Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kuchnia dużego formatu

Grażyna Dąbkowska
Porozumienie podpisują rektor R. D. Tauber i dyrektor W. Bartosik
Porozumienie podpisują rektor R. D. Tauber i dyrektor W. Bartosik Fot. G. Dąbkowska
Porozumieniem o wzajemnej współpracy między szkołami oraz wzbogaceniem bazy dydaktycznej w profesjonalne urządzenie gastronomiczne zaowocowało ubiegłotygodniowe spotkanie rektora Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu oraz jego studentów z dyrekcją i uczniami Zespołu Szkół w Małkini Górnej.

Porozumienie podpisują rektor R. D. Tauber i dyrektor W. Bartosik

(fot. Fot. G. Dąbkowska)

W drugim dniu spotkania, 17 lutego br., w porozumieniu podpisanym przez rektora WSHiG dr. Romana Dawida Taubera i dyrektora Zespołu Szkół mgr. Waldemara Bartosika czytamy też m.in. o wymianie zagranicznej i odbywaniu praktyk przez młodzież z Małkini oraz wzbogaceniu bazy dydaktycznej szkoły.
Ponadto w ZS w Małkini powstanie punkt informacyjny dla kandydatów na studia w WSHiG w Poznaniu, a w przyszłości Ośrodek Kształcenia Kadr i Zamiejscowy Wydział Wyższej Szkoły Zarządzania i Gastronomii. Będzie to trzecia z kolei uczelnia wyższa na terenie powiatu ostrowskiego i pierwsza w regionie kształcąca w kierunku hotelarstwa, gastronomii i turystyki.
Ubiegłotygodniowe spotkanie w Małkini jest już kolejnym, pierwsze odbyło się po tym, jak uczniowie Zespołu Szkół zwyciężyli w Ogólnopolskim Przeglądzie Stołu Bożego Narodzenia i Tradycji Bożego Narodzenia. Szkoła w Małkini została wtedy zauważona przez rektora Taubera i nawiązała się współpraca między szkołami.
Spotkania z dr. Romanem Dawidem Tauberem nie są jedynie suchą teorią. Młodzież z klas gastronomicznych miała okazję podziwiać sztukę przygotowywania potraw i degustować specjały serwowane przez studentów uczelni i samego rektora, który również jest kucharzem, Szefem Stulecia, Mistrzem Millenium 2000 Międzynarodowego Festiwalu Kulinarnego w Peru. Na prezentacji serwowano dania kuchni śródziemnomorskiej z wieloma gatunkami owoców morza oraz specjały kuchni staropolskiej.
W pokazie i degustacji przygotowanej przez gości uczestniczyli m.in. dyrektorzy Zespołu Szkół Waldemar Bartosik i Iwona Kubaszewska, starosta Tadeusz Legacki i wójt Marek Kubaszewski.
Podczas pokazu była mowa nie tylko o tajnikach kuchni świata, ale również o programie nauczania w WSHiG w Poznaniu. Uczelnia ta przygotowuje młodzież do zajmowania stanowisk w jednostkach obsługi ruchu turystycznego, do pracy w hotelach, do pracy w administracji samorządowej i rządowej na stanowiskach odpowiedzialnych za rozwój turystyki i rekreacji oraz w organizacjach społecznych. Studenci uczą się w sumie aż dziewięciu języków. Istotną częścią nauczania są praktyki zawodowe na całym świecie.
Po ostatnim spotkaniu zainteresowanie poznańską uczelnią zapewne wzrośnie, przynajmniej o dwie osoby, ponieważ za udział i pomoc w prezentacjach kulinarnych otrzymały one z rąk rektora stypendium mieszkaniowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki