Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys na granicy z Białorusią. „Każda osoba, która przekroczy granicę ma udzielaną pomoc medyczną”

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Kryzys na granicy z Białorusią. „Każda osoba, która przekroczy granicę ma udzielaną pomoc medyczną”
Kryzys na granicy z Białorusią. „Każda osoba, która przekroczy granicę ma udzielaną pomoc medyczną” Wojciech Wojtkielewicz/Kurier Poranny Gazeta Wspolczesna /Polska Press
- Chciałbym podkreślić, że każda osoba, która znajdzie się na terenie Polski, jeśli zachodzi taka potrzeba, ma udzielaną wszelką pomoc, jeśli chodzi o kwestie medyczne – podkreślił.

Podczas briefingu prasowego rzecznik rządu Piotr Müller pytany był o sytuację na granicy polsko-białoruskiej.

- Chciałbym podkreślić, że każda osoba, która znajdzie się na terenie Polski, jeśli zachodzi taka potrzeba, ma udzielaną wszelką pomoc, jeśli chodzi o kwestie medyczne – podkreślił.

Jednocześnie zaznaczył, że „rolą straży granicznej jest pilnowanie, by polskich granic nie przekraczały osoby nieuprawnione”. Dodał, że gdyby otwarto granice, jak chcą tego przywoływani przez niego posłowie opozycji, to na terenie Polski znalazłoby się kilkanaście tysięcy osób w „sposób niekontrolowany”.

- Nie możemy sobie na taką sytuację pozwolić. Jest też jasna sytuacja, ze działania podejmowane na granicy polsko-białoruskiej są elementem wojny hybrydowej i to jest również oficjalne stanowisku Paktu Północnoatlantyckiego – zaznaczył rzecznik.

Müller zaznaczył, że zarówno Unia Europejska, jak i NATO, maja takie same podejście do sytuacji przygranicznej jak Polska.

Błaszczak: Zadaniem państwa polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa

Wcześniej szef MON Mariusz Błaszczak pytany był w radiowej Jedynce o przyszłość stanu wyjątkowego, który został wprowadzony na przygranicznym pasie polsko-białoruskim. Coraz częściej pojawia się kwestia przedłużenia go na kolejne dni.

- Decyzja jeszcze nie zapadła, ale rozmawiamy na ten temat. Na ten temat rozmawialiśmy na posiedzeniu komitetu do spraw bezpieczeństwa, któremu przewodniczy pan premier Jarosław Kaczyński – odpowiedział minister.

Jak wyjaśnił, na spotkaniu meldunki składali dowódcy wojskowi, komendant straży granicznej, a także komendant policji. – Mogę powiedzieć tak, nie będzie to niczym nowym, presja migracyjna nie ustała na granicy polsko-białoruskiej, wręcz możemy powiedzieć, że jest większa – przekazał.

Dodał, że „zadaniem państwa polskiego jest zapewnienie bezpieczeństwa”.

Stan wyjątkowy

Od 2 września na terenie przygranicznego pasa w województwach podlaskim i lubelskim obowiązuje stan wyjątkowy, który obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na okres 30 dni jednak rządzący nie wykluczają wydłużenia go, jeśli będzie to konieczne.

Rząd, uzasadniając wprowadzenie stanu wyjątkowego, argumentował, że reżim Aleksandra Łukaszenki wykorzystuje imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afganistanu w celach politycznych. Władze Białorusi mają przerzucać migrantów na granice Polski, Litwy oraz Łotwy, by wywrzeć presję na Unii Europejskiej i wymusić zniesienie sankcji nałożonych na Białoruś po sfałszowanych wyborach prezydenckich z sierpnia 2020 roku i brutalnym tłumieniu protestów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kryzys na granicy z Białorusią. „Każda osoba, która przekroczy granicę ma udzielaną pomoc medyczną” - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki