MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kowalikowski uniewiniony

(jp)
Wójt Łysych Wiesław Kowalikowski nie pomówił byłego radnego gminnego (obecnie powiatowego) Władysława Talkowskiego. Taki wyrok wydał 24 marca Sąd Rejonowy w Ostrołęce.

Do pomówienia miało dojść w ubiegłym roku po jednej z sesji Rady Gminy w Łysych. Władysław Talkowski w czasie obrad pytał, czy radny gminny może występować w publicznych przetargach organizowanych przez tę gminę. Chodzi o głośną sprawę Bogusława Kiernozka, przewodniczącego Rady Gminy w Łysych, którego firma dostarczała meble do gminnych szkół. W sprawie tej toczyło się śledztwo, ale zostało umorzone.
W czasie kiedy Władysław Talkowski pytał o ten problem na sesji Rady Gminy, nie było jeszcze decyzji prokuratora o umorzeniu. Sesja zakończyła się i już po obradach Talkowski dopytywał jeszcze wójta Wiesława Kowalikowskiego, jakim prawem Bogusław Kiernozek wygrywa przetarg i zyskuje meblowy kontrakt. Wójt odpowiedział na to, że takim samym prawem, jakim Talkowski w 1999 roku nabył gminną nieruchomość. Wówczas Talkowski też był radnym gminy. Obecnie nie jest. Sprawuje mandat radnego powiatu ostrołęckiego.
Talkowski, który do tej pory jest przekonany, że meblowy kontrakt Bogusława Kiernozka był nieczysty, poczuł się urażony tym porównaniem. Stwierdził, że został pomówiony i skierował do sądu prywatny akt oskarżenia przeciw Wiesławowi Kowalikowskiemu.
Pierwsza rozprawa odbyła się 12 marca. Dwanaście dni później zapadł wyrok. Sąd uniewinnił Wiesława Kowalikowskiego nie dopatrując się w jego wypowiedzi cech pomówienia. Wyrokiem sądu oskarżyciel prywatny Władysław Talkowski został obciążony kosztami postępowania sądowego.
Strony mogą odwołać się od wyroku. Wójt Kowalikowski powiedział nam, że orzeczenie sądu, które zapadło, całkowicie go satysfakcjonuje. Władysław Talkowski poprosił o pisemne uzasadnienie wyroku i zamierza się odwołać do sądu okręgowego. Według Talkowskiego skoro przed sądem wójt dwukrotnie złożył oświadczenie, że gotów jest przeprosić adwersarza, to znaczy, że tym samym przyznał się do winy. W takich okolicznościach, zdaniem Talkowskiego, nie może być mowy o uniewinnieniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki