Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurs euro/ dolar na moment dotknął trzyletniego maksimum

Redakcja
Matthew Ryan, Ebury Polska
Matthew Ryan, Ebury Polska mat. pras.
Wspólna europejska waluta doświadczyła istotnej aprecjacji, której w pierwszym momencie nie zaszkodził nawet dość wstrzemięźliwy komunikat prezesa EBC.

W czwartkowe popołudnie kurs wymiany wspólnej europejskiej waluty w relacji do dolara amerykańskiego po raz pierwszy od trzech lat wzrósł powyżej 1,25. Popołudniowa aprecjacja EUR wsparła również PLN. Polska waluta zyskiwała przede wszystkim w relacji do wyjątkowo słabego dolara amerykańskiego. Zjawisko to miało miejsce po pierwszym w 2018 r. posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) dotyczącym europejskiej polityki monetarnej.

Pomimo tego, iż wyraził on niepokój odnośnie silnej aprecjacji wspólnej waluty, względnie optymistyczna ocena gospodarki strefy euro dokonana przez prezesa EBC, Mario Draghiego, wystarczyła do tego, aby para EUR/USD zyskała niemal 1% w ciągu kilku godzin. Po ogłoszeniu przez bank centralny informacji o utrzymaniu parametrów polityki monetarnej na niezmienionym poziomie, Draghi rozbudził spekulacje dotyczące zakończenia programu luzowania ilościowego w 2018 r. Wyraził zadowolenie w kwestii dynamiki wzrostu gospodarczego strefy euro – stwierdził, że ekspansja gospodarek jest „zdrowa” i postępuje szybciej, niż się spodziewano. Poziom inflacji musi jeszcze pokazać przekonujący trend wzrostowy, w EBC wzrasta jednak przekonanie, że dynamika cen ostatecznie powróci do celu inflacyjnego.

Inwestorzy zdecydowanie przeoczyli próbę powstrzymania przez Draghiego aprecjacji wspólnej europejskiej waluty. Jeszcze na wstępie konferencji prasowej, prezes EBC zwrócił uwagę na siłę euro i powtórnie wyraził obawy co do wahań kursu wymiany. Stwierdził, iż „ostatnia zmienność kursu stanowi źródło niepewności, które wymaga monitorowania”.

Również informacja o braku podwyżek stóp w najbliższych miesiącach nie powstrzymała wzrostu europejskiej waluty. Już kilkakrotnie wyraziliśmy opinię, że obecna sytuacja gospodarcza strefy euro (tj. słaba inflacja) nie wymusza wyższych stóp procentowych w Eurolandzie. To zdanie podzielił również Draghi, który pokazał, że nie uważa za konieczne podwyższania stóp procentowych w tym roku. Stwierdził, że nie widzi „zbyt wielu szans na to, żeby stopy w ogóle wzrosły w 2018 r.”. Zważywszy na te komentarze, skala aprecjacji wspólnej waluty jest zaskakująca, a naszym zdaniem również przesadna.

Wnioskując po obecnej dynamice cen bazowych w strefie euro, która uparcie znajduje się na poziomie poniżej 1% rocznie i zwracając uwagę, że Draghi wyraźnie nie spieszy się z podnoszeniem stóp, sądzimy, że do pierwszej od 2011 r. podwyżki stóp procentowych w strefie euro dojdzie najwcześniej w połowie 2019 roku. To później niż obecnie wyceniają rynki finansowe.

Pozostajemy również zdania, że rosnąca różnica stóp procentowych po obu stronach Atlantyku będzie nakładać presję na przewartościowane euro i wywoła jego spadek w nadchodzących miesiącach – szczególnie biorąc pod uwagę kwestię rynkowego pozycjonowania (inwestorzy mocno stawiają na euro). Niemniej, obserwując obecny sentyment do dolara amerykańskiego i niedawną silną aprecjację wspólnej europejskiej waluty, planujemy podniesienie naszych prognoz kursu EUR/USD.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kurs euro/ dolar na moment dotknął trzyletniego maksimum - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki