Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótkofalarska rodzina

(ak)
Krótkofalarska rodzina
Krótkofalarska rodzina Fot. A. Kustusz
Dziś łączność nawiązuje się za pomocą komórki, a krótkofalarstwem zajmują się wyłącznie hobbyści.

Krótkofalarska rodzina
(fot. Fot. A. Kustusz)

Uroczyste podsumowanie Ogólnopolskich Zawodów "25-lecia Radioklubu SP5KVW" zgromadziło w bazie terenowej jubilata nad Narwią w Różanie bardzo liczne grono krótkofalarskich hobbystów, zawodników i ich rodzin. Wśród gości byli także serdecznie witani przez prezesa i współzałożyciela Radioklubu, Jerzego Ochenkowskiego (SP5GJH): Jan Gimiński, wiceprezes Polskiego Związku Krótkofalowców, Jerzy Wiącek, kierownik Wydziału Szkoleń i Sportów Łączności Biura ZG LOK (SP5XOI), Marian Grygianiec, prezes Ostrołęckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, od początku istnienia klubu udzielającej pomocy i lokum ostrołęckim krótkofalowcom.
Spotkanie w Różanie było okazją nie tylko do oceny wyników dwugodzinnych zawodów, które odbyły się w eterze 18 maja, ale także wspomnień dokonań ostrołęckich miłośników krótkofalarstwa, zakupu niezbędnego sprzętu na giełdzie, zawodów strzeleckich, a wreszcie spotkań towarzyskich, grillowania i zabawy.
- Niestety nie mamy już takich możliwości działania, jak kiedyś, gdy wspierało nas wiele instytucji i zakładów pracy, a do klubu garnęła się młodzież z ostrołęckich szkół. Teraz krótkofalówkę zastępuje komórka, internet. Młodzież woli godzinami przesiadywać przed komputerem, niż zgłębiać tajniki krótkofalarskiej łączności - ze smutkiem stwierdził Jerzy Ochenkowski.
- Uzyskanie w ciągu dwóch godzin ponad 120 łączności to wielki sukces organizatora zawodów. Zazwyczaj w dobrych zawodach nie przekracza się 100 łączności. To świadczy o dobrej pracy przygotowawczej do zawodów, a także o popularności ostrołęckiego klubu w naszym krótkofalarskim środowisku - oceniał zawody Wiesław Kosiński, reprezentant Polski w międzynarodowej rywalizacji krótkofalowców.
Wyniki zawodów, w których wzięło udział 163 stacje KF i UKF (w tym 20 stacji organizatora) przedstawił sędzia główny zawodów Wojciech Załuska (SP5MXZ).
W rywalizacji stacji klubowych, których zgłosiło się 17, zwyciężyli krótkofalowcy z Klubu PZK przy Zespole Szkół Mechanicznych w Czeladzi (SP4PBI), którzy wyprzedzili Klub Łączności z Konina (SN0KB) i Harcerski Klub Łączności z Sulejówka (SN5Z).
W zawodach dla stacji indywidualnych SSB+CW (13 stacji) wygrał Marek Serocki z Dobrego (SP2QG), przed Grzegorzem Pawlickim (SP9DAE), i Krzysztofem Soboniem z Łazku (SP7GIQ). W zawodach stacji indywidualnych CW-KF czyli w telegrafii (18 stacji) najlepszy wynik uzyskał Wojciech Drwal z Tarnowa (SP9W), przed Adamem Perzem z Warszawy (SP5JTF) i Lechem Terleckim z Nowej Wsi Lęborskiej SP1GPI). Kategorię D, stacje indywidualne SSB - na fonii (21 stacji) pierwsze miejsce zajłą Jan Sylwester Bielaszek z Warszawy (SP5XOL), przed Krzysztofem Bieniewskim z Opola (3Z6V) i Andrzejem Szczęsnym z Wagańca (SQ2EAN). W kategorii E - stacje QRP (5 stacji) wygrał Edmund Pobłocki z Chojnic (SP2HGG/2), przed Stanisławem Chorzępą z Sochaczewa (SP7MJL) i Wiesławem Pasztą z Warszawy (SQ4LVK). W kategorii F - stacje UKF (15 stacji) zwyciężył Piotr Żydziak z Wrocek (SP2QVS) przed Damianem Szafrańskim z Białegostoku (SP2UKT) i Jerzym Małotą z Nowego Targu (SP9BVC). W kategorii g - stacje nasłuchowe - KF (4 stacje (ygrał Zygmunt Szeliga z Warszawy (SP5-25-465), przed Robertem Kidało z Wrocławia (SP-0177-JG) oraz Wojciechem Pokusą z Olecka (SP4-21168).
Wszyscy uczestnicy zawodów, którzy wypełnili minima punktowanych łączności, otrzymali dyplomy klubu organizatora, zaś dla najlepszych puchary i nagrody ufundowali sponsorzy: szkoła języków obcych Alma Mater w Ostrołęce, Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa, firma komputerowa Avi, Mariusz Chełchowski w Ostrołęce, firma ZHU. Autoradio Tomasza Rosenbauma z Ostrołęki, Włodzimierz Salwa (SP5DDJ) oraz redakcja miesięcznika MK QTK, Radio Oko, Zarząd Główny LOK. Po zawodach rozsyłano okolicznościowe karty QSL HF25KVW, które potwierdzały uzyskane łączności. Karty ufundowali: Zarząd Główny LOK oraz "Tygodnik Ostrołęcki" - patron medialny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki