Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Koronawirus potwierdzony u pierwszego pacjenta w Małopolsce. Chory leży w szpitalu Żeromskiego

PD
Koronawirus został potwierdzony w szpitalu Żeromskiego w Krakowie
Koronawirus został potwierdzony w szpitalu Żeromskiego w Krakowie Joanna Urbaniec
W szpitalu Żeromskiego w Krakowie przebywa pacjent, u którego potwierdzono zarażenie koronawirusem. Mężczyzna niedawno wrócił z północnych Włoch. Jego stan jest dobry.

Koronawirus w Krakowie. Stan pacjenta jest stabilny

Zgodnie z przewidywaniami śmiertelny koronawirus dotarł także do Małopolski. Zachorowanie potwierdzono u około 60-letniego mieszkańca Krakowa, który 29 lutego wrócił z jednej z miejscowości turystycznych w północnych Włoszech. Aktualnie przebywa w szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Jego stan jest stabilny.

Mężczyzna przyleciał samolotem na warszawskie lotnisko im. Fryderyka Chopina. Stamtąd swoim samochodem przyjechał do Krakowa. Kolejnego dnia po powrocie, mimo iż nie miał żadnych objawów - zgodnie z zaleceniami - skontaktował się z sanepidem i zastosował do przekazanych mu wskazówek. Ograniczając m.in. wszelkie kontakty i prowadząc samoobserwację. Informację o odbytej podroży przekazał również swojemu pracodawcy, który prewencyjnie oddelegował go do pracy zdalnej.

Kilka dni po powrocie, w piątek 6 marca, mężczyzna poczuł się źle.

- Gdy wystąpiły u niego objawy w postaci kaszlu i wysokiej gorączki, ponownie skontaktował się z stacją sanitarno-epidemiologiczną i wezwał karetkę - wyjaśniał na konferencji wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny.

W niedzielę późnym wieczorem badania potwierdziły, że krakowianin jest zarażony COVID-19. - Pacjent leczony jest farmakologicznie. Przebywa w sali z podciśnieniem, która minimalizuje przedostawanie się mikroorganizmów na zewnątrz. W lecznicy pozostanie aż do ustąpienia objawów - informuje Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. S. Żeromskiego.

Uspokaja również, że wkrótce minie 14 dni od momentu kiedy chory wrócił do kraju z rejonów objętych epidemią, dlatego też prawdopodobieństwo, że zainfekował inne osoby i dojdzie do kolejnych zarażeń, zmniejsza się.

Procedury zadziałały modelowo

Wojewoda Piotr Ćwik podkreślał, że w Krakowie procedura zadziałała modelowo. - Pacjent zastosował się do wskazanej ścieżki postępowania, nie narażając niepotrzebnie innych osób - mówił.

Pamiętajmy! Jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa nie zgłaszaj się ani do przychodni, ani na SOR. Zadzwoń do najbliższej stacji sanepidu lub zgłoś się na oddział zakaźny w szpitalu. Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił również specjalną całodobową infolinię po numerem: 800 190 590.

Wypełniona przez mężczyznę karta lokalizacyjna pozwoliła także warszawskim służbom ustalić krąg osób, które odbywały podróż razem z nim i poddać je kwarantannie.

Wojewódzki inspektor sanitarny zapewnił, że sporządzono również listę bliskich mężczyzny, z którymi miał kontakt w ostatnich dniach. Zgodnie z procedurą zostaną oni objęci nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

Małopolska bez laboratorium

Ze względu na fakt, iż w Wojewódzkiej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie trwa remont, Małopolska nie dysponuje obecnie własnym laboratorium do badania pod kątem zarażenia koronawirusem. Próbki pobrane od diagnozowanych są wożone do sąsiedniego województwa świętokrzyskiego. Od czwartku, zgodnie z zapewnieniami wojewody, ma się to zmienić. Całodobowo badania będą realizowane w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie.

W Małopolsce jest dziesięć szpitali z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi, które postawione są w stan podwyższonej gotowości. W sumie dysponują 299 miejscami, jednak w razie potrzeby nie będzie problemu z dostawieniem kolejnych 300 łóżek w budynkach po Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Kopernika, skąd na początku br. lecznica przeniosła się do nowej siedziby w Prokocimiu.

W Małopolsce obecnie ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 18 osób, które przebywają w szpitalach w Krakowie, Olkuszu i Dąbrowie Tarnowskiej. Z kolei nadzorem epidemiologicznym objętych jest 249 osób (stan na wtorkowe popołudnie).

Koronawirus: aktualizowany raport

Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...

Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy:

  • wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel
  • duszności
  • problemy z oddychaniem

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Sprawdź, do których krajów GIS odradza podróżeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki