MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kultura strażacka

(ar)
Joanna Łasicka, Joanna Niska i Tomek Cesarski reprezentowali drużyny młodzieżowe OSP
Joanna Łasicka, Joanna Niska i Tomek Cesarski reprezentowali drużyny młodzieżowe OSP A. Rusinek
Ochotnicza Straż Pożarna w Makowie Mazowieckim liczy 113 członków, w tym ponad połowę - 70 osób - stanowią młodzieżowe drużyny strażackie. Nic w tym dziwnego, skoro od wielu już lat OSP nie prowadzi działalności operacyjnej (wobec istnienia zawodowych jednostek strażackich), nastawiła się natomiast na działalność kulturalno-społeczną.

Orkiestra strażacka prowadzona przez kapelmistrza Tadeusza Wiśniewskiego oraz cztery damsko-męskie młodzieżowe drużyny strażackie, których opiekunami są druhowie Kazimierz Stępkowski (jednocześnie komendant Hufca ZHP w Makowie), Henryk Grądzik, Włodzimierz Cendrowski i Grażyna Kieler, to dzisiaj czołówka makowskiej OSP.
Ochotnicza Straż Pożarna jest widoczna na wszystkich miejskich i powiatowych uroczystościach, aktywnie angażuje się także w działalność społeczną. W planie pracy na 2004 rok, przedłożonym przez Zygmunta Biedrzyckiego (prezesa makowskiej OSP od 18 lat) przewidziano m.in. pomoc przy budowie Parku Sapera, utrzymywanie porządku w miejscach pamięci narodowej - zwłaszcza na starym cmentarzu, aktywny udział w uroczystościach miejskich i powiatowych. Ponadto działalność OSP skierowana jest w dużej mierze na edukację młodzieży. Od lat organizowane są strażacko-harcerskie obozy szkoleniowe, na których junacy szkolą się, pracują społecznie, uczestniczą w imprezach kulturalnych i turniejach sportowych, zdobywając niejednokrotnie czołowe lokaty. Meldunek o działalności Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych zdawali na walnym zebraniu Joanna Łasicka, Joanna Niska i Tomasz Cesarski.
Społeczno-kulturalną rolę działalności OSP podkreślali obecni na zebraniu goście.
- Co byłoby w Makowie bez OSP? Żadna uroczystość nie odbywa się bez waszego udziału. Przyjęliście bardzo ważny cel - kształtowania tradycji i kultury, a przede wszystkim organizowania czasu wolnego młodzieży. Będziemy starali się w miarę możliwości wspierać wasze inicjatywy - zapewnił wiceburmistrz Tadeusz Marciniak.
Wicestarosta Janusz Gójski podkreślił społeczny charakter pracy, propagowany przez strażaków wśród młodego pokolenia.
- Bardzo cenna jest ta sztafeta pokoleń i symbioza z ZHP, równie ważną organizacją młodzieżową - mówił starosta.
Aktywność OSP zależna jest oczywiście od finansów. A te są skromne. Składki członków - 2 złote miesięcznie - stanowią znikomy dochód. Strażacy liczą przede wszystkim na dotacje z miasta i Wojewódzkiego Zarządu OSP. Przewidzieli tę pomoc w tym roku na 12 tys. złotych. Będzie w całości spożytkowana na organizację obozów młodzieżowych. Planowane wpływy z ewentualnych zbiórek i darowizn będą przeznaczone na bieżącą działalność strażackiej organizacji.
Delegaci walnego zebrania po zapoznaniu się ze sprawozdaniem prezesa Zygmunta Biedrzyckiego, sprawozdaniem skarbnika Kazimierza Stępkowskiego i opinią komisji rewizyjnej jednogłośnie udzielili absolutorium zarządowi OSP w składzie: Z. Biedrzycki, R. Samsel, T. Tartanus, K. Stępkowski, H. Grądzik, T. Wiśniewski, Z. Krukowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki