KRUS świętuje 30-lecie. Przed Kasą nowe wyzwania

Materiał informacyjny KRUS
Udostępnij:
Rok 2021 jest dla Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego jubileuszowy. 10 grudnia w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się uroczysta konferencja z okazji 30-lecia.

PL:

ENG:

– KRUS cieszy się ogromnym zaufaniem rolników – podkreślił Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, obecny na uroczystości. Przypominał o tym także w panelu „Zmiany w systemie ubezpieczenia społecznego rolników”. – Zmiana nie może zepsuć 30 lat zaufania. – KRUS daje rolnikom poczucie bezpieczeństwa i cieszy się ich zaufaniem, tak dużym, że prawdopodobnie nie przewidzieli tego nawet jego twórcy w 1991 roku – dodał Wicepremier, dziękując Prezes KRUS dr Aleksandrze Hadzik i ponad 6 tys. pracowników tej instytucji. Wicepremier Kowalczyk przypomniał, że KRUS daje poczucie bezpieczeństwa także rolnikom po zakończeniu aktywności zawodowej, zapewniając im świadczenia emerytalne.

KRUS to dzisiaj 16 oddziałów regionalnych i 256 placówek terenowych, które tworzy ok. 6 tys. pracowników oraz ok. 1,1 mln ubezpieczonych i ponad 1 mln świadczeniobiorców.

Uroczysta konferencja odbyła się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Prezydenta reprezentował Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.

List do uczestników konferencji skierował Premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył w nim, że utworzenie KRUS było wydarzeniem o szczególnej wadze: „Pozwoliło rolnikom indywidualnym zająć właściwe dla nich miejsce w strukturze całego społeczeństwa. Dzięki powołaniu KRUS emerytury, renty, świadczenia wypadkowe, macierzyńskie, chorobowe, możliwość rehabilitacji leczniczej stały się wreszcie udziałem rolników”.

Z kolei Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Gertruda Uścińska przypomniała w liście: „Bogactwem każdej instytucji są osoby, które ją tworzą”.

Przesłanie z okazji jubileuszu przekazał również Komisarz EU ds. Rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Zwrócił w nim uwagę na niezwykle ważną działalność prewencyjną KRUS w zakresie zapobiegania wypadkom i chorobom zawodowym rolników. Odniósł się także do istotnych dla rolnictwa przedsięwzięć unijnych: – Jesteśmy w bardzo ważnym momencie reformy Wspólnej Polityki Rolnej, największej od 30 lat. (…) Chcę stanowczo zapewnić, że te zmiany będą korzystne dla rolników – przekonywał komisarz.

Dr Aleksandra Hadzik, Prezes KRUS w swoim jubileuszowym wystąpieniu podkreśliła, że w 1991 roku po raz pierwszy w historii polscy rolnicy uzyskali własny system emerytalno-rentowy uwzględniający ich podmiotowość. Podziękowała również byłym i obecnym pracownikom Kasy.

– Pracownicy Kasy nie tylko wykonują swoje obowiązki, lecz także stają się niejednokrotnie doradcami rolników, osobami zaufania, źródłem wiedzy, także tej dotyczącej bezpieczeństwa rolniczej pracy, do której odnoszą się działania prewencyjne KRUS. (…) Mam pewność, że nawet w trudnych sytuacjach, jak choćby obecny czas zagrożenia pandemicznego, wszyscy możemy na siebie liczyć – mówiła szefowa Kasy.

Medale dla zasłużonych pracowników KRUS

Kolejnym punktem jubileuszowego spotkania było wręczenie pracownikom KRUS odznaczeń państwowych: Krzyży Zasługi oraz Medali za Długoletnią Służbę nadanych przez Prezydenta RP.

Dyskusja o wyzwaniach, które stoją przed KRUS

W programie jubileuszowej konferencji znalazły się 2 panele. Pierwszy był poświęcony zmianom w systemie ubezpieczenia społecznego rolników. Dyskusję moderował prof. dr hab. Marian Podstawka, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, członek Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP.

Istotne zmiany, zapowiedziane przez Wicepremiera, które mają zostać wprowadzone w najbliższym czasie, to m.in. możliwość pobierania świadczenia emerytalnego przez rolnika po zakończeniu aktywności zawodowej, niezależnie czy przekaże on swoje gospodarstwo rolne, czy zdecyduje się nadal pracować.

– W ZUS po otrzymaniu emerytury nie trzeba się pracy wyzbywać. Stąd powszechny postulat, by traktować rolników jednakowo. To jest zmiana najistotniejsza. Wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników. Była to w pewnym sensie dyskryminacja – stwierdził Henryk Kowalczyk.

Z kolei dr Aleksandra Hadzik wskazała: – Na pewno dużym wyzwaniem, które pokazał czas pandemii, jest informatyzacja i digitalizacja, abyśmy mogli obsługiwać interesantów w takiej formie. Naszym celem jest rozszerzanie portalu e-KRUS – zapowiedziała szefowa instytucji.
Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski powiedział: – Kasa działa dobrze, ale trzeba ją też modernizować. Jest potrzeba i czas przejścia w sferę cyfryzacji. Tego nie unikniemy. Wydaje mi się, że cały system będzie wymagał pewnej zmiany. Biorąc pod uwagę zróżnicowanie rolnictwa (…), trzeba iść w kierunku wyliczenia składki w stosunku do dochodów gospodarstwa.

Przedstawiciel Rady Ubezpieczania Społecznego Rolników Jacek Adamczuk wyraził opinię na temat powołania KRUS, stwierdzając, że cel powszechności systemu został osiągnięty.¬ Dziś kierunkiem ewaluowania systemu jest zróżnicowanie. Nigdy nie ma dobrego terminu na podwyżkę składki –podkreślił.
Ostatnim punktem programu był panel międzynarodowy o tytule: „Zachowanie odrębnego systemu ubezpieczenia społecznego rolników”. Spotkanie moderował dr Erich Koch, Dyrektor Pionu ds. Administracji i Komunikacji SVLFG, a uczestnikami byli: Prezes Zarządu niemieckiej Instytucji Ubezpieczeniowej na rzecz Rolnictwa, Leśnictwa i Ogrodnictwa Arnd Spahn, Prezes fińskiego Zakładu Ubezpieczenia Społecznego Rolników Päivi Huotari, Prezes francuskiej Rolniczej Kasy Wzajemnej Pomocy Socjalnej Pascal Cormery oraz Zastępca Prezesa KRUS Monika Rzepecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: KRUS świętuje 30-lecie. Przed Kasą nowe wyzwania - Strefa Agro

Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie