Program trzydniowej imprezy był bardzo rozbudowany. W piątek 6 września odbyły się warsztaty taneczne, które prowadził Mariusz Pliszka. Uczestnicy na klepisku wiejskiej stodoły uczyli się tańczyć żurawia i fafura. Po warsztatach w tym samym miejscu rozpoczęła się zabawa taneczna przy muzyce kapel ludowych. Zagrały i zaśpiewały m.in. Kurpiowska Akademia Smyczkowa, grupa Śpiewu Przyczyna oraz kapele Białe Bławatki i Aż do Rana.
W sobotę 7 września już od godzin przedpołudniowych trwały warsztaty dla śpiewaków i instrumentalistów (prowadzili je Paweł Dąbkowski, Janusz Prusinowski, Kasia Andrzejewska, Piotr Piszczatowski, grupa Śpiewu Przyczyna z mistrzynią oraz mężczyźni z zespołu Pod Borem z Zawad). Agata Dąbkowska dzieliła się swoją wiedzą z zakresu tworzenia animacji poklatkowej. Po godzinie 19.00 w stodole rozpoczęła się zabawa taneczna. Do tańca zagrały: Kapela Tomasza Mielnickiego, Dziki Sad, Kurpiowszczyzna, Trio Kurpiowskie, Janusz Prusinowski Kompania, Kapela Kasi Andrzejewskiej i Agregandado. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
Na niedzielę 8 września organizatorzy zaplanowali warsztaty związane z ekologią oraz śpiewogranie z tańcowaniem. W trakcie Kurpiowskiego Taboru jego uczestnicy spontanicznie inicjowali wiele wspólnych zabaw. Była to okazja do integracji miłośników kultury ludowej z różnych części Polski. Przez trzy dni imprezy rozstawione były stoiska z produktami regionalnymi. Dania regionalne oraz lemoniadę serwowało stoisko gastronomiczne pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Cyku (gmina Czarnia). Część gości Kurpiowskiego Taboru nocowała na prowizorycznym polu namiotowym na terenie Siedliska Zuraśka.
Organizatorzy mogli pochwalić się sukcesem całego przedsięwzięcia.
Z każdym rokiem nasza impreza przyciąga coraz więcej uczestników. Pewnie dlatego, że panuje tu szczególny klimat. Zawdzięczamy go nie tylko sponsorom, lecz także wszystkim ludziom dobrej woli. Myślę tu o wolontariuszach, którzy robią wszystko, by Kurpiowski Tabor był czymś wyjątkowym. Przygotowania trwają wiele miesięcy, lecz dla takich gości warto go organizować
- mówi Joanna Turek z Fundacji Kurpiowski Nurt Tradycji.
Głównym organizator Kurpiowskiego Taboru to Fundacja Kurpiowski Nurt Tradycji we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi, Gminą Myszyniec i Powiatem Ostrołęckim. Partnerami wydarzenia były: Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu, Fundacja Akademia Źródeł i Ochotnicza Straż Pożarna w Zdunku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?