Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. "Są dowody na powiązania migrantów z Rosją i państwem islamskim"

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
fot. Piotr Smolinski
Szef MSWiA Mariusz Kamiński przekazał, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest bardzo napięta. - Dochodzi do szeregu incydentów prowokacyjnych z udziałem funkcjonariuszy białoruskich. Dochodzi do masowych prób łamania integralności naszej granicy – mówił na konferencji prasowej, dodając, że będzie rekomendował rządowi przedłużenie stanu wyjątkowego. Z kolei Stanisław Żaryn, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Premiera oświadczył, że część nielegalnych migrantów ma związki Rosją oraz tzw. państwem islamskim.

- Od sierpnia mamy 9,4 tysiąca prób przekroczenia polskiej granicy. 8,2 tysiąca zostało skutecznie udaremnione w pasie granicznym. Mamy około 1,2 tysiąca zatrzymanych nielegalnych migrantów w ośrodkach strzeżonych. Wielu z nich nie ma dokumentów, wielu ma fałszywe dokumenty. Są skrupulatnie sprawdzani przez nasze służby – mówił minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński.

Dodał, że „nie chodzi o stygmatyzowanie kogokolwiek, tu chodzi o fakty”. - Chcemy pokazać rzeczywistą sytuację na granicy, kto forsuje naszą granicę. Mamy pierwsze ważne ustalenie, musimy się nim podzielić z opinią publiczną – mówił.

Żaryn: Są dowody na powiązania migrantów z Rosją i państwem islamskim

- Do tej pory zweryfikowano tożsamość i drogę przybycia do Polski kilkuset nielegalnych migrantów. Na podstawie wstępnych informacji 2/3 zostało skierowane do głębokiej analizy – mówił z kolei Stanisław Żaryn, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego w Kancelarii Premiera.

Dodał, że 20 procent badanych migrantów posiadało związki z terytorium Rosji. - Część z nich zatajała ten fakt. W czasie przesłuchań migranci podejmowali próby ukrywania tożsamości i zatajania niewygodnych informacji – mówił.

Żaryn wskazał, że zidentyfikowano materiały świadczące o doświadczeniu bojowym, obsłudze broni, a część badanych osób była powiązana ze strukturami mundurowymi lub bojówkami militarnymi. - Jeden z badanych obywateli Iraku posiadał kontakty z osobą mającą związki z Państwem Islamskim, która jest specjalistą od materiałów wybuchowych (…) Funkcjonariusze znaleźli kartę pamięci, na której był szereg fotografii ukazujących spotkania grup terrorystycznych – mówił . - Jeden z obywateli Afganistanu miał zdjęcia pokazujące egzekucję i ciała zamordowanych osób. Ten sam obywatel posiadał wiele zdjęć arsenału broni – dodał.

Kamiński sprecyzował, że 50 osób wśród 200 zatrzymanych jest powiązanych ze środowiskami terrorystycznymi, zbrojnymi formacjami oraz talibami i państwem islamskim.

Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego wskazał, że służby zidentyfikowały dowody na działalność pedofilską i zoofilską.

Słowa przedstawicieli rządu obrazowane były zdjęciami zdjęciami pozyskanymi od zatrzymanych migrantów. Wiele z nich pokazywało osoby ubrane w militarne stroje i z bronią. Zdaniem polskiego rządu świadczy to o powiązaniu migrantów z organizacjami terrorystycznymi. - Mamy wiele dowodów na związek migrantów z Rosją, na przykład zrzut ekranu z trasą moskiewskiego metra. Afgańczyk przed tym, gdy dostał się do Polski, przebywał długo w Rosji – mówił Żaryn.

Błaszczak: Strona białoruska prowokuje polskich żołnierzy

Minister obrony Mariusz Błaszczak wskazał, że przytoczone pokazują, z jakim wyzwaniem mierzą się strażnicy graniczni i żołnierze. - To pokazuje, kto szturmuje polską granicę (...) Poprawność polityczna nakazuje, żeby na ten temat nie mówić, ale bezpieczeństwo naszej ojczyzny stawiamy ponad wszystko – mówił. - Ci, którzy szturmują polską granicę, stanowią niebezpieczeństwo dla Polaków, dla Polski i dla Unii Europejskiej – dodał Błaszczak.

Szef MON podkreślił, że codziennie 2,5 tysiąca żołnierzy wspiera strażników granicznych. - Jeśli będzie konieczność, możemy zwiększyć tę liczbę – oświadczył.

Błaszczak stwierdził, że „szturm na polską granicę odbywa się na życzenie, został zorganizowany przez reżim Łukaszenki”. - Polscy żołnierze są prowokowani. Oddawane są strzały w powietrze, broń jest celowana w stronę polskich żołnierzy. Ale polscy żołnierze są wyszkoleni i nie ulegają prowokacjom – zapewniał.

Stan wyjątkowy przedłużony o dwa miesiące?

Szef MSWiA Mariusz Kamiński oświadczył, że będzie składał rządowi rekomendację w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy polsko-białoruskiej.

Dopytywany przez dziennikarzy, Kamiński przekazał, że będzie chciał, aby stan wyjątkowy został przedłużony o 60 dni.

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej i stan wyjątkowy

Od kilku tygodni zwiększa się liczba nielegalnych uchodźców – głównie z Afganistanu, Iraku czy Syrii – którzy chcą przekroczyć granicę Białorusi z państwami Unii Europejskiej: Litwą, Łotwą oraz Polską.

Polskie oraz litewskie władze wskazały, że białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka wykorzystuje migrantów do wzmagania presji na Unii Europejskiej w celu wycofania nałożonych na Białoruś sankcje.

Aby uniemożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy, pilnuje jej Straż Granicza, policja i wojsko.

Na początku września prezydent Andrzej Duda podpisał rządowy wniosek o wprowadzenie stanu wyjątkowego dla części dwóch województw – lubelskiego oraz podlaskiego. Decyzja ta podyktowana jest sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

W treści rozporządzenia, udostępnionej na stronie Kancelarii Prezydenta czytamy, że decyzja o wprowadzeniu stanu wyjątkowego została podjęta w związku ze szczególnym zagrożeniem bezpieczeństwa obywateli oraz porządku publicznego, związanym z obecną sytuacją na granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi.

Mając na względzie możliwość skutecznego reagowania na zaistniałą sytuację, w rozporządzeniu, zgodnie z zakresem upoważnienia ustawowego oraz wnioskiem Rady Ministrów, wprowadzono następujące rodzaje ograniczeń:

  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, zgromadzeń w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631);
  • zawieszenie prawa do organizowania i przeprowadzania, na obszarze objętym stanem wyjątkowym, imprez masowych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2171) oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi;
  • obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez osoby, które ukończyły 18 lat, przebywające w miejscach publicznych na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat – legitymacji szkolnej;
  • zakaz przebywania w ustalonym czasie w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach;
  • zakaz utrwalania za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech określonych miejsc, obiektów lub obszarów;
  • ograniczenie prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz innych rodzajów broni poprzez wprowadzenie zakazu ich noszenia;
  • ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
  • Określając katalog ograniczeń wynikających z przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o stanie wyjątkowym wybrano rodzaje ograniczeń jak najmniej dolegliwe dla osiągnięcia zamierzonego celu, jakim jest umożliwienie skutecznej realizacji działań przez właściwe służby państwowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki