MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kulinarne dziedzictwo Mazowsza

Redakcja
Będziemy promować nasze kurpiowsko-mazowieckie specjały. Może któryś z nich stanie się produktem regionalnym Unii Europejskiej i rozsławi nas na Starym Kontynencie.

Porozumienie Tygodników Mazowieckich, w skład którego wchodzą największe tytuły na Mazowszu: "Tygodnik Ostrołęcki", "Tygodnik Ciechanowski", "Tygodnik Siedlecki", "Tygodnik Płocki", "Tygodnik Radomski" i "Życie Żyrardowa" rozpoczyna realizację projektu finansowanego przez Fundusz Współpracy "Agro-Info" w Warszawie - "Kulinarne dziedzictwo Mazowsza". Działania te są zbieżne z realizowanym od lat przez redakcję "Gospodyni" ogólnopolskim konkursem "Nasze kulinarne dziedzictwo".
W kolejnych wakacyjnych numerach wszystkich tygodników, w tym również TO ukazywać się będą publikacje promujące i upowszechniające regionalne tradycje związane z przygotowywaniem pożywienia, receptury na produkty i potrawy regionalne, materiały dotyczące wymogów żywności ekologicznej.
Już wkrótce Polska będzie pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, ale obawy przed nieznaną do końca przyszłością są wciąż duże. Unia Europejska, przy znacznym ujednolicaniu prawa, wszystkich norm, standardów i wymogów, dąży do zachowania zróżnicowania kulturowego i odmienności regionów.
Jednym z elementów wyróżniających poszczególne regiony jest tradycyjna kuchnia, specyficzne receptury, produkty i potrawy oraz okoliczności ich przyrządzania. W ramach projektu chcemy popularyzować nasze, mazowieckie tradycje kulinarne, które mogą stać się atrakcją dla mieszkańców innych regionów naszego kraju i krajów europejskich, mogą stać się magnesem przyciągającym turystów. Jak inaczej, jeżeli nie przez żołądek najłatwiej trafić do serc gości?

Upowszechnienie tradycyjnej kuchni regionalnej może też stać się źródłem dodatkowego zarobku dla mieszkańców wsi i miasteczek.
Ogłaszamy więc konkurs na Mazowiecki Produkt Regionalny i zapraszamy do nadsyłania propozycji potraw i produktów regionalnych. Zgłaszane do konkursu receptury muszą dotyczyć wyrobów tradycyjnych, znanych i występujących na stołach mieszkańców Mazowsza lub poszczególnych wsi od dawna, powinny cechować się dużą częstotliwością występowania oraz być wytwarzane w małej skali, z powszechnie dostępnych surowców. Interesują nas receptury potraw i produktów związane z określonymi porami roku, z okresami świątecznymi, okazjonalnymi, ale też podawane na co dzień.
Kuchnia kurpiowska, północnomazowiecka to przecież niepowtarzalny zestaw dań i trwałych produktów spożywczych nie spotykanych w innych regionach kraju. Nieprzebrane bogactwo fafernuchów, rejbaków, łagodniaków, piw kozicowych i innych potraw oraz napitków.
Receptury wraz z opisem sposobu przygotowywania produktów i potraw prosimy nadsyłać pocztą na adres "Tygodnika Ostrołęckiego", ul. Goworowska 8a, 07-410 Ostrołęka lub zgłaszać telefonicznie, w celu uzgodnienia terminu spotkania i spisania przepisu przez przedstawiciela "Tygodnika", do redakcji - nr (0-29) 764-22-82 albo, do końca sierpnia br. Najciekawsze propozycje będą opublikowane i nagrodzone.
Jury konkursu wyłoni laureatów. Rozstrzygnięcie konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród przewidziane jest we wrześniu.
Formularze zgłoszeniowe można otrzymać w redakcji TO, oraz terenowych oddziałach w Ostrowi Mazowieckiej, ul. Batorego 9 i Przasnyszu, ul. św. Stanisława Kostki 11. Można też je pobrać ze strony internetowej www.cofund.org.pl/agro-smak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki