Ks. Dariusz Kowalczyk: „Kler” to fałszywy obraz Kościoła

Anita Czupryn
Bartosz Mrozowski/KLER
Udostępnij:
- Smarzowski nie ma pojęcia ani o Kościele od ołtarza, ani o Kościele od zakrystii. Jego film, to raczej fabularyzacja publicystyki „Nie” oraz „Faktów i mitów”, czyli wulgarna katofobia - mówi ks. Dariusz Kowalczyk w rozmowie z Anitą Czupryn.

Pójdzie Ksiądz na film „Kler” Wojciecha Smarzowskiego? A może już go Ksiądz widział?
Mieszkam w Rzymie, a tu chyba nie będą grali filmu „Kler”. Ale nawet gdyby grali, to się raczej nie wybiorę. Nie widziałem żadnego filmu Smarzowskiego, to dlaczego miałbym iść akurat na ten film. Widziałem trailer, na którym klechy, bo inaczej granych tam postaci nazwać nie można, nic sensownego nie robią, tylko chlają wódę, uprawiają seks i gonią za kasą. Z różnych tekstów o filmie wnioskuję, że taki jest cały film. Dodatkowo zniechęcają mnie do jego obejrzenia wypowiedzi pana Gajosa, który gra biskupa, oraz samego reżysera. Ten ostatni w rozmowie z TVN24 opowiada, że posłał dzieci do szkoły i wtedy zobaczył pozycję księdza, liczbę godzin religii, i że nie są one na ostatniej i pierwszej lekcji, tylko w środku, że dużo w Polsce wysokich krzyży oraz egzorcystów. No i Kościół nie rozliczył się z pedofilii. A do filmu przygotowywał się czytając książki o „grzechach Kościoła”. Żenada i bardzo niski poziom refleksji.

Wojciech Smarzowski powołuje się na księży, którym ten film pokazał. Stwierdzili, że jest bardzo prawdziwy, ale Polacy będą mieli kłopot, żeby uwierzyć w świat, jaki pokazuje, bo znają kościół tylko z jednej strony - od ołtarza, a on go pokazuje od zakrystii. Myśli Ksiądz, że wierni w swoich parafiach nie znają księży od zakrystii?
Ze wspomnianej rozmowy z TVN24 wynika, że Smarzowski nie ma pojęcia ani o Kościele od ołtarza, ani o Kościele od zakrystii. On prawdopodobnie nie wie, co to jest i do czego służy zakrystia. Stąd jego film, to raczej fabularyzacja publicystyki „Nie” oraz „Faktów i mitów”, czyli wulgarna katofobia. Byłem ministrantem od 4 roku życia, w zakonie jestem od 1983, a święcenia kapłańskie przyjąłem w 1994. Jako kapłan jezuita byłem m.in. prowincjałem, a od 6 lat jestem dziekanem Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, gdzie studiują ludzie z ponad 120 krajów świata. I tylko wzruszeniem ramion mogę potraktować tego, kto będzie chciał mnie przekonać, że pokazywanie przez 2 godziny pijanych, chciwych, rozpasanych, zdemoralizowanych klech, to obraz o Kościele od zakrystii. To obraz fałszywy, który zaczął tworzyć w latach 90-tych Jerzy Urban. Na Facebooku jakaś internautka napisała mi, że jako ksiądz jestem członkiem mafii i powinienem czuć się odpowiedzialny za jej zbrodnie. Film „Kler” będzie rewelacją dla tego rodzaju osób.

Jaki jest obraz Kościoła od zakrystii według Księdza?
Dla mnie Kościół to przede wszystkim wspólnota wiary, Lud Boży, który gromadzi się w imię Jezusa, Pana i Zbawiciela. I proszę mi nie mówić, że mówię tak, bo ksiądz musi tak mówić. Kiedy w 1983 roku podjąłem decyzję o porzuceniu studiów biologii na Uniwersytecie Warszawskim, a chciałem zostać genetykiem, to nie miałem żadnej innej motywacji, jak to, że czuję się powołany przez Jezusa. Trwam w zakonie i kapłaństwie, bo wciąż to powołanie słyszę... Od strony społeczno-administracyjnej Kościół, to wiele różnych podmiotów (diecezje, parafie, sanktuaria, zakony, stowarzyszenia, fundacje, uniwersytety, szkoły, media i wiele innych dzieł), które są bardzo różnie umocowane w kościelnej i świeckiej przestrzeni prawnej. Stąd najczęściej nie ma wielkiego sensu gadanie, że Kościół coś zrobił, albo nie zrobił. Jaki Kościół? Ponad 1,2 miliarda katolików, w tym ponad 400 tys. księży, w ciągu 2 tys. lat coś zrobił, a czegoś nie zrobił? Trzeba mówić konkretnie, kto, co, gdzie i kiedy… Kościół istnieje we wszystkich zakątkach świata. Wszędzie sprawowana jest Eucharystia. Doświadczam tej wielości pracując na wspomnianym już Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Nie ma jednego obrazu Kościoła od jakiejś tam zakrystii. Jest Kościół świętych mężczyzn, kobiet i dzieci, jest Kościół grzeszników, czasem głęboko zepsutych. Tak jest od początku. Apostołowie ponieśli śmierć za wiarę, ale jeden z Dwunastu był złodziejem i zdrajcą, który się powiesił. Jest obraz Piotra i jest obraz Judasza. Ale przede wszystkim jest oblicze Jezusa.
Jeśli mówić konkretnie, to sprawa szczególnie bulwersująca, czyli molestowanie seksualne dzieci, których dopuścili się księża. Jedyne dostępne w Polsce statystyki, które przedstawił ksiądz Adam Żak, zajmujący się w Episkopacie ochroną dzieci i młodzieży to 19 prawomocnych wyroków skazujących duchownych za przestępstwa pedofilskie w latach 2010-2013. Powiedział też, że skali zjawiska pedofilii w Kościele nie jest znana ze względu na opór samych księży. Marek Lisiński z Fundacji „Nie lękajcie się” mówi o 56 wyrokach, ale ofiar jest znacznie, znacznie więcej. Ksiądz Andrzej Kobyliński, który zajmuje się tym tematem już 20 lat używa terminu „cichy holokaust XXI wieku”. Jego zdaniem, jeśli chodzi o diagnozę plagi molestowania dzieci, jesteśmy spóźnieni o 30 lat wobec innych państw. Co robi Kościół by temu zapobiegać?
No, właśnie mam wątpliwości, czy o dramatycznym problemie pedofilii mówimy konkretnie, a przede wszystkim, czy mówimy kompetentnie, całościowo, z czystą intencją obrony naszych dzieci przed zboczeńcami. Pisano w światowych mediach wiele o sprawie abpa Wesołowskiego, który miał się dopuszczać czynów pedofilskich na Dominikanie (duchowny na początku procesu karnego zmarł). Ale przecież na Dominikanie przed Wesołowskim i po nim kwitła i kwitnie turystyka pedofilska. Kto o tym pisze? Kto z tym walczy? Jak nie dotyczy Kościoła, to nie ma tematu? Na stronach Senatu wisi list podpisany przez ówczesnego podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, który podaje dane dotyczące skazanych za pedofilię na rok 2012. Dowiadujemy się, że w 2012 roku wyroki za akty pedofilskie i „inne czyny seksualne z nieletnimi” odsiadywało 1468 osób, w tym: 900 bez wyuczonego zawodu, 70 murarzy, 40 pracowników dorywczych, 30 ślusarzy, 30 rolników, 25 mechaników. Osadzeni w więzieniach duchowni w

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ks. Dariusz Kowalczyk: „Kler” to fałszywy obraz Kościoła - Polska Times

Komentarze 92

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
sdf
Z Solca Kujawskiego pochodzi ksiadz Franciszek ktory oszukal na grube miliony wlasnych krewnych jak byl wlascicielem stacji benzynowej na drodze krajowej 10 kolo Solca (sprawa byla omawiana nawet w programie SPRAWA DLA REPORTERA Elzbiety Jaworowicz) a potem gdy byl proboszczem w parafii Sw. Jozefa na Torunskiej kolo Tesco w Bydgoszczy oszukiwal ludzi sprzedajac po dwa razy te same miejsca na groby na cmentarzu. Niech sobie babcie walczą o miejsca na groby a ja bede sie śmial z boku- to bylo jego podejscie. Oprocz tego od lat zyl w plebanii ze swoja nieco grubszą blondynką, sekretarko/ kochanką ktora bezczelnie żądala sporo kasy od ludzi na intencje mszalne, no u niej nie bylo "co łaska" tylko cennik, dawaj albo figa z makiem. Typowa chamka jak i jej proboszcz, oboje wierni wyborcy PIS. Owszem ksiadz Franciszek o ile mi wiadomo pedofilem nie byl ale ta postać dobitnie pokazuje zgniliznę moralna ktora panuje w polskim kosciele katolickim. Teraz spokojnie zyje z tego co nakradł w domu dla ksiezy emerytow na bydgoskim Miedzyniu. Na tymze samym Miedzyniu w parafii przy Kanale Bydgoskim przez wiele lat proboszczem byl ksiadz Drapała. Znany byl z niepospolitej chciwosci na kasę, sprowadzania i handlu samochodami sprowadzanymi z Niemiec niby na cele "koscielne" jako ze kosciol niby jako instytucja non- profit (hahaha) mogl sprowadzac auta bez cła. Kupczył miejscami na cmentarzu, wiele z nich sprzedajac pare razy i celowo wprowadzajac straszny chaos w administracji cmentarza przy ul. Tańskich. Mial takze wiele kochanek. O ewentualnej pedofilii tego osobnika mi nie wiadomo ale znowu jest to postac z moralnego punktu widzenia co najmniej dwuznaczna....Przypuszczam ze w wiekszosci bydgoskich i innych polskich parafii znajda się takie indywidua…
d
df
Z Solca Kujawskiego pochodzi ksiadz Franciszek ktory oszukal na grube miliony wlasnych krewnych jak byl wlascicielem stacji benzynowej na drodze krajowej 10 kolo Solca (sprawa byla omawiana nawet w programie SPRAWA DLA REPORTERA Elzbiety Jaworowicz) a potem gdy byl proboszczem w parafii Sw. Jozefa na Torunskiej kolo Tesco w Bydgoszczy oszukiwal ludzi sprzedajac po dwa razy te same miejsca na groby na cmentarzu. Niech sobie babcie walczą o miejsca na groby a ja bede sie śmial z boku- to bylo jego podejscie. Oprocz tego od lat zyl w plebanii ze swoja nieco grubszą blondynką, sekretarko/ kochanką ktora bezczelnie żądala sporo kasy od ludzi na intencje mszalne, no u niej nie bylo "co łaska" tylko cennik, dawaj albo figa z makiem. Typowa chamka jak i jej proboszcz, oboje wierni wyborcy PIS. Owszem ksiadz Franciszek o ile mi wiadomo pedofilem nie byl ale ta postać dobitnie pokazuje zgniliznę moralna ktora panuje w polskim kosciele katolickim. Teraz spokojnie zyje z tego co nakradł w domu dla ksiezy emerytow na bydgoskim Miedzyniu. Na tymze samym Miedzyniu w parafii przy Kanale Bydgoskim przez wiele lat proboszczem byl ksiadz Drapała. Znany byl z niepospolitej chciwosci na kasę, sprowadzania i handlu samochodami sprowadzanymi z Niemiec niby na cele "koscielne" jako ze kosciol niby jako instytucja non- profit (hahaha) mogl sprowadzac auta bez cła. Kupczył miejscami na cmentarzu, wiele z nich sprzedajac pare razy i celowo wprowadzajac straszny chaos w administracji cmentarza przy ul. Tańskich. Mial takze wiele kochanek. O ewentualnej pedofilii tego osobnika mi nie wiadomo ale znowu jest to postac z moralnego punktu widzenia co najmniej dwuznaczna....Przypuszczam ze w wiekszosci bydgoskich i innych polskich parafii znajda się takie indywidua…
f
fg
Z Solca Kujawskiego pochodzi ksiadz Franciszek ktory oszukal na grube miliony wlasnych krewnych jak byl wlascicielem stacji benzynowej na drodze krajowej 10 kolo Solca (sprawa byla omawiana nawet w programie SPRAWA DLA REPORTERA Elzbiety Jaworowicz) a potem gdy byl proboszczem w parafii Sw. Jozefa na Torunskiej kolo Tesco w Bydgoszczy oszukiwal ludzi sprzedajac po dwa razy te same miejsca na groby na cmentarzu. Niech sobie babcie walczą o miejsca na groby a ja bede sie śmial z boku- to bylo jego podejscie. Oprocz tego od lat zyl w plebanii ze swoja nieco grubszą blondynką, sekretarko/ kochanką ktora bezczelnie żądala sporo kasy od ludzi na intencje mszalne, no u niej nie bylo "co łaska" tylko cennik, dawaj albo figa z makiem. Typowa chamka jak i jej proboszcz, oboje wierni wyborcy PIS. Owszem ksiadz Franciszek o ile mi wiadomo pedofilem nie byl ale ta postać dobitnie pokazuje zgniliznę moralna ktora panuje w polskim kosciele katolickim. Teraz spokojnie zyje z tego co nakradł w domu dla ksiezy emerytow na bydgoskim Miedzyniu. Na tymze samym Miedzyniu w parafii przy Kanale Bydgoskim przez wiele lat proboszczem byl ksiadz Drapała. Znany byl z niepospolitej chciwosci na kasę, sprowadzania i handlu samochodami sprowadzanymi z Niemiec niby na cele "koscielne" jako ze kosciol niby jako instytucja non- profit (hahaha) mogl sprowadzac auta bez cła. Kupczył miejscami na cmentarzu, wiele z nich sprzedajac pare razy i celowo wprowadzajac straszny chaos w administracji cmentarza przy ul. Tańskich. Mial takze wiele kochanek. O ewentualnej pedofilii tego osobnika mi nie wiadomo ale znowu jest to postac z moralnego punktu widzenia co najmniej dwuznaczna....Przypuszczam ze w wiekszosci bydgoskich i innych polskich parafii znajda się takie indywidua…
s
sdd
Jak wyszedlem z kina bylem tak wzburzony na bezprawie PIS i ich kleru, na caly ten syf ktory obecnie dzieje sie w Polsce ze chcialem skopać jakiegos klechę. Mieli szczescie sukienkowi ze akurat zaden z tych obrzydliwych robali nie pełzał po ulicy bo by dostal niezle w ryja! Im sie to nalezy! Trzeba im zabrac ich dume, pewnosc siebie i bogactwa i rozdzielic to co nakradli miedzy biednych tak jak to robil sam Jezus. Z utesknieniem czekam na powrot normalnych rzadów którzy rozpoczną planowa rozprawe z tymi pasozytami.
a
asd
Z kogo winy takie zlodziejskie patologie w naszym Kraju ??? To napewno wina Tuska, Zydow i Unii Europejskiej. Ide czym prędzej na plebanie dac d*** wielebnemu ksiedzu proboszczowi zeby sie nad nasza Ojczyzna zmilowala Najswietsza Maryja zawsze dziewica i Jej Syn- Jezusek, wyborca PIS. Poza tym swędzi mnie moja pobozna PISda.
d
dfg
Organizacja "szlachetna paczka " jest częścią katolicko - PiSowskiego caritasu . Na Onet . Pl ujawniono właśnie skandal dotyczący księdza Szurka , szefa tej organizacji ktory terroryzował swoich pracowników przez mobbing i seksualne nękanie . To dopiero początek rozliczania kleru i jeszcze ostrzejszej walki z tym ich klerykalnym reżimem PIS. Zniszczymy i zdeptamy zarówno sektę katolicka jak i ich politycznych alfonsów - PIS.
f
fdg
W Poznaniu skazano dziś po raz pierwszy w historii cały zakon katolicki a nie tylko indywidualnego kleche za pedofilie. Tzw. zakon chrystusowy oddział w Poznaniu musi zapłacić za wielokrotne gwalty na 13 letniej dziewczynce ktore dokonał jeden z członków tej pedofilskiej PISowskiej sekty. Nareszcie zaczyna sie etap rozliczenia kościoła z ich licznych zbrodni w sposob ktory ich zaboli najmocniej - uderzenie w ich kase. To jest metoda ktora doprowadziła niektóre amerykańskie i europejskie diecezje do bankructwa i zamknięcia większości ich kościołów , to jest wiec idealna metoda na tępienie zabobonów i wszelkiego ciemnogrodu czyli religii.
x
xcv
Film Kler ma pokazac cała smutna prawde o polskim kosciele gdzie jest duzo pedofilow i jeszcze wiecej hipokryzji, zaklamania i chciwosci na kase i wplywy polityczne. Ten film nie jest jednostronny i lewicowy, jest uniwersalny i obiektywny. Owszem czasami kosciol pomoga biednym, bezdomnym i robi dobre uczynki ale to w koncu po to niby ta sekta istnieje. Wy czesto piszecie ze film manipuluje niczym Niemcy...znowu ta typowa PISowska retoryka o zlych Ruskich i NIemcach az do znudzenia... To PIS wlasnie chce zebysmy sie z NIemcami i Rosjanami nie pogodzili , zebysmy ich nienawidzili. My Polacy tez wiele tym narodom i szczegolnie Zydom zlego zrobilismy, wielu Zydow zamordowalismy glownie z podzegania przez anty- semicki kler. Natomiast zniewolonymi umysłami jak Twoj manipuluje ohydne Radio Maryja i inne populistyczne PISowskie media- to one od lat podzegaja do nienawisci przeciw Zjednoczonej Europie, gejom, socjalistom, feministkom i rozpowszechniaja oszczerstwa o rzekomym "zamachu " w Smolensku itd. To ty jestes zmanipulowany i nie umiesz juz myslec racjonalnie. Cale szczescie ze sa miliony innych, nowoczesnych i postepowych Polakow po studiach a nie po podstawówce jak ty ktore w nadchodzacych wyborach pokaza wam co myslimy o tej waszej zasranej religii i tym waszym PIS. I zadne PISowskie jałmużny w rodzaju 500 plus nas nie kupia, bo nie jestesmy roszczeniowym plebsem i pracujemy sami na wlasne utrzymanie.
s
sdf
Mylisz sie kolego- od lat homoseksualizm nie jest juz uznawany przez Swiatowa Organizacje Zdrowia jako choroba, natomiast religia i wiara w cos co nie istnieje powinna byc uznana za zaburzenie psychiczne. Jestem gejem i jestem dumny z tego. Skądinad ciekawe jest ze to wlasnie kosciol tak opluwa z ambony gejow a akurat procent gejow w tym ich biznesie jest procentowo najwyzszy sposrod wszystkich zawodow. To pokazuje jaki typ ludzi idzie na ksiezy- najgorszy, zaklamany PISowski sort ktory ma nadzieje na wysokie zarobki wyludzane od starych babci moherowych i innych naiwniakow. Jeden z moich eks- partnerow byl kiedys w seminarium archidjecezjalnym w Gnieznie- mowil ze takich wyuzdanych orgii jakie tam sa nie ma nawet w najbardziej hardcorowych klubach w Warszawie. Zostawiam wam do waszej fantazji co tam sie wyprawia...Nie mam nic przeciwko orgiom bo sa fajne i rozkoszne ale nienawidze zakłamania i hipokryzji tych kleryków ktorzy potem maja czelnosc na kazaniu w kółko pieprzyć te swoje " katolickie morały." Moj eks-kochanek mial jednak tyle przyzwoitosci ze nie chcial jednak zyc w zaklamaniu i odszedl z seminarium po 2 latach. Woli zyc jako wolny czlowiek, ateista i homoseksualista a nie byc hipokryta i pasozytem w sutannie. Ogromna wiekszosc ksiezy wogle nie wierzy w zadnego Boga, oni wierza tylko w pieniadze.
G
Gabriel
To nie reżyser Smarzowski nie wie jak Kościół wygląda, ale ks. Kowalczyk nie wie co w Jego Kościele się dzieje niedobrego ?
G
Gabriel
Byłem , oglądałem, dobry film, nie ma żadnej napaści na Kościół, jest tak jak jest przedstawiona sytuacja w Kościele. Nie uniknie się cesarskich cięć. Wreszcie kiedyś należało to powiedzieć.
Reżyser dobrze powiedziaL : " Tylko Polacy wierzą, że Jan Paweł II o pedofilii nie wiedział ".
Przy naborze na duchownych tylko prawdziwe powołania powinny się liczyć.
G
Gość
Polska kontra Śląsk - nikt nie może mieć pretensji o takie przedstawienie wiary ...?
Ale można polemizować ???

To że kościół katolicki powszechny jest w Polsce promowany to nie znaczy że jest wartością nadrzędną
nad wszystkimi ludźmi stając się tarczą w doczesnych rozmowach pomiędzy bezdzietnym
guru Jarosławem lub Morawieckim a większym % ludu którzy na nich nie głosowali lub nawet wybierali, najfajniejsze są pretensje i zielonych ludzików ...
Czy Pisiory postradali zmysły tworzą nową DEMOKRACJE
Przystanek Woodstock jest tym czego podobno prawnie wybrani nie mogą osiągnąć

Co do zdarzenia na Słowacji Pragę przypomnieć że Słowak tam stracił życie
kiedy obłąkany narybek Polski zrobił sobie w swoim FERRARI prawdopodobny
HOLOKAUST dla tego SŁOWAKA
c
czy to coś komuś mówi
Ten stereotyp pedalsko libijski jest wmawiamy w każdych mediach mainstreamie
w tych komentarzach biorą udział
ci sami co w 2 połowie 20 wieku
osądzali w Norymberdze

Czyli mamona może być wielka
praecz z katolami alachitami i judoo

ten sam obraz wam przyświeca

Propozycja do powyższych wykopcie sobie jame tak głęboką
aby wszyscy z was tam się zmieścili - co do holo... mama obiekcje jama musi się powiększyć ?
i tam możecie prawi sobie morały
Nikt wam nie będzie przesadzać w waszych dogmatach i ofiarach, i czy jeden od drugiego jest lepszy .

Tak wam dopomóż wasz bóg
G
Gość
czy wu was nie ma pedofilów
są i to na dziennym porządku
zmiany są ta wielkie że pedofil "Kler (gość) 01.10.18, 14:42:53"
nie dostrzega tych zmian - czeka na jutro
a to wielki mówca ze stajni SOROSA
Pedały nie są tak oczywiste jak pedalstwo ???
t
trafnie przedstawił fakty
po faktach jest dalej tak samo ...

Wpierw zobacz kmiotku Hofman, Kargul, Pawlak
zanim zabierzesz głos jak kundel ze ketom przy karku ...

Dzienki Grüße aus Oberschlesien
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie