Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lasy za pieniądze

(mb)
Jan Włoczowski
Jan Włoczowski M. Nożyńska
Lada tydzień dwudziestu czterech właścicieli nieużytków przystąpi do ich zalesiania. Jeszcze w tym roku dostaną za to pieniężny ekwiwalent.

Pisaliśmy wielokrotnie o ustawie o przeznaczaniu gruntów rolnych do zalesiania, która z pewnymi kłopotami zaczęła działać w ub. roku. Każdy powiat otrzymał wtedy limit po 36 ha i pierwsi z listy chętnych do zalesienia swoich nieużytków otrzymali decyzje na ich zalesienie, a od 1 września ub. roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pośrednictwem starostw powiatowych wypłaca im comiesięczne ekwiwalenty w kwocie 150 zł za każdy zalesiony hektar (jeśli jeden właściciel zalesi więcej niż 10 ha, wówczas ekwiwalent za kolejne hektary jest niższy).
W pow. makowskim zalesiono w ub. roku 35,25 ha słabych gleb. Najwięcej, bo 7 ha, zalesił w gminie Płoniawy mieszkaniec podmakowskiej wsi. Otrzymuje za to co miesiąc 1060 zł 50 gr. Pośród dwunastu osób, które zalesiły w ub. roku swoje grunty, jest także mieszkaniec Warszawy mający kawałek słabego pola w gminie Płoniawy.
W tym roku pow. makowski - podobnie jak większość powiatów w Polsce - otrzymał limit 85 ha. Już wysłano decyzje o zalesianiu do następnych dwudziestu czterech z listy - wśród nich jest dwóch ostrołęczan i mieszkaniec Sosnowca.
- Nadleśnictwa w Pułtusku, Ostrołęce i Parciakach przygotują odpowiednią ilość sadzonek drzew, według sporządzonych przez leśników planów zalesiania i przekażą je nieodpłatnie właścicielom tych gruntów - tłumaczy Jan Włoczkowski z wydziału rolnictwa i ochrony środowiska Starostwa Powiatowego. - Oni je posadzą i kiedy zgłoszą ten fakt, po sprawdzeniu stanu nasadzeń zaczną otrzymywać ekwiwalent.
Jan Włoczkowski ocenia, że gdyby limit zalesień utrzymany został na tegorocznym poziomie, wówczas starczyłoby 2-3 lat, żeby znikła kolejka oczekujących na zalesienia. Obecnie czeka w niej ponad 80 osób i ponad 200 ha nieużytków. Ci, którzy nie spełniają kryteriów ustawy, a chcą zalesić swoje nieużytki, mogą starać się o sfinansowanie zalesienia w ramach ustawy o lasach. W tym roku w ten sposób zalesionych zostanie ponad 25 ha nieużytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki