Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kredyt na pobory

(mb)
Powiat musiał wziąć kredyt, żeby nauczycielom można było wypłacić grudniowe pobory.

Podczas piątkowej sesji, 28 listopada, radni powiatu byli jednomyślni i podjęli uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytu. 325 tys. zł, które powiat pożyczy w banku, jest niezbędne, aby nauczycielom i pozostałym pracownikom powiatowej oświaty wypłacić grudniowe pobory. Kredyt ma być spłacony do końca czerwca 2004 roku z przyszłorocznej subwencji oświatowej.
Po wszystkich zmianach wydatki budżetu powiatu wynoszą obecnie prawie 24 mln zł. Wydatki na oświatę stanowią połowę budżetu - przekroczyły już 12 mln zł. Są one znacznie wyższe niż planowano na początku roku, bo - pomimo oszczędzania - pojawiły się dodatkowe wydatki. Chodzi zwłaszcza o większe wypłaty dla tych nauczycieli (a jest ich spora grupa), którzy uzyskali w ostatnich miesiącach tytuł nauczyciela dyplomowanego. Mimo to - jak usłyszeliśmy od Ireny Grabowskiej, skarbnika powiatu - nauczyciele otrzymują na czas nie tylko pobory, ale także inne świadczenia wynikające z Karty Nauczyciela.
Oprócz kredytu uchwalonego w piątek, powiat ma jeszcze do spłacenia 230 tys. zł kredytu zaciągniętego wcześniej. Spłacono już natomiast zaciągnięty nie tak dawno milionowy kredyt, gdyż powiat otrzymał obiecane pieniądze z funduszu Sapard.
Radni mają świadomość, że sytuacja budżetu powiatu nie jest najlepsza i dlatego konieczne są oszczędności. Radny Adam Wiesław Miecznikowski z opozycyjnego klubu Porozumienie Samorządowe powiedział podczas sesji, że trzeba też oszczędzać w Radzie Powiatu i dlatego jego klub złożył wniosek o obniżenie diet radnych o połowę. Przewodniczący Roman Zakrzewski odpowiedział, że do niego taki wniosek nie wpłynął. Gdy wpłynie, skieruje go niezwłocznie pod obrady komisji rady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki