Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Las posprzątany, nagrody rozdane

Magdalena Mrozek
Z rąk redaktora naczelnego TO Sławomira Olzackiego  i prezes Elżbiety Lanc nagrodę odbiera szkoła w Romanach Seborach
Z rąk redaktora naczelnego TO Sławomira Olzackiego i prezes Elżbiety Lanc nagrodę odbiera szkoła w Romanach Seborach A.Wołosz
Uczniowie i nauczyciele z trzydziestu dwóch szkół z pięciu powiatów: ostrołęckiego, makowskiego, ostrowskiego, przasnyskiego i wyszkowskiego sadzili las, sprzątali pasy przydrożne, wykonywali prace pielęgnacyjne w szkółkach leśnych a przede wszystkim poznawali sposoby ochrony lasu i jego mieszkańców. W czwartek 23 października na podsumowaniu drugiej edycji konkursu "Porządkujemy i odnawiamy las" ogłoszonego przez naszą redakcję otrzymali za swoją pracę nagrody. Zespół Szkół w Wykrocie, który zwyciężył w kategorii generalnej oraz realizacji programu edukacyjnego a także zajął drugie i trzecie miejsce w pozostałych kategoriach otrzymał łącznie 7300 zł.
Ostrołęckie szkoły uczestniczące w konkursie: ZS nr 5, ZSZ nr 4, SP nr 5, ZSZ nr 2
Ostrołęckie szkoły uczestniczące w konkursie: ZS nr 5, ZSZ nr 4, SP nr 5, ZSZ nr 2
A. Wołosz

Ostrołęckie szkoły uczestniczące w konkursie: ZS nr 5, ZSZ nr 4, SP nr 5, ZSZ nr 2

(fot. A. Wołosz)

Nagród rzeczowych, oprócz oczywiście finansowych było tyle, że samo ich wręczanie i gratulowanie uczestnikom zajęło prawie półtorej godziny. Na zaproszenie Tygodnika do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zespole Szkół nr 5, które było gospodarzem uroczystości przybyli zacni goście i jednocześnie sponsorzy konkursu: Elżbieta Lanc, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Ryszard Załuska prezydent Ostrołęki, Stanisław Kubeł starosta powiatu ostrołęckiego, Anna Szczepaniak zastępca dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, Marcin Bonisławski, dyrektor Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w starostwie makowskim a także nadleśniczowie z Ostrołęki, Myszyńca, Wyszkowa i Ostrowi Mazowieckiej.
Goście nie skąpili słów uznania zarówno dla młodych ekologów, jak i ich opiekunów, po tym jak Antoni Kustusz, dyrektor ds. promocji i kolportażu TO i jeden z jurorów konkursu przedstawił jego wymierny efekt:
- Uczniowie, na co mamy potwierdzenie leśniczych, posprzątali łącznie 1785, 22 hektarów obszarów leśnych, 10 kilometrów pasów przydrożnych. Posadzili 37,69 hektarów lasu i wykonali prace pielęgnacyjne na obszarze 77,85 hektara. Przepracowali w sumie 9410 godzin.
Tuż przed zakończeniem roku szkolnego redakcja została zasypana nadesłanymi pracami, które dokumentowały wszystkie podejmowane działania. Były wśród nich albumy ze zdjęciami, prezentacje na płytach CD i reportaże na kasetach wideo, kroniki, prace plastyczne. Całość do obejrzenia w tej chwili w Ośrodku Edukacji Ekologicznej. Wszystkie konkursowe dokumenty wnikliwie przeglądali jurorzy: Irena Mazur, Antoni Kustusz, Maria Świętojańska, Maria Krakowiak, Anna Szczepaniak, Krzysztof Sender. Jurorzy postanowili uhonorować udział wszystkich placówek oświatowych, które zgłosiły się do konkursu kwotą 300 zł.
W kategorii generalnej pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół w Wykrocie (nagroda 3000 tys. zł), który weźmie udział w etapie wojewódzkim, drugie - Publiczna Szkoła Podstawowa w Romanach Seborach (nagroda 2000 tys. zł), trzecie - Zespół Placówek Oświatowych w Broku (nagroda 1600 zł).
Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach:
w kategorii - porządkowanie lasu pierwsze miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa w Krzynowłodze Małej (1000 zł), drugie - Publiczna Szkoła w Starym Lubotyniu (700 zł), trzecie - Zespół Szkół w Wykrocie (400 zł);
w kategorii - sadzenie lasu pierwsze miejsce przypadło Publicznej Szkole Podstawowej w Romanach Seborach (nagroda 1000 zł), drugie - Zespołowi Szkół w Wykrocie (700 zł), trzecie - Szkoła Podstawowa w Lipie (400 zł);
w kategorii - prace pielęgnacyjne pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Małowidzu (1000 zł), drugie miejsce Szkoła Podstawowa w Romanach Seborach (700 zł), trzecie miejsce - Zespół Szkół w Wykrocie (400 zł);
w kategorii - realizacja programu edukacyjnego pierwsze miejsce zajęły: - Zespół Szkół w Wykrocie (2500 zł) oraz Zespół Szkół w Ostrołęce (2500 tys. zł), drugie - Zespół Szkół w Lelisie (1500 zł), trzecie - Zespół Placówek Oświatowych w Broku (1000 zł).
Ponadto każda ze szkół, która wzięła udział w konkursie otrzymała pamiątkową statuetkę, dyplom WFOŚiGW oraz piękny album od Delegatury KO w Ostrołęce. Nagrody rzeczowe dla szkół ze swojego terenu przygotowali również: prezydent Ostrołęki, starosta ostrołęcki i makowski, nadleśnictwa w Ostrołęce, Ostrowi i Wyszkowie.
Nagrody indywidualne dla nauczycieli i leśników, którzy szczególnie zasłużyli się w realizacji obu dotychczasowych edycji konkursu przyznał Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Prezes Elżbieta Lanc wręczyła eleganckie zestawy Watermana: Irenie Mamajek z Zespołu Szkół w Wykrocie, Beacie Wojciechowskiej ze Szkoły Podstawowej w Lipie, Agacie Chmielewskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Romanach Seborach, Joannie Ciskowskiej z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku, Kazimierze Pędzich ze Szkoły Podstawowej w Starym Lubiejewie, Irenie Zaorskiej ze Szkoły Podstawowej w Starym Lubotyniu, Marii Świętojańskiej z Nadleśnictwa Ostrołęka, Piotrowi Uścianowi- Szaciłowskiemu z Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, Zdzisławowi Reludze z Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, Janowi Kulasikowi z Nadleśnictwa Wyszków, Tadeuszowi Orłowskiemu z Nadleśnictwa Przasnysz i Jackowi Szweda z Nadleśnictwa Przasnysz.
Do nagród upominki dołączył Intercell SA, który patronuje Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej przy ZS nr 5 w Ostrołęce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki