MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kurpiowska Potańcówka Rodzinna w Myszyńcu. 14.08.2024 odbyła się pierwsza edycja wydarzenia

Kazimierz Żyra
Fot. Kazimierz Żyra
W środę 14 sierpnia w Myszyńcu odbyła się 1 Kurpiowska Potańcówka Rodzinna. Została ona zorganizowana przez Kurpiowską Akademię Smyczkową i Fundację Akademia Źródeł przy współpracy z Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu.

Młodzi instrumentaliści z Kurpiowskiej Akademii Smyczkowej, członkowie ich rodzin oraz liczni mieszkańcy miasta zaczęli zbierać się w pobliżu amfiteatru RCKK już po godzinie 18.00. O tej porze rozpoczęły się przygotowania do bicia rekordu w liczby osób wykonujących kurpiowski taniec stara baba. Koordynował je Paweł Dąbkowski, który jest założycielem grupy młodych instrumentalistów ludowych w Myszyńcu. Po wspólnym wykonaniu utworu przez muzykantów odbyły się warsztaty taneczne, które poprowadził Mariusz Pliszka z RCKK. Duża grupa osób dorosłych uczyła się z zapałem kurpiowskiego tańca.

Po zakończeniu warsztatów głos zabrał Paweł Dąbkowski.

Serce się raduje na widok tak dużej grupy muzykujących osób. Niedawno zaczynaliśmy swoją działalność, a dziś mamy już siedem składów rodzinnych kapel. Z dziećmi grają ich rodzice i dziadkowie. Będziemy robić wszystko, by podtrzymywać tradycję i kulturę naszego regionu. Temu celowi służy powołana niedawno przez nas Fundacja Akademia Źródeł. Dziś serce Kurpiowszczyzny bije tu, w Myszyńcu

- mówił założyciel Kurpiowskiej Akademii Smyczkowej.

Po warsztatach tanecznych wszyscy przenieśli się do wiaty RCKK, na ludową potańcówkę. Najpierw do tańca zagrał cały skład Kurpiowskiej Akademii Smyczkowej. Następnie wystąpiło kilka składów kapel rodzinnych. Swoje muzyczne talenty zaprezentowały zespoły Glinków z Myszyńca, Drężewskich z Zawad, Maniurskich z Antoni, Dzieżyków z Czarni i Jędrzejczyków z Cięćka.

Po występie muzykującej rodziny Glinków wszyscy zebrani odśpiewali gromkie „Sto lat”. Dariusz i Katarzyna Glinkowie w tym dniu obchodzili rocznicę swojego ślubu. Z tej okazji otrzymali bukiet kwiatów i wielką owację.

Kapela Jędrzejczyków zagrała w nietypowym składzie, bo bez harmonii pedałowej, którą zastąpiła używana dawniej przez zespoły ludowe basetla.

Do tańca podczas imprezy grały także zespoły złożone z dorosłych muzykantów. Wystąpiły: Kapela „Grzesia” z Suska Nowego, kapela Ryszarda Maniurskiego, kapele „Zagajnica” i „Wrzos” oraz duet Rafał Sendrowski i Paweł Dąbkowski.

Organizatorzy przygotowali także poczęstunek. Dla wszystkich serwowano bigos z chlebem. Na jednym ze stoisk znajdowały się butelki z wodą mineralną oraz ciepłe napoje i słodycze. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Zobacz też inne materiały z powiatu ostrołęckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki