MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krowy w hotelu

(mb)
W gospodarstwie Józefa Kotomskiego
W gospodarstwie Józefa Kotomskiego Fot. M. Bubrzycki
W kilka dni po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej nasz region odwiedziła grupa irlandzkich rolników.

W gospodarstwie Józefa Kotomskiego
(fot. Fot. M. Bubrzycki)

Zdecydowana większość spośród dwunastu rolników z Irlandii, którzy przebywali na Mazowszu 5 i 6 maja, to hodowcy bydła mlecznego. Wszyscy pochodzą z rejonu miasta Kilkenny i są członkami związku zawodowego producentów rolnych. Polska jest pierwszym krajem dawnego bloku wschodniego, który odwiedzili.
Towarzyszyliśmy irlandzkim rolnikom w pierwszym dniu ich wizyty. 5 maja odwiedzili gminę Andrzejewo. Honory gospodarza pełnił wójt Antoni Cymbalak, który pokazał gościom budynek gimnazjum oraz zabytkowy kościół.
Najwięcej czasu zajęło Irlandczykom zwiedzanie gospodarstw rolnych. W gospodarstwie Józefa Kotomskiego we wsi Załuski-Lipniewo obejrzeli nowoczesną i bajecznie kolorową oborę (o jej oddaniu do użytku pisaliśmy kilka miesięcy temu - przyp. mb). Interesowały ich sprawy ekonomiczne. Dopytywali o ceny mleka oraz ceny pasz, przeliczali je na euro i porównywali z realiami irlandzkimi. Obora zrobiła na nich duże wrażenie. Gdy opowiedziano im, że odwiedzający niedawno oborę rolnicy z Niemiec stwierdzili, iż krowy mają tu jak w sanatorium, Irlandczycy uściślili, że to raczej dobry hotel.
Podobną oborę ma Krzysztof Kotomski, brat Józefa, mieszkający o kilkaset metrów dalej. Takich obór - wolnostanowiskowych na głębokiej ściółce - jest w Polsce zaledwie kilka. Irlandczycy nie mogli się nadziwić ilości sprzętu, jaki zobaczyli. Jeden z nich zapytał gospodarza, pokazując na glazury w części obory nie zajętej przez bydło, czy u nas to obowiązkowe? Usłyszał, że to nie jest obowiązek. "Super" - tak najczęściej Irlandczycy komentowali to, co widzieli w gospodarstwach przodujących rolników.
W Załuskach-Lipniewie Irlandczycy odwiedzili jeszcze gospodarstwo Józefa Leszczyńskiego, który też ma nowoczesną i niedawno wybudowaną oborę. Z Załusk pojechali do Zalesia k. Ostrowi, gdzie zwiedzili gospodarstwo Zdzisława Rostkowskiego, dzierżawione od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Obejrzeli też jego oborę na 100 sztuk bydła w Milewie-Łosiach w gm. Troszyn, gdzie rolnik mieszka. Pierwszy dzień pobytu w Polsce zakończyli kolacją w gospodarstwie agroturystycznym państwa Żebrowskich w Wydmusach k. Myszyńca.
6 maja rolnicy z Irlandii odwiedzili gospodarstwa: Janusza Rudzińskiego w Cichowie k. Przasnysza i Jana Ślesickiego w Cierpigórzu (obaj specjalizują się w produkcji trzody chlewnej) oraz produkujące mleko gospodarstwo Marka Niestępskiego w Bobinie-Grzybkach w gm. Płoniawy-Bramura. Zwieńczeniem drugiego, ostatniego dnia pobytu w Polsce była kolacja i podsumowanie wyjazdu w gospodarstwie agroturystycznym państwa Kluczków w Perzanowie w pow. makowskim.
Organizacją pobytu Irlandczyków w Polsce zajęli się: Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Ostrołęce oraz Agencja Nieruchomości Rolnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki