1/6
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Wszyscy kierowcy jeżdżący benzyniakami i dieslami złożą się...

Kupując auto możesz dostać blisko 90 tysięcy zł. Są warunki

Wszyscy kierowcy jeżdżący benzyniakami i dieslami złożą się na dopłaty dla tych, którzy zdecydują się na zakup nowych samochód elektryczny lub pojazd na wodór.

Już niebawem będzie się można starać o dotacje na zakup aut elektrycznych i napędzanych wodorem. Drogę dla starających się o premię otworzyło rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania wsparcia zakupu nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, które podpisali ministrowie energii i finansów Krzysztof Tchórzewski i Jerzy Kwieciński. Jak czytamy w dokumencie chodzi dokładnie o auta: „wykorzystujące do napędu energię elektryczną wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nim ogniwach paliwowych lub wykorzystujące do napędu wyłącznie energię elektryczną (EV). W rozporządzeniu czytamy też, że dotowane będą pojazdy kategorii M1 czyli zgodnie z przepisami „pojazdy mające nie więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy”. To oznacza, że o dotacje będą też mogli występować kupujący elektryczne motocykle czy skutery.

Liczba tego typu pojazdów na naszych drogach szybko rośnie. Z danych PZPM i KPMG wynika, że tylko od stycznia w Polsce kupiono blisko 2 tys. elektryków. W sumie po naszych drogach jeździ już blisko 7 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym z tego 366 we Wrocławiu. Flota elektrycznych dostawczaków w całym kraju szacowana jest na ponad 200. Rośnie także liczba rejestracji elektrycznych motorowerów i motocykli, których liczba osiągnęła już blisko 6 tys.

Liczba aut napędzanych wodorem pozostaje wciąż śladowa (we Wrocławiu zarejestrowano zaledwie 2 sztuki), a powód jest prozaiczny, jak na razie nie powstała u nas żadna stacja do tankowania tego paliwa. Pierwsze dwie do 2021 roku chce zbudować Lotos. Jedna z nich powstanie w Warszawie, a druga w Gdańsku.

Co ciekawe z przepisów regulujących finansowanie Funduszu Niskoemisyjnego Transportu wynika, że na dotacje na elektryki i pojazdy na wodór zrzucą się wszyscy pozostali kierowcy. Będzie on zasilany z opłaty emisyjnej nałożonej na benzyny i oleje napędowe. Opłatę - 80 zł od 1 tys. litrów paliwa - są zobowiązani odprowadzać producenci paliw lub jego importerzy, ale ostateczny koszt i tak ponoszą tankujący na stacjach.

Po wejściu w życie rozporządzenia - a nastąpi to jeszcze w listopadzie - planowane jest ogłoszenie pierwszego naboru wniosków o dofinansowania do pojazdów.

Kto może się starać o dotację na nowe auto? O tym piszemy na kolejnej stronie - przejdź posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Zobacz również

Makowianie wzięli udział w 14. Pieszej Pielgrzymce do Gietrzwałdu. Zdjęcia, relacja

Makowianie wzięli udział w 14. Pieszej Pielgrzymce do Gietrzwałdu. Zdjęcia, relacja

25 lat Ostrołęckiego Klubu "Amazonki"

25 lat Ostrołęckiego Klubu "Amazonki"

Polecamy

Ostrołęka. Ulicą Goworowską nadal nie pojedziemy. Więc kiedy?

Ostrołęka. Ulicą Goworowską nadal nie pojedziemy. Więc kiedy?

Nie żyje Technoblade. Słynny YouTuber. Miał zaledwie 23 lata [WIDEO]

Nie żyje Technoblade. Słynny YouTuber. Miał zaledwie 23 lata [WIDEO]

Tych rzeczy o GTA 6 jeszcze nie wiedziałeś! Informacje właśnie wyciekły do sieci

Tych rzeczy o GTA 6 jeszcze nie wiedziałeś! Informacje właśnie wyciekły do sieci

Więcej informacji na stronie głównej Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie