MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krowy na ringu

Mieczysław Bubrzycki
Jałówka-chempionka z właścicielem Bogusławem Krępskimz Rogowa
Jałówka-chempionka z właścicielem Bogusławem Krępskimz Rogowa M. Bubrzycki
Czterdzieści krów z pięciu makowskich gmin rywalizowało o tytuły czempionów. Szczęście dopisało co piątej z nich. Święto Mleka w Płoniawach-Bramurze jest najważniejszą imprezą w gminie. 22 czerwca, mimo deszczowej pogody, plac przy szkole zapełnił się rolnikami - producentami mleka, prawie 40 wystawcami i publicznością.

Gdy wójt Wojciech Gąsiewski przywitał i zaprosił na scenę najzacniejszych gości, pracę kończyła komisja oceniająca zgłoszone do wystawy bydło mleczne. W sumie w kojcach po drugiej stronie szosy ustawiono 40 krów.
Nie przypadkiem na miejsce Święta Mleka wybrano gminę Płoniawy. Jest tu wielu bardzo dobrych producentów mleka. Przed dwoma laty na pierwszym Święcie Mleka z powodu choroby szalonych krów nie można było dokonać oceny. Pierwsze tytuły czempionów dla krów z gminy Płoniawy przyznano na drugim święcie, w tamtym roku. W czasie tegorocznej imprezy oceniano krowy z pięciu makowskich gmin: Płoniawy-Bramura, Szelków, Krasnosielc, Sypniewo i Karniewo.
- W dzisiejszych czasach głównym celem takich wystaw jest promocja najlepszych hodowców i ich stad - mówi Mieczysław Robak, komisarz wystawy, kierownik biura w Regionalnym Centrum Hodowli Zwierząt w Parzniewie. - Ta impreza ewoluuje w dobrym kierunku.
Najlepsze krowy zaprezentowano na tzw. ringu czyli ogrodzonym wybiegu. Rolę komentatora pełnił Marek Solarek z Instytutu Zootechniki w Balicach k. Krakowa, który był sędzią wystawy.
- Proszę popatrzeć na bardzo ładnie zbudowane nogi - tak sędzia Solarek mówił o jałówce Bogusława Krępskiego z Rogowa, która zdobyła tytuł czempiona.
W podobnych superlatywach sędzia wyrażał się o innych nagrodzonych sztukach rasy czarno-białej, a gdy na ring weszły nieliczne krowy rasy dżersej, mówił także o ich łagodnym spojrzeniu.
- Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, być może już w przyszłym roku, Święto Mleka będzie imprezą wykraczającą poza granice powiatu makowskiego - powiedział dyrektor Witold Rzepiński, który był jednym z pomysłodawców Święta Mleka.

Wyniki oceny bydła
Jałówki cielne. Tytuł czempiona zdobyła jałówka Bogusława Krępskiego z Rogowa.
Pierwiastki. Czempion - Jacek Chodkowski z Bobina Wielkiego, wiceczempion - Andrzej Szczepański z Pomasek Wielkich.
Krowy w trakcie drugiej laktacji. Czempion - Marek Niestępski z Bobina-Grzybków, wiceczempion - Jerzy Rupiński z Załóg-Kolonii.
Krowy w trakcie trzeciej laktacji i starsze. Czempion - Lech Sztych z Drążdżewa, wiceczempion - Zbigniew Antosiak z Grabowa.
Otrzymane tytuły nie dają na razie hodowcom żadnych profitów finansowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki