Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kto zyska, kto straci

Aldona Rusinek

Od połowy kwietnia w Urzędzie Stanu Cywilnego w Makowie Mazowieckim i Urzędzie Skarbowym ustawiają się kolejki po odpisy aktu urodzenia i zaświadczenia o dochodach - załączniki niezbędne do wniosku o zasiłek rodzinny i inne formy świadczeń. Większy ruch panuje także w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, gdzie do 30 maja można składać wnioski o świadczenia rodzinne, które od 1 maja przyznawane są na nowych zasadach. Nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych wprowadza zmiany w trybie i wysokości przyznawanych świadczeń. Najwięcej zamieszania wywołała zmiana świadczeń alimentacyjnych. Będą one teraz wypłacane nie z Funduszu Alimentacyjnego poprzez ZUS, lecz przez ośrodki pomocy społecznej. Zrównano też wysokość świadczeń alimentacyjnych - do 170 zł na każdą osobę objętą alimentacją, niezależnie od wysokości alimentów przyznanych przez sąd. Na tej zmianie jedne samotne matki stracą, inne nieco zyskają.
Monika P., matka dwojga dzieci, otrzymywała dotychczas 500 zł alimentów.
- Obecnie dostanę po 170 zł na każde dziecko, czyli na alimentach stracę. Ale przyznano mi do zasiłku rodzinnego zasiłek pielęgnacyjny ze względu na stan zdrowia dzieci - po 140 zł. W sumie będę więc miała w tej chwili nieco więcej pieniędzy niż dotychczas.
Dorota, matka dziecka w wieku szkolnym, jak wyliczyła, straci na zmianie systemu alimentacyjnego.
- Dotychczas z ZUS-u otrzymywałam 200 zł alimentów na syna. Teraz dostanę o 30 zł miesięcznie mniej. Wprawdzie do zasiłku rodzinnego dodali 90 zł wyprawki szkolnej, ale to jest jednorazowa pomoc i nie na wiele starczy - wylicza kobieta.
- Zmiany w systemie alimentacyjnym wywołują rzeczywiście sporo emocji - mówi Barbara Brzostek, kierownik MOPS w Makowie Mazowieckim. - Na nowych świadczeniach alimentacyjnych zyskają te matki, które dotychczas nie pobierały alimentów z ZUS-u, albo miały przyznane niższe, na przykład 50-złotowe alimenty, bo takie też się zdarzają. Ale te osoby, które miały przez sąd przyznane wyższe alimenty ściągane przez komornika, na tym stracą.
Do 12 maja w MOPS podpisano 250 wniosków uprawniających do zasiłku rodzinnego. Podopieczni mogą składać wnioski o zasiłki do 30 maja.
Z pomocy MOPS w Makowie Mazowieckim korzystały dotychczas 683 rodziny. W tej chwili, ze względu na zwiększony zakres świadczeń, liczba podopiecznych się zwiększy, przede wszystkim o osoby uprawnione do alimentów i o bezrobotnych, kwalifikujących się do zasiłku rodzinnego, który dotychczas pobierali w Powiatowym Urzędzie Pracy.
- W myśl założeń ustawowych, nowe świadczenia za maj mogą być wypłacone do 15 czerwca, ale jeżeli otrzymamy wcześniej pieniądze, będziemy wcześniej wypłacać - zapewnia Barbara Brzostek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki