Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lasy zgodne z przepisami

(r)
Zalesianie gruntów było jedną z głównych kwestii poruszanych na posiedzeniu Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej w Ostrowi Mazowieckiej 6 marca.

Ustawa z 8 czerwca 2001 roku dała rolnikom, właścicielom gruntów V i VI klasy, możliwość uzyskania finansowego ekwiwalentu za sadzenie i uprawę lasów. Chętnych do skorzystania z tej możliwości jest wielu, bowiem w powiecie ostrowskim jest 22 tys. ha gruntów najniższej klasy. Korzystanie z ustawowych uprawnień jest jednak ograniczone limitami finansowymi, określanymi przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Limit roczny dla powiatu na zalesienie gruntów, objęty ekwiwalentem 150 zł /ha miesięcznie, wynosi 35-45 hektarów. W 2003 roku Starostwo Powiatowe wydało więc 14 decyzji o zalesieniu, 122 wnioski złożone przez rolników nadal czekają na decyzję. Najwięcej wniosków wpłynęło z gmin: Ostrów Mazowiecka, Nur, Boguty, Szulborze, Lubotyń. Decyzje o zalesieniu obwarowane są ustawowymi wymogami: rolnik, który otrzymuje zgodę na zalesienie, musi posadzić las zgodnie z planem zalesienia (sadzonki otrzymuje nieodpłatnie z nadleśnictwa), zapewnić ochronę przed szkodnikami i zagwarantować, że uprawa uda się co najmniej w 70 procentach. W przypadku niewłaściwego prowadzenia uprawy lasu starosta może cofnąć prawo do ekwiwalentu finansowego. Rolnik musi też ponieść odpowiednie koszty związane ze sporządzeniem wyrysu ewidencji gruntów, przygotowania gleby pod zalesienie, badaniem zapędraczenia, dokonaniem pomiarów geodezyjnych, jeśli słabe grunty graniczą z ziemią lepszej klasy i zachodzi konieczność ich wyłączenia.
Takie rygorystyczne zasady, określone w ustawie o zalesianiu, nie obowiązują przy korzystaniu z innych funduszy: funduszu ochrony środowiska czy funduszu leśnego. Można tu otrzymać pomoc finansową na zalesienie gruntów niższej klasy, jednakże nie otrzymuje się wtedy miesięcznego ekwiwalentu.
W latach 1999-2002 zalesiono w powiecie ostrowskim około 213 ha gruntów (czyli ok, 1/100, które nadają się pod zalesienie). Z tego 20, 94 ha rolnicy zalesili na własny koszt, resztę zaś z pomocą funduszy, głównie funduszu leśnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki