Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Krowa częściowo porzucona w lesie

(epe)
Doktor Białowąs i szczątki padłej krowy
Doktor Białowąs i szczątki padłej krowy Fot. A. Wołosz
Choć interweniowaliśmy u powiatowego lekarza weterynarii, ciała padłych krów i szczątki świń trzy dni leżały w lesie na przedmieściach Ostrołęki, nim ktokolwiek się nimi zainteresował.

Doktor Białowąs i szczątki padłej krowy
(fot. Fot. A. Wołosz)

- W lesie w okolicach Czarnowca znajdują odpady zwierzęce - taki sygnał otrzymaliśmy od jednego z naszych czytelników. W odległości zaledwie kilkudziesięciu metrów od szosy Ostrołęka-Goworowo w tzw. lesie czarnowieckim porozrzucane były kawałki padłych krów i świńskie nogi. Jak wielkie zagrożenie epidemiologiczne stanowią rozkładające się kawałki zwierząt, nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć.
Sygnał od czytelnika otrzymaliśmy w poniedziałek 13 października. Tego samego dnia po południu sprawdziliśmy, że istotnie w lesie porozrzucane są szczątki padłych zwierząt.
Nazajutrz rano tygodnikowym samochodem zawieźliśmy na miejsce powiatowego lekarza weterynarii Józefa Białowąsa. Nie ukrywał zaskoczenia.
- Sygnały o nielegalnym wyrzucaniu padłych zwierząt do lasu bardzo rzadko docierają do inspektoratu - tłumaczył. - Jestem wdzięczny "Tygodnikowi" za sygnał.
Gdy trzy dni później, w piątek 17 października, sprawdziliśmy, co stało się z porzuconymi szczątkami zwierząt, okazało się że nikt się nimi nie zajął. Leżały nie niepokojone przez nikogo w tym samym miejscu.
Ponownie więc skontaktowaliśmy się z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii. Okazało się, że pracownicy inspektoratu byli przekonaniÉ iż to "Tygodnik Ostrołęcki" zawiadomi o odpadach wójta gminy Rzekuń, bo właśnie w tej gminie znajduje się Czarnowiec. Po naszej ponownej interwencji sprawa natychmiast nabrała tempa.
Józef Białowąs, powiatowy lekarz weterynarii powiadomił wójta Rzekunia. Kilka godzin później wójt Bogusław Tyszka sprowadził na miejsce firmę Elkur z Krasnosielca, która odpady sprzątnęła.
- Zgodnie z przepisami za usunięcie odpadów zwierzęcych odpowiada właściciel. Kiedy jednak nie można go ustalić odpady powinna usunąć gmina, na terenie której odpady zostały znalezione - powiedział nam Józef Białowąs.
Koszt wynajęcia firmy, która padłe zwierzę zabierze z gospodarstwa i zutylizuje, wynosi 80 zł. W niektórych z gminach koszty bierze na siebie wójt.
Tylko dlaczego szczątki krów leżały tak długo w lesie i cuchnęły tak, że było czuć aż na szosie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki