Stanisław Moneta
Leo Messi i Kylian Mbappe
Leo Messi i Kylian Mbappe AFP/EAST NEWS
Po kapitalnym meczu PSG z Barceloną Kylian Mbappé jest na ustach całego piłkarskiego świata. 22-latek przyćmił na Camp Nou Leo Messiego. Jak się okazuje, Argentyńczyk w jego wieku nie mógł się pochwalić tak dobrymi statystykami bramek i asyst.

Kylian Mbappé pokazał wyborną formę we wtorkowym meczu 1/8 finału Ligi Mistrzów. Napastnik PSG zdobył trzy bramki i mocno przyczynił się do zwycięstwa PSG nad FC Barceloną (4:1). Niektórzy odebrali to spotkanie jako symboliczne przejęcie pałeczki z rąk Leo Messiego, który strzelił tylko jednego gola, z rzutu karnego. Nie ma wątpliwości co do tego, że Francuz może zastąpić Argentyńczyka i Cristiano Ronaldo w roli piłkarskiej megagwiazdy nadchodzących lat. Brytyjski "The Sun" porównał, jak wyglądał dorobek Messiego i CR7, gdy byli w wieku Mbappé (22 lata i 58 dni).

Napastnik PSG zaliczył już 41 meczów w Lidze Mistrzów (3086 minut), w których strzelił 24 gole i dołożył do tego 16 asyst. Messi w tym wieku mógł się pochwalić 33 występami (2452 minuty), 17 bramkami i 7 asystami. W tym wieku wielkiego potencjału nie potwierdzał jeszcze Ronaldo. Portugalczyk miał na koncie 26 spotkań w Champions League (1987 minut), ale zaliczył w nich jedynie 5 asyst. Na debiutancką bramkę musiał czekać do 30. meczu w LM.

Później jednak talent CR7 eksplodował. W sumie 36-letni dziś gwiazdor ma w Lidze Mistrzów rekordową liczbę 134 bramek, wygrał też rozgrywki pięciokrotnie. 33-letni Messi ma tylko trochę skromniejszy dorobek: 119 goli i cztery triumfy w LM. Jak będą wyglądały statystyki Mbappé za 10 lat?