Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurpiowskie Grzybobranie 2021. Pierwsze Kurpiowskie Grzybobranie w Zalasiu w gminie Łyse. 18.09.2021. Zdjęcia

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
I Kurpiowskie Grzybobranie zorganizowała redakcja TO wspólnie z gminą Łyse i Nadleśnictwem Myszyniec.

I Kurpiowskie Grzybobranie odbyło się w miejscowości Zalas w gminie Łyse. W pięknym lesie, na obszarze profesjonalnie wyznaczonym przez Nadleśnictwo Myszyniec.

Cieszę się, że spotykamy się na grzybobraniu w Zalasiu. Wszystko jest super, oprócz pogody, ale na to nie mamy wpływu. A zresztą, jak się mówi, grzybiarzom i wędkarzom pogoda nie przeszkadza

- powiedział Grzegorz Fabiszewski, wójt gminy Łyse. - Bardzo serdecznie dziękuję całej społeczności miejscowości Zalas. I, proszę państwa, w Zalasiu tworzy się centrum kultury kurpiowskiej. To widać - dodał wójt. - Tu nakręcono film o tym, jak się robi palmę kurpiowską, tu zorganizowano grzybobranie. Jeszcze żeby się szczepili... - dodał, wywołując aplauz.

Po godz. 10.00 grzybiarze - 46 osób - wyruszyli w las, nie bacząc na deszcz i niezbyt wysoką temperaturę. Po około dwugodzinnym spacerze wrócili z koszami wypełnionymi grzybami - w większości podgrzybkami, ale trafiały się i borowiki, i koźlarze (a także choćby rydze). Po południu odbyło się ważenie grzybów.

Wyniki I Kurpiowskiego Grzybobrania w Zalasiu:

Indywidualnie:

  1. Barbara Murach, która zebrała 4,84 kg,
  2. Janusz Kaczmarczyk, który zebrał 1,90 kg,
  3. Małgorzata Kaczmarczyk, która zebrała 1,88 kg.

Drużynowo:

  1. drużyna nr 5 z Zalasia, która zebrała 19,68 kg (drużyna w składzie: Dorota Romańska, Mariola Witkowska, Halina Dąbkowska
    Dariusz Murach)
  2. drużyna nr 9 z Troszyna (Iwona Białobrzewska, Jolanta Smolińska, Magdalena Czarniak, Aneta Eliasz - z KGW Troszynianki), która zebrała 13,36 kg,
  3. drużyna nr 8 z gm. Łyse, która zebrała 11,34 kg (skład: Magdalena Bendykowska, Eliza Szymańska, Krzysztof Żubrowski, Przemysław Kowalczyk)

Na zwycięzców czekały nagrody - piękne wiklinowe kosze wypełnione smakołykami i upominek od wójta gm. Łyse - nożyk, czyli podstawowe narzędzie grzybiarza.

Najwięcej prawdziwków:
Indywidualnie najwięcej grzybów zebrała Barbara Murach. Znalazła aż 13 prawdziwków (swoją nagrodę przekazała na licytację na rzecz chorej dziewczynki).

Drużynowo najlepsza okazała się drużyna nr 5, która znalazła 7 prawdziwków.

Największy prawdziwek:
W konkursie na największego zebranego prawdziwka zwyciężyła drużyna nr 8. Ich prawdziwek ważył 0,24 kg. A znalazł go Przemysław Kowalczyk.

Nagrody trafiły też do najmłodszych grzybiarzy - Łucji i Jerzego.

Łącznie grzybiarze zebrali 111,2 kg grzybów!

W Zalasiu na wszystkich – nie tylko tych zbierających grzyby – czekało mnóstwo atrakcji, m.in degustacja wyrobów Kół Gospodyń Wiejskich, kiełbaski z grilla, kiermasz rękodzieła, konkursy, gry i zabawy dla dzieci, występy kurpiowskich artystów z gmin Łyse i Kadzidło. Była też potańcówka przy muzyce kapeli Sobotnie Granie.

Można się także było zaszczepić przeciwko Covid-19.

Był również konkurs kulinarny na najlepsze danie z grzybami. Komisja oceniała dziewięć potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich (przyjechały z gmin Czerwin, Troszyn, Goworowo, Lelis i oczywiście Łyse). Panie przygotowały m.in. pierogi z grzybowym nadzieniem, krokiety, roladę, tartę, kugiel z sosem grzybowym.

- Wszystkie dania są pyszne. Bardzo trudno wybrać zwycięzcę - mówiła Katarzyna Grodzka, dyrektor wydziału promocji Starostwa Powiatowego w Ostrołęce.

Werdykt trzyosobowej komisji był jednomyślny. Zwyciężyło KGW Księżopole (gm. Czerwin). Ich danie zobaczycie w galerii zdjęć (potrawa z numerem 6). Panie dostały nagrodę rzeczową - artykuły gospodarstwa domowego, a wszystkie KGW, które wzięły udział w I Kurpiowskim Grzybobraniu, otrzymały upominki.

I cóż, uczestnicy żegnali się - do zobaczenia za rok!

Kurpiowskie Grzybobranie 2021 w Zalasiu w gminie Łyse. Pierw...

A my serdecznie dziękujemy wójtowi gminy Łyse Grzegorzowi Fabiszewskiemu i pracownikom Urzędu Gminy Łyse zaangażowanym w to przedsięwzięcie, Markowi Dzieżykowi - nadleśniczemu Nadleśnictwa Myszyniec oraz wspaniałym leśnikom, którzy wytrwale pomagali przy ważeniu grzybów i nie tylko; fantastycznym paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Zalasiu - za uśmiech i troskę o wszystkich uczestników.

Podziękowania kierujemy do wszystkich partnerów tego przedsięwzięcia:
Tygodnik ostrołęcki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki