MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kurpie w Warszawie

(epe)
Tak zaczął się Dzień Kultury Kurpiowskiej w Warszawie
Tak zaczął się Dzień Kultury Kurpiowskiej w Warszawie Fot. Archiwum
Podniebienia warszawiaków podbiła swojska kaszanka i smalec, uznanie zdobyły wyroby artystów ludowych.

Tak zaczął się Dzień Kultury Kurpiowskiej w Warszawie
(fot. Fot. Archiwum)

Wszystko za sprawą Dnia Kultury Kurpiowskiej, który zorganizowano 12 października w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki.
Dzień Kurpiowski odbył się pod hasłem "Przyjechał Kurpś do Warsiawy... "A do stolicy przyjechali, zagrali i zaśpiewali m.in. zespół "Jagodecki" z Zalasa, zespół "Kurpianka - Cepelia", który przedstawił "Rajby" oraz Stanisław Sieruta. Nie zabrakło konkursów, m.in. gry na ligawce i w tańcu kurpiowskim. W grze na ligawce najlepsza okazała się Anna Ogniewska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kulturalno-Oświatowego w Lelisie wraz z córką. Najlepszym tancerzem został natomiast Jacek Kalinowski, zastępca dyrektora Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki.
Goście Dnia Kultury Kurpiowskiej mogli zobaczyć jak wygląda kultura kurpiowska dziś a jak to kiedyś bywało. Można więc było kupić i obejrzeć sierp, kołowrotek, żelazko z duszą lub na węgiel. Swoją twórczość zaprezentowali artyści ludowi: Józef Bacławski, Andrzej Staśkiewicz, Grażyna Pawelczyk - rzeźba, Janusz Krupa - rzeźba, kowalstwo artystyczne, Teresa Ciepierska - malarstwo, Halina Pajka, Zofia Samul, Janina Krzyżewska - plastyka obrzędowa, Zdzisław Bziukiewicz - bursztyniarstwo, Teresa i Czesław Niedźwiedzcy - miody i wyroby z wosku.
Głównym organizatorem Dnia Kultury Kurpiowskiej w Warszawie był Zarząd Główny Związku Kurpiów, a także warszawski oddział Związku Kurpiów oraz Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki