Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koza nie jest już symbolem biedy. Hodowla kóz w pigułce - opłacalność, warunki

Ewelina Sikorska
Ewelina Sikorska
Rocznie koza daje taką ilość mleka, która dwudziestokrotnie przekracza ciężar jej ciała. Choć chów i hodowla kóz nie są wyjątkowo popularne w Polsce, ostatnio dużo mówi się o walorach zdrowotnych ich mleka.

Dobre wykorzystanie paszy, odporność na choroby, możliwość utrzymania na małej powierzchni inwentarskiej - długo można pisać o zaletach kóz. A zwłaszcza, ich mleka, na które stopniowo rośnie popyt - szczególnie wśród alergików i astmatyków.

- Przed wojną koza była symbolem biedy, czasy się zmieniły. Dzisiaj cena za litr mleka koziego kształtuje się na poziomie około 7 złotych - opowiada Marek Milewski z Lisewa koło Chełmna. I dodaje: - Mleko kozie ma wiele zalet. Obniża poziom cholesterolu we krwi, nie ma laktozy, jest z powodzeniem stosowane w żywieniu dzieci z tzw. mleczną skazą białkową. Dodajmy, że tłuszcz mleka koziego jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Smak? Od dzieciństwa piliśmy mleko krowie, więc to po prostu kwestia przyzwyczajenia. Ilości pozyskiwanego mleka są niewielkie - z mojego doświadczenia wynika, że koza daje dziennie od 1 do 2 litrów (w zależności od tego od tego, ile razy była dopuszczana), więc - w przypadku niewielkich hodowli - mowa raczej o hobby niż kierunku produkcji. Zazwyczaj, gdy w gospodarstwie są kozy, utrzymuje się po kilka sztuk.

Biorąc pod uwagę masę ciała, kozy produkują więcej mleka niż krowy.

- Rentowność produkcji rolniczej, w dużym stopniu zależy od skali produkcji, a okazuje się, że koza często problematycznie znosi utrzymywanie w większych grupach. Rolnicy-praktycy i naukowcy zgodnie stwierdzają, że większa koncentracja kóz w stadzie znacznie obniża bezpieczeństwo zdrowotne stada. Wprowadzanie do stada zwierząt z zakupu musi być realizowane poprzez pewność zdrowotności stad matecznych i rygory kwarantanny oraz profilaktyki zwierząt. Problemem okazuje się również znaczne pokrewieństwo najlepszych kozłów funkcjonujących w krajowej hodowli - opisuje mgr inż. Jerzy Bancewicz (Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie).

Sprawdź też:**Pryszczyca - choroba, która może dotknąć bydło, kozy, owce i świnie [objawy]**

Ekologiczny chów kóz, warunki

Gospodarstwo powinno mieścić się z dala od zanieczyszczeń i ferm przemysłowych. Ważna jest też odległość od drogi o natężeniu powyżej 500 pojazdów na godzinę - mowa o minimum stu metrach. Przyda się naturalne ogrodzenie gospodarstwa (drzewa lub gęsty żywopłot).

- Kozy są zwierzętami typowo pastwiskowymi, nie mają wyjątkowo dużych wymagań środowiskowych i żywnościowych. Od wiosny do późnej jesieni są pasione na łąkach. Zimą trzeba zabezpieczyć pokarm: siano i słomę, buraki pastewne, owoce. Oczywiście, obowiązkowy jest stały dostęp do wody. Pomieszczenia inwentarskie muszą być suche, dobrze oświetlone, ciepłe i dobrze wentylowane - opowiada pan Marek.

W pomieszczeniu wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80 procent. Temperatura powietrza musi zaś wynosić minimum 8 stopni Celsjusza. Dla kóz ważna jest możliwość korzystania z wybiegów. Powierzchnia, w przeliczeniu na jedną sztukę, powinna wynosić co najmniej:

  • na kozę – 4 m kw.
  • na kozła – 6 m kw.

- Na częściowo zadaszanych wybiegach przyległych do koziarni, wskazane jest umieszczenie przyrządów do zabaw dla ruchliwych koźląt. To zapewni im harmonijny rozwój. Przydatne są różne przeszkody, drzewa, duże kamienia, które będą doskonałymi miejscami zabaw dla kóz - wskazuje Marlena Umerska-Błażkiewicz z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

Jak podkreśla w opracowaniu "Rola małych przeżuwaczy w rolnictwie ekologicznym", według badań, gruczoł mlekowy kóz jest zbudowany w taki sposób, iż tworzy specyficzną barierę dla wielu toksycznych substancji. A to kolejny argument przemawiający za tym, że w ekologicznym rolnictwie warto postawić na kozy.

Kozy - rozród

Dojrzałość płciową kozy osiągają w 4-6 miesiącu życia, dojrzałość rozpłodową w wieku 7-8 miesięcy. Ciąża kozy trwa średnio pięć miesięcy - 150 dni. Kozy zwykle wydają na świat od jednego do trzech młodych rocznie. Ruja występuje na przełomie sierpnia oraz września.

Jeśli chodzi o Polskę, najpopularniejsze i najbardziej dostępne rasy kóz mlecznych to kozy białe uszlachetnione, barwne uszlachetnione i kozy saaneńskie.

Źródła: Marlena Umerska-Błażkiewicz, Jerzy Bancewicz, Marek Milewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Koza nie jest już symbolem biedy. Hodowla kóz w pigułce - opłacalność, warunki - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki