Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kurpiowska kultura w Obierwi

(mm)
Podczas Dnia Kultury Kurpiowskiej w Szkole Podstawowej w Obierwi nie tylko dopisali zaproszeni goście, ale także piękna, słoneczna pogoda. Przez cały czwartek, 24 kwietnia w szkole trwała lekcja folkloru dla uczniów i odświeżanie w pamięci dawnych umiejętności wśród dorosłych już mieszkańców Obierwi.

- W nowej Europie odnajdziemy się z własną tożsamością - reklamował kurpiowski folklor dyrektor SP Roman Zwaliński. Unia jest szansą dla młodego pokolenia, także z naszej miejscowości. Starsze pokolenie powinno przekazać młodym pewne wartości, jak związek człowieka z dziedzictwem swojego regionu.

Kulturę Kurpiów prezentowano w dużej części muzycznie, jako że to naród skoczny i rozśpiewany. W festiwalu piosenki kurpiowskiej wystąpiło blisko siedemdziesięciu uczestników. Nucąc konkursowe piosenki, prowadzili warsztaty twórcy ludowi - z wycinankarstwa, hafciarstwa, rzeźbiarstwa, wikliniarstwa, lalkarstwa.
I miejsce w festiwalu w kategorii uczniowie kl. I-III SP solista - I miejsce wyśpiewała Milena Ziemek z SP w Olszewce, zespół - Kamila Laska, Ewa Kozioł, Bartosz Kozłowski, Adam Augustyniak z SP Obierwii. II miejsce solista - Paulina Tomczak z SP w Chudku, zespół - Sylwia Kisiel, Karolina Kozłowska, Wioletta Waszkiewicz, Klaudia Kraśniewska, Karolina Kuzia, Magdalena Brzozowa z SP w Obierwii. III miejsce solista - Magdalena Prusaczyk z SP w Olszewce, III miejsce zespół - Sylwia Krukowska, Klaudia Tomczak z SP w Chudku.
W kategorii kl. IV-VI SP solista - I miejsce wyśpiewała Magdalena Koziatek z SP w Chudku, I miejsce zespół - Michał Gleba, Rafał Staśkiewicz z SP w Chudku, II miejsce solista - Klaudia Zaniewska z SP w Olszewkce, II miejsce zespół - Magdalena Koziatek, Magdalena Suchecka z SP w Chudku, III miejsce solista - Rafał Janczewski, Grzegorz Białobrzewski z SP nr 7 w Ostrołęce. W kategorii kl. I - III szkoły gimnazjalne I miejsce zajęła Kinga Kurpiewska z gimnazjum w Obierwi, II miejsce Jolanta Kurpiewska ze Starościńskiego Kręgu Regionalnego, III miejsce Sylwia Kaczmarska z gimnazjum w Chudku.
Jedną z największych atrakcji dla dzieci, oczywiście oprócz sprzedawanych w szkolnym sklepiku lodów, była przejażdżka bryczką, która powoził Henryk Kamiński z Olszewki. Nie brakowało też amatorów na kurpiowskie przysmaki: rejbak, kaszę jaglaną ze skwarkami, chleb wypiekany domowym sposobem i piwo kozicowe. Rodzice i goście podziwiali przygotowane w klasopracowniach wystawy - m.in. dawnych przedmiotów w Izbie Regionalnej, przyrodniczą, sylwetek zasłużonych Kurpiów.
Nie da się ukryć, że nas zachwyciły efekty konkursu plastycznego "Jek ten naród godoł", którego pomysłodawczynią jest nauczycielka Bożena Berg. Dzieci ilustrowały zwroty z kurpiowskiej gwary. Kto wie czy nie będzie to w przyszłości materiał do ilustrowanego słownika gwary.
Z pośród 160 nadesłanych prac, jury, któremu przewodniczył Leszek Sokoll z Galerii Ostrołęka wyłoniło zwycięzców.
W kategorii klas I-III SP pierwsze miejsce zajęła Sylwia Skowrońska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Ostrołęki, drugie Paweł Bałazy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Ostrołęce, trzecie Robert Szczubełek z SP w Olszewce. W kategorii kl. IV-VI SP pierwsze miejsce zajęła Milena Wołosz z SP w Olszewce, drugie Magdalena Sól ze Starościńskiego Kręgu Regionalnego, trzecie Paulina Sadłowska z Zespołu Szkół w Chudku. W kategorii kl. I-III gimnazjum - pierwsze miejsce zajęła Andżelika Mrozek z ZS w Obierwi, drugie Aneta Niedźwiecka z ZS w Obierwi, trzecie Marta Suchecka z ZS w Chudku.
Dzień Kultury Kurpiowskiej zakończył występ muzyka ludowego Józefa Gaska, który zagrał na harmonii. Jak się dowiedzieliśmy od organizatorów, to był ostatni koncert pana Józefa. Zmarł w sobotę 26 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki