MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto kupi elektrownię

JarosŁaw Zaradkiewicz
Elektownia w Ostrołęce jest więcej warta niż 223 mln złotych
Elektownia w Ostrołęce jest więcej warta niż 223 mln złotych J. Pawłowski
Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza sprzedać 10 proc. akcji Zespołu Elektrowni Ostrołęka. Ogłoszenie o zaproszeniu do rokowań ukazało się 14 grudnia w dzienniku "Rzeczpospolita". To już druga próba sprzedaży ostrołęckiej elektrowni, poprzednia, nieudana, została podjęta dwa lata temu.

Ministerstwo zachęca do składania ofert na sprzedaż 2 milionów 230 tys. akcji po 10 zł każda. Z tego wynika, że kapitał zakładowy Zespołu Elektrowni Ostrołęka wynosi 223 miliony zł. Tymczasem w ciągu roku elektrownia sprzedaje energię elektryczną za ok. 110 mln euro. Prezes ZEO Ryszard Czerwiński powiedział nam, że w jego przekonaniu cena za jaką zostaną sprzedane akcje zakładu, będzie znacznie wyższa od tej, którą podało ministerstwo. Z ogłoszenia wynika, że przedmiotem rokowań będzie ilość sprzedawanych akcji, cena za jedną akcję spółki, a także program rozwoju spółki obejmujący m.in. zobowiązania do podwyższenia kapitału oraz zobowiązania dotyczące ochrony interesów pracowników.
Roman Czerwiński, prezes zarządu ZEO, powiedział nam, że nie może być mowy o wrogim przejęciu elektrowni w celu jej zamknięcia. Prezes podkreśla strategiczne umiejscowienie Ostrołęki i mówi, że zakład w przyszłości może być strategicznym elementem sieci transferującej energię elektryczną i przyczółkiem sprzedaży energii na Wschód.

Krzysztof Majkowski, kierownik oddziału gospodarki wodnej i odpopielania w ZEO oraz radny miejski, uważa, że sprzedaż ZEO to zniszczenie dorobku kilku pokoleń ostrołęczan.
- Kiedyś przygotowano opracowania, które mówiły, że ostrołęcka elektrownia daje bezpośrednio i pośrednio pracę kilku tysiącom mieszkańców miasta i okolic - powiedział nam Majkowski.
Po sprzedaży akcji osoby, które były pracownikami ZEO w dniu przekształcenia w spółkę akcyjną, otrzymają do podziału 15 proc. akcji. Termin składania ofert wstępnych na publicznie ogłoszone zaproszenie do rokowań w sprawie sprzedaży akcji spółki upłynie 24 stycznia 2005 roku.

W połowie grudnia pojawiły się pogłoski mówiące o tym, że w Zakładach Elektrowni Ostrołęka występują problemy z zaopatrzeniem w węgiel.
- To nieprawda - powiedział nam Ryszard Czerwiński, prezes ZEO. - Obecnie mamy na hałdzie 93 tys. ton węgla, co gwarantuje nam zapasy na blisko 30 dni - dodał prezes Czerwiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki