Ksiądz Jankowski pozbawiony honorowego obywatelstwa, nazwy skweru i pomnika - zdecydowali radni na sesji 7.03.2019. Odpowiedź Solidarności

Ewelina Oleksy
Ewelina Oleksy

Wideo

Udostępnij:
Zakończył się najgorętszy moment czwartkowej sesji Rady Miasta. Przeszły 3 uchwały ws. księdza Jankowskiego: odebranie mu honorowego obywatelstwa, zmiana nazwy skweru jego imienia oraz demontaż pomnika. To oznacza, że oskarżany o pedofilię duchowny, znika z przestrzeni publicznej Gdańska.

Godz. 14.30

Szef Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla poinformował, że po decyzji Rady Miasta Gdańska o likwidacji pomnika ks. Henryka Jankowskiego, pomnik zostanie rozebrany w piątek. - Nie jesteśmy w stanie go ochraniać i może być zniszczony, bo miasto Gdańsk nie chroni pomników przed bandytami - powiedział Dośla portalowi portalowi Tysol.pl.

Czytaj więcej na ten temat: Kontrowersje wokół pomnika . Pomnik ks. Henryka Jankowskiego ma zostać rozebrany w piątek rano. Związkowiec z "Solidarności": Jestem bardzo rozczarowany

Godz. 12.50

Zapadła decyzja ws. rozbiórki pomnika ks. Jankowskiego. Władze miasta - zgodnie z uchwałą - mogą legalnie usunąć pomnik prałata.

Głosów w dyskusji w ogóle nie było. Jak głosowano: za - było 20 radnych, przeciwko:1- Piotr Dzik z Klubu Wszystko dla Gdańska, wstrzymał się: 1- Wojciech Błaszkowski z Klubu WdG
PiS ponownie nie wzięło udziału w głosowaniu.

Godz. 12.45

Uchwała ws. zniesienia nazwy skweru im. ks. Jankowskiego.
- Konkluzją opinii, o którą wystąpił jeszcze pan prezydent Adamowicz było to, że Rada Miasta może usunąć nazwę skweru ks. Jankowskiego. Będziemy wnosić o to, żeby na kolejnej sesji nazwać ten skwer nazwą historyczną- mówił wiceprezydent Piotr Borawski.

Skwerowi odebrano imię ks. Jankowskiego. Jak głosowano: za - było 20 radnych, przeciwko: 1- Piotr Dzik z Klubu Wszystko dla Gdańska, wstrzymał się :1-Wojciech Błaszkowski z Klubu WdG
PiS nie wzięło udziału w głosowaniu.

Godz. 12.35

Jan Kanthak, radny PiS:
- Chcielibyśmy wyjaśnić wszelkie sprawy związane z przestępstwami seksualnymi, szczególnie z pedofilią. Skutkami ich ataków są osoby szczególnie bezbronne. Ale podejmując tak ważną decyzję ws. odebrania honorowego obywatelstwa, nazwy skweru, rozbiórki pomnika, powinniśmy mieć 100 proc. pewności co do doniesień medialnych nt. ks. Jankowskiego. A tu jest wiele wątpliwości. Pozbawianie tytułów na podstawie artykułów prasowych jest działaniem atomowym.Ksiądz Jankowski nie żyje od 9 lat, nie ma możliwości obrony. Jego rodzina złożyła pozew do sądu. Apeluję o rozsądek! Bo to nie zamyka sprawy, tak jak ktoś z PO dziś powiedział, to zamiatanie jej pod dywan.

Cezary Śpiewak- Dowbór, KO:- Też chciałbym, aby było możliwe rozstrzygnięcie tej sprawy w trybie kodeksu karnego. Ale już nigdy sąd nie będzie miał takiej możliwości. Dziś prałat Jankowski jest honorowany na trzech płaszczyznach i to miasto Gdańsk decyduje, kto tak daleko idących honorów może dostąpić. To w naszej kompetencji leży rozstrzygnięcie. Niech każdy zdecyduje zgodnie ze swoim sumieniem. Żaden z klubów nie wprowadził dyscypliny partyjnej. Powoływanie komisji? Na jakiej podstawie prawnej miałaby wzywać świadków? Nie ma takiej podstawy.

Ksiądz Jankowski nie jest już honorowym obywatelem Gdańska. Radni przegłosowali uchwałę ws. odebrania tytułu. PiS nie wziął udziału w głosowaniu. Jak głosowano: za - było 19 radnych, przeciwko: 1- Piotr Dzik z Klubu Wszystko dla Gdańska , wstrzymało się : 2 radnych- Wojciech Błaszkowski z Klubu Wszystko dla Gdańska i Bogdan Oleszek z Klubu Koalicji Obywatelskiej

Godz. 12. 30

Przed głosowaniem ws. pierwszej z uchwał - dotyczącej pozbawienia tytułu honorowego obywatela, zarządzono 10 minut przerwy.
Przed siedzibą Rady Miasta stoją 3 osoby z transparentem "wierzymy ofiarom" i "kościół broni pedofila".

Po 10 minutach radni wracają na salę.

Cezary Śpiewak - Dowbór, szef Klubu KO:
- Wiele w tej sprawie powiedzieliśmy w czasie wystąpień klubowych. Teraz powinniśmy tylko przypomnieć to, że przyznawanie i odbieranie tego tytułu należy wyłącznie do Rady Miasta Gdańska i to my musimy podjąć tę decyzję.

Prezydent Aleksandra Dulkiewcz:

- Stoimy w bardzo trudnym momencie. Dla mnie ta sprawa jest bolesna także jako dla matki. Kiedy myślimy o możliwej krzywdzie dzieci, jest dla nas jasnym, że zawsze musimy stanąć po stronie ofiar. Ale tutaj nie mamy jednoznaczności i prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się prawdy, bo główny zainteresowany nie żyje. Jako prezydent nie mam narzędzi powołania komisji śledczej, żeby sprawę wyjaśnić. To państwo radni dziś stoicie przed decyzją.Od grudnia zajmujecie się tym tematem.

Dziś przychodzi moment, że należy podjąć ostateczną decyzję. Bliska jest mi zasada domniemania niewinności, ale widząc poziom emocji, to do czego doprowadza ich podgrzewanie, pewnie decyzja może być tylko jedna. W sprawie ks. Jankowskiego dostaję bardzo dużo listów od mieszkańców. Dziś stoicie przed historyczną decyzją. Rozważaliście różne racje. Moje zdanie jest takie: nikt nie może łamać prawa. Poddam się każdej decyzji, jaką Rada Miasta podejmie. Zabiegałam o dialog, ale przewodniczący społecznego komitetu budowy pomnika nie chciał się spotkać i rozmawiać.

Godz. 12.10

Czas na najgorętszy moment czwartkowej sesji Rady Miasta. Trzy uchwały ws. księdza Jankowskiego: odebranie mu honorowego obywatelstwa, zmiana nazwy skweru jego imienia oraz demontaż pomnika. Uchwały znalazły się na samym końcu porządku obrad, które rozpoczęły się o godz. 9. Ale szefowie klubów zabrali głos w ich sprawie już na początku, w czasie oświadczeń klubowych.

Na dzisiejszej sesji ( 7.marca 2019) zapadła decyzja ws. rozbiórki pomnika ks. Jankowskiego. Władze miasta - zgodnie z uchwałą - mogą teraz legalnie usunąć pomnik prałata.

Ksiądz Jankowski pozbawiony honorowego obywatelstwa, nazwy s...

Wtedy też Kacper Płażyński, szef Klubu PiS zapowiedział, że radni tej partii udziału w głosowaniu nie wezmą, bo to „robienie politycznej zadymy”.

- Sprawca każdego przestępstwa seksualnego powinien zostać potępiony, zwłaszcza jeśli chodzi o przestępstwo dotyczące dziecka. Współpraca z SB jest moralnie naganna. Ukrywanie tego faktu, brak rozliczenia się z taką przeszłością powinno wykluczać z życia publicznego, niezależnie czy chodzi o księdza, czy elektryka. Ale niszczenie pomnika księdza Jankowskiego to zdziczenie, nie można przestępców nazywać aktywistami - powiedział w swoim wystąpieniu klubowym Płażyński. - Zarzut popełnienia przestępstwa seksualnego to jeden z najcięższych. Każdą tego typu sprawę trzeba pieczołowicie zbadać, także po to, żeby nikogo nie oskarżać fałszywie. Władze miasta nie poradziły sobie ze sprawą ks. Jankowskiego, działały w sposób chaotyczny, nieudolny. A tę sprawę trzeba dogłębnie i rzetelnie wyjaśnić. Tu wciąż pojawiają się nowe wątki- wskazywał.

Przedstawiciele "Solidarności" ze złotym pomnikiem Donalda Tuska pod Radą Miasta Gdańska. To protest w sprawie uchwał o księdzu Jankowskim.

Płażyński apelował o powołanie specjalnej komisji.
- Gdyby władzom miasta naprawdę zależało na wyjaśnieniu tej sprawy, powołalibyście komisję ekspertów, która zbada dokumenty i wyda rzetelną opinię. I o powołanie takiej komisji wnioskujemy. To przecież śp. Paweł Adamowicz nazywał siebie przyjacielem ks. Jankowskiego, jako jeden z pierwszych wpłacił na jego pomnik. Zgódźcie się na powołanie komisji, poczekajcie na wyniki jej pracy i wtedy zdecydujcie, czy jego postać można upamiętniać,czy nie. My chcemy prawdy, dlatego w dzisiejszym głosowaniu, w tej politycznej zadymie udziału brać nie będziemy- skwitował Płażyński.

Cezary Śpiewak- Dowbór, szef Klubu Koalicji Obywatelskiej podkreślał:
- Dziś każdy z radnych będzie musiał we własnym sumieniu zadecydować, po której stronie stanie. Podnoszenie temperatury dyskusji i organizowanie happeningów nie licuje z powagą sytuacji.

Z kolei Beata Dunajewska, szefowa Klubu Wszystko dla Gdańska ubolewała, że społeczny komitet budowy pomnika nie chce rozmawiać z władzami miasta.
- Dziś Gdańsk dzieli się na tych, którzy są po stronie ks. Jankowskiego i przeciwko niemu. Dlatego dziś chcemy oficjalnie zamknąć te sprawę, żeby nie dzielić ponownie społeczeństwa. Być może dziś będziemy podejmowali jedną z ważniejszych decyzji, ale zwlekając z tym robimy źle, robimy rzeczy, które nie sprzyjają poczuciu jedności czy sprawiedliwości - powiedziała Dunajewska.

Zobacz także: Pod pomnikiem ks. Jankowskiego odbyła się pikieta pod hasłem "Pomniki dla ofiar - nie dla katów".
Co mówili protestujący?

Materiał oryginalny: Ksiądz Jankowski pozbawiony honorowego obywatelstwa, nazwy skweru i pomnika - zdecydowali radni na sesji 7.03.2019. Odpowiedź Solidarności - Dziennik Bałtycki

Komentarze 59

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 09.03.2019 o 15:52, **Zbigniew Łapiński vel g7 napisał: Pedofilia w Kościele i poza nim zawsze jest zjawiskiem godnym potępienia, nienaturalnym, destrukcyjnym zarówno dla dziecka jak i dla człowieka pozwalającemu sobie na poddanie się tak obrzydliwym skłonnościom. Nie ma co do tego cienia wątpliwości i każdy przypadek gwałtu na dziecku musi być surowo oceniany!!! :ph34r: Dopóki takie czyny w myśl prawa zbrodnią, nie jest nam pod żadnym pozorem wolno ulegać propagandzie pewnych, wiadomych kół próbujących ten problem zamieść pod dywan !!! :angry: :angry: :angry:

9 marca 2019, ‎18‎:‎01, Gość:

Pedofilia w Kościele i poza nim zawsze jest zjawiskiem godnym potępienia, nienaturalnym, destrukcyjnym zarówno dla dziecka jak i dla człowieka pozwalającemu sobie na poddanie się tak obrzydliwym skłonnościom. Nie ma co do tego cienia wątpliwości i każdy przypadek gwałtu na dziecku musi być surowo oceniany!!! :ph34r: Dopóki takie czyny w myśl prawa zbrodnią, nie jest nam pod żadnym pozorem wolno ulegać propagandzie pewnych, wiadomych kół próbujących ten problem zamieść pod dywan !!! :angry: :angry: :angry:

kolejny absurdalny temat zastepczy antyklerykalny!!sszechterowe g..lewackie

G
Gość

Czas wielki !

G
Gość

W sprawie pozbawienia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska 19 osób było za, jedna przeciw.
20 osób było za uchyleniem ustawy w sprawie nadania nazwy skwerowi im. księdza Henryka Jankowskiego.
Członkowie Rady Miasta Gdańska byli bezlitośni dla ks. Jankowskiego.
3XTAK  we czwartek
Ks. Henryk Jankowski pozbawiony zaszczytów w Gdańsku
Rada Miasta Gdańska odebrała pośmiertnie ks. Henrykowi Jankowskiemu honorowe obywatelstwo miasta. Pomnik oskarżanego o molestowanie dzieci księdza zostanie rozebrany, a skwer jego imienia będzie miał nową nazwę.
- Mam wykształcenie prawnicze, bliska jest mi zasada domniemania niewinności, ale widząc poziom emocji, rozwiązanie może być zapewne tylko jedno - powiedziała przed głosowaniem ws. ks Jankowskiego nowa prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Rada miasta podczas sesji zdecydowała o odebraniu kapelanowi "Solidarności" honorowego obywatelstwa miasta. Radni ustalli również, że wzbudzający kontrowersje pomnik księdza zostanie rozebrany. Skwer im. duchownego, na którym stanął monument, również zyska nową nazwę.
- To bolesna sprawa, także dla mnie jako matki. Zawsze trzeba stawać po stronie ofiar, ale tu nie mamy jednoznaczności. Prawdopodobnie nigdy nie poznamy prawdy. Ja nie mam narzędzi, by tę sprawę wyjaśnić - mówiła Dulkiewicz.
Za przyjęciem uchwały ws. rozbiórki pomnika byli politycy Koalicji Obywatelskiej i stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska. Przeciwko 3 uchwałom głosował jeden radny. W żadnym z tych głosowań nie wzięli udziału radni PiS-u.
Tu relacjonowaliśmy na bieżąco przebieg sesji.
Radni głosowali nad pozbawieniem zaszczytów ks. Henryka Jankowskiego, który jest oskarżany o molestowanie seksualne nieletnich. Po kolejnych doniesieniach o czynach, których miał się dopuścić, nocą obalono jego pomnik w Gdańsku. Monument został przywrócony.
Radni uznali, że sprawę należy rozwiązać przez głosowanie.

 

c
czytelnik
Ksiądz Jankowski celowo pomawiał zasłużonego opozycjonistę, by odsunąć od siebie oskarżenia o współpracę z SB – ustalił tygodnik „Do Rzeczy”.

W 2006 roku pojawiają się pierwsze informacje o wpływowym agencie SB o kryptonimie „Delegat”, który działał wśród ludzi „Solidarności” i Kościoła, jednak jeszcze wówczas nieznane były personalia współpracownika SB. Jak ustalił tygodnik „Do Rzeczy”, wówczas ksiądz Henryk Jankowski – sam, bądź za pomocą przyjaciół – umawia się na prywatne spotkania z dziennikarzami i… rozpowszechnia fałszywe informacje, które mają odsunąć od niego podejrzenia i kieruje je na znanego opozycjonistę Romualda Kukołowicza.

Więcej o tej sprawie w poniedziałkowym wydaniu tygodnika „Do Rzeczy”.

Piszemy w nim także o kulisach śledztwa w sprawie podejrzenia o pedofilię ks. Jankowskiego, które prokuratura prowadziła w 2004 roku, a także o tym, co dziś już wiadomo o rzekomym molestowaniu chłopców przez kapelana Solidarności. Sprawdzamy, ile prawdy jest w tych oskarżeniach.

 

g
gosc
wstydze sie z Gdańsk....
G
Gość
Wiara istnieje już kilka milionów lat !
S
Stokrotka rosła polna...
W dniu 09.03.2019 o 15:52, **Zbigniew Łapiński vel g7 napisał:

 Pedofilia w Kościele i poza nim zawsze jest zjawiskiem godnym potępienia, nienaturalnym, destrukcyjnym zarówno dla dziecka jak i dla człowieka pozwalającemu sobie na poddanie się tak obrzydliwym skłonnościom. Nie ma co do tego cienia wątpliwości i każdy przypadek gwałtu na dziecku musi być surowo oceniany!!!  :ph34r:    Dopóki takie czyny w myśl prawa  zbrodnią, nie jest nam  pod żadnym pozorem  wolno ulegać propagandzie pewnych, wiadomych  kół próbujących ten problem zamieść pod dywan !!!  :angry:  :angry:  :angry:  

Prawo jak na razie jest Prawem.  Dowodem tego są decyzje władz Miasta.  Są bardzo silne naciski. Bunty. Może dojść do krwawych ulicznych zamieszek. 

 

Nie wychodźmy na ulice. Nie przeszkadzajmy służbom porządkowym. To będzie znikoma grupka żałosnych pajaców. 

 

Nie dajmy się wciągać religijnymi uczuciami w to łajno.  

G
Gość
W dniu 09.03.2019 o 15:52, **Zbigniew Łapiński vel g7 napisał:

Pedofilia w Kościele i poza nim zawsze jest zjawiskiem godnym potępienia, nienaturalnym, destrukcyjnym zarówno dla dziecka jak i dla człowieka pozwalającemu sobie na poddanie się tak obrzydliwym skłonnościom. Nie ma co do tego cienia wątpliwości i każdy przypadek gwałtu na dziecku musi być surowo oceniany!!! :ph34r: Dopóki takie czyny w myśl prawa zbrodnią, nie jest nam pod żadnym pozorem wolno ulegać propagandzie pewnych, wiadomych kół próbujących ten problem zamieść pod dywan !!! :angry: :angry: :angry:


To rozpasane moralnie wieprze zaduzo na tace dostaja !:(
O
Omega

Pedofilia tak jak  wiele innych  zboczeń  nie jest prawnie jeszcze zaakceptowana.   

Geje dziś mogą zawierać legalne związki. 

Trwa walka o kolejne uprawnienia. 

 

Zastanawiam się  nad tym co będzie kiedy zaakceptowane zostaną legalne małżeństwa duchownych z wieloma dziećmi.  

 

To jest już dziś możliwe. Wystarczy ustawowa akceptacja.  

**Zbigniew Łapiński vel g7

Pedofilia w Kościele i poza nim zawsze jest zjawiskiem godnym potępienia, nienaturalnym, destrukcyjnym zarówno dla dziecka jak i dla człowieka pozwalającemu sobie na poddanie się tak obrzydliwym skłonnościom.
 Nie ma co do tego cienia wątpliwości i każdy przypadek gwałtu na dziecku musi być surowo oceniany!!!

 

:ph34r:

 

 

 Dopóki takie czyny w myśl prawa  zbrodnią, nie jest nam  pod żadnym pozorem  wolno ulegać propagandzie pewnych, wiadomych  kół próbujących ten problem zamieść pod dywan !!!

 

:angry:  :angry:  :angry: 

 

k
kIik22.

karambol-arze :D

G
Gość

Trollowanie (trolling) – antyspołeczne zachowanie charakterystyczne dla forów dyskusyjnych i innych miejsc w Internecie, w których prowadzi się dyskusje. Jego celem jest wywołanie gniewu lub skupienie na sobie uwagi użytkowników sieci. Osoby uprawiające trolling nazywane są trollami.

 

G
Gość

No ale ciemny lud jak tabaka w rogu, o niczym nie ma pojęcia, niczego nie rozumie, a szczególnie politycznych mechanizmów dezinformacji i tych starych, miernych sztuczek milicyjnych! Swoją bierną i milczącą postawą zajdzie daleko i wysoko, na same szczyty !

:lol:

 

j
jk
Gdańsk się zmienia . Miasto staje się czymś czego Adamowicz by nie pochwalił .
Adamowicz to był swojski uparty " Litwin " , który brzydził się partyjniactwem .
Natomiast w poczynaniach obecnych rajców gdańskich widać pokłady polityki .
Z nadzieją czekają na tego jedynego , który nadjedzie / albo i nie / na siwym koniu
J
Jozue
W dniu 09.03.2019 o 10:06, klik22. napisał:

naprawdę

Jak widać wierni zwolennicy seksu z dziećmi bardzo ubolewają i nie mogą się z tym faktem pogodzić,  to jednak dla nich był ktoś wielki.

To taki kult złotego cielca !!!

 

!

Dodaj ogłoszenie