrychowi. Komisja przyznała także wyróżnienia dla Zespołu Szkół w Krasnosielcu i Zespołu Szkół w Lelisie.
Konkurs zorganizował Zarząd Główny Związku Kurpiów w Ostrołęce we współpracy z Mazowieckim Kuratorium Oświaty i Wychowania Delegaturą w Ostrołęce i Związkiem Gmin Kurpiowskich "Puszcza Zielona". Prace zbierano od wiosny ubiegłego roku.

Nagrody ufundowali: Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, Urząd Miejski w Ostrołęce, wojewoda mazowiecki, Komitet Badań Naukowych, Związek Kurpiów oraz firma Kontrast.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki