Legalizacja „starej” samowoli budowlanej w 7 krokach. Sprawdź, jak to zrobić

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
Z uproszczonej procedury mogą skorzystać właściciele i zarządcy samowoli budowlanych, których budowa zakończyła się przynajmniej 20 lat temu. Nie dotyczy to obiektów, dla których przed upływem tego 20-letniego terminu wydano postanowienie o wstrzymaniu budowy. Uproszczona procedura legalizacyjna może zostać uruchomiona z urzędu lub na żądanie właściciela albo zarządcy budynku.
Z uproszczonej procedury mogą skorzystać właściciele i zarządcy samowoli budowlanych, których budowa zakończyła się przynajmniej 20 lat temu. Nie dotyczy to obiektów, dla których przed upływem tego 20-letniego terminu wydano postanowienie o wstrzymaniu budowy. Uproszczona procedura legalizacyjna może zostać uruchomiona z urzędu lub na żądanie właściciela albo zarządcy budynku. 123RF.com
Udostępnij:
Niektóre samowole budowlane można od 2020 r. zalegalizować szybko i bez opłat. Wyjaśniamy, jak to działa.

Legalizacja samowoli budowlanej bywa długotrwała i kosztowna – ale jest też prostsze rozwiązanie. Od września 2020 r. właściciele i zarządcy niektórych samowoli mogą skorzystać z uproszczonej procedury, która jest znacznie szybsza i tańsza. Jak skorzystać z tej opcji? W galerii znajdziesz poradnik krok po kroku.

Zobacz, jak zalegalizować samowolę w trybie uproszczonym:

Legalizacja samowoli budowlanej na nowo

Samowola budowlana to, najprościej mówiąc, obiekt postawiony bez pozwolenia na budowę lub w inny sposób naruszający prawo budowlane. W przypadku nowszych samowoli nadzór budowlany jakoś sobie radził, jednak przez wiele lat problemem były „stare” samowole. Budynki te, postawione w schyłkowym PRL-u lub w czasach transformacji ustrojowej, rzadko były legalizowane przez właścicieli czy zarządców. Nie chcieli oni bowiem ponosić wysokiej opłaty legalizacyjnej ani uczestniczyć w długotrwałej, skomplikowanej procedurze.

Przy okazji nowelizacji ustawy Prawo budowlane w 2020 r. postanowiono stworzyć furtkę dla takich osób – uproszczoną procedurę legalizacyjną. Mogą z niej skorzystać osoby, których samowola budowlana ma 20 lub więcej lat. Nowa procedura oznacza zwolnienie z opłaty legalizacyjnej oraz mniejszą liczbę dokumentów do zgromadzenia. Bardzo ograniczono także formalności – wszystko sprowadza się w zasadzie do uzyskania pozytywnej opinii eksperta i złożenia kompletnej dokumentacji.

Sprawdź, jak możesz szybko i łatwo zalegalizować samowolę budowlaną:

Dzięki nowej procedurze pojawiła się szansa, żeby po latach wreszcie uregulować stan prawny wielu domów jednorodzinnych i innych nieruchomości. Właściciel lub zarządca obiektu może samodzielnie zainicjować procedurę, która powinna doprowadzić do tego, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy budynek stanie się legalny. Procedura może też zostać zainicjowana przez urzędników – w ten sposób możliwe jest szybsze usunięcie nienadających się do zamieszkania ruder, które nieraz od dekad straszą w jakimś miejscu. Efektem uproszczonej procedury legalizacyjnej może być bowiem zarówno decyzja o legalizacji, jak i nakaz rozbiórki budynku.

[QUIZ] Więźba, poziomica, spocznik... Czy dogadasz się na budowie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Legalizacja „starej” samowoli budowlanej w 7 krokach. Sprawdź, jak to zrobić - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie