Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalna Kuźnia Kurpiowska

(baka)
Budynek w którym mieści się Kuźnia Kurpiowska
Budynek w którym mieści się Kuźnia Kurpiowska B. Kalinowska
Do Pniewa, w niedzielę 31 sierpnia, zapraszali starosta pułtuski, wójt gminy Zatory oraz proboszcz parafii pniewskiej. Okazja była niebagatelna - otwarcie Ośrodka Kultury Regionalnej Puszczy Białej "Kuźnia Kurpiowska".

Fakt tworzenia ośrodka, którego zadaniem byłoby podtrzymywanie tradycyjnego folkloru Puszczy Białej i jego popularyzacja należy uznać za wspaniały. Ma szansę wypełnić obszar wielu zaniedbań w tej dziedzinie. Obecni w Pniewie mazowieccy regionaliści przyjęli go bardzo życzliwie. Poza tym nie sposób było nie docenić wspaniałej gościnności jaka tego dnia spotkała wszystkich, którzy tak licznie przybyli na pniewskie uroczystości. Słowa powitania i kilka refleksji, związanych z nowo tworzoną placówką, wygłosili: wójt Zator Włodzimierz Kaczmarczyk, starosta pułtuski Tadeusz Nalewajk, proboszcz parafii p.w. św. Piotra i Pawła w Pniewie ks. Adam Staniszewski, etnograf Grażyna Czerwińska oraz senatorowie Sławomir Izdebski i Krzysztof Borkowski.
Otwarcie Kuźni Kurpiowskiej połączone było z dożynkami parafialnymi, których punktem kulminacyjnym była procesja z okazałymi wieńcami dożynkowymi przygotowanymi na tę okazję przez mieszkańców poszczególnych wsi (ponad dwadzieścia wieńców). Po mszy przedstawiciele różnych profesji: leśnicy, strażacy itp. dzielili się z wiernymi chlebem z tegorocznych zbiorów.
Próbkę kurpiowskiego folkloru prezentował zespół "Puszcza Biała", który przygotował program związany z obrzędem weselnym. Optymizmem napawał widok Kurpianek i Kurpiów w strojach z Puszczy Białej, którzy licznie uczestniczyli w procesji, następnie tańczyli i śpiewali oraz krzątali się wokół przybyłych gości. Przy stoiskach z wyrobami ludowymi można było kupić regionalne pamiątki.

Budynek w którym mieści się Kuźnia Kurpiowska

(fot. B. Kalinowska)

Kuźnia Kurpiowska mieści się w neogotyckim budynku dawnej szkoły w Pniewie, który został użyczony przez wójta gminy Zatory. Niezbędne fundusze na jej uruchomienie przeznaczył starosta pułtuski. W organizację placówki zaangażowała się dyrektor muzeum w Pułtusku - Anna Henrykowska. Ale najważniejsza w tym przedsięwzięciu była inwencja lokalnych twórców ludowych z Puszczy Białej, którzy zabiegali o utworzenie Kuźni. Wszystkie eksponaty, zdobiące pomieszczenia starej szkoły stanowią ich depozyt i mają ogromną szansę służyć dobru nas wszystkich. "Kuźnia" ma być placówką interaktywną, w której prowadzona będzie edukacja regionalna. W jej wnętrzach znajdzie również siedzibę, będące w rejestracji, Stowarzyszenie Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna, które będzie prowadziło ośrodek. Pniewo, położone na trasie Pułtusk-Wyszków ma szansę stworzyć ofertę turystyczną dla coraz bardziej mobilnych mieszkańców miast. Mieliśmy okazję przekonać się o tym podczas ostatniej niedzieli sierpnia. Zwłaszcza, że oprócz "Kuźni" koneserzy wiejskich klimatów znajdą tam z pewnością jeszcze coś dla siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki