Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w niewielkiej Prostyni został bazyliką mniejszą (zdjęcia)

M.D.
Kościół w niewielkiej Prostyni został bazyliką mniejszą
Kościół w niewielkiej Prostyni został bazyliką mniejszą M. Dylewski
Kilkuletnie starania o bazylikę w Prostyni (gmina Małkinia Górna) dobiegły końca. W niedzielę, 3 czerwca, podczas obchodzonego tutaj tradycyjnie odpustu ku czci Trójcy Świętej miało miejsce uroczyste ogłoszenie tamtejszej świątyni, bazyliką mniejszą. Dekret Stolicy Apostolskiej odczytał kustosz sanktuarium i bazyliki ks. kan. Krzysztof Maksymiuk w trakcie odprawiania przez metropolitę białostockiego arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego mszy świętej.
W Prostyni jest teraz bazylika mniejsza.

W Prostyni jest teraz bazylika mniejsza.

Podczas trzy-dniowego odpustu, na który do Prostyni przybyło setki pielgrzymów z okolicznych parafii, ale też z Warszawy, Białegostoku, Siedlec, Drohiczyna, kościół przemianowano na bazylikę mniejszą. Stojąca na prostyńskim wzgórzu świątynia jest już szóstym w historii tego miejsca kościołem. Wybudowano go w latach 1946 - 1954. Ciekawostką jego jest fakt, iż zbudowano go na podstawie międzywojennego, niezrealizowanego wówczas, projektu prof. Bohdana Pniewskiego, Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Bazylika prostyńska jest trzecią świątynią w diecezji drohiczyńskiej, wyróżnioną tym tytułem przez Stolicę Apostolską, po świątyniach w Bielsku Podlaskim i Węgrowie. Stało się to na prośbę biskupa drohiczyńskiego Antoniego Dydycza, dzięki któremu Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, 10 listopada 2011 roku wydała dekret, zawierający zgodę Benedykta XVI na ogłoszenie kościoła - bazyliką mniejszą, podpisany przez jej prefekta ks. kard. Antonio Canizaresa Lloverę.

O nadanie godności bazyliki dla kościoła w Prostyni zabiegano jednak już wcześniej. Myślał o tym biskup siedlecki Ignacy Świrski, a popierał te starania Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński, którego ojciec zawarł tutaj sakrament małżeństwa i był tutaj też przez jakiś czas organistą.

Ks. dr Paweł Rytel - Andrianik, pochodzący z prostyńskiej parafii, autor obszernego opracowania historycznego o niej, przekazanego także do Stolicy Apostolskiej, podczas starań o nadania tytułu bazyliki prostyńskiej świątyni, w skrócie przypomniał historię tego miejsca.

- Znajdujemy się w jednym z najstarszych sanktuariów w Polsce- mówił doktor Rytel-Andrianiik. - Jego historia sięga bowiem objawień z początków szesnastego wieku, gdy według dokumentów Synodu Diecezjalnego Łuckiego oraz innych źródeł historycznych w 1510 roku, św. Anna objawiła się tamtejszej mieszkance Małgorzacie, żonie Błażeja. W objawieniu poleciła, aby na wzgórzu w Prostyni wybudowano kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej. Na dowód prawdziwości objawień, pozostawiła trzy wianki, złączone ze sobą na znak Trójcy Świętej, oraz jeden na swoją pamiątkę.

Już w 1513 roku na mocy przywileju Stolicy Apostolskiej, pielgrzymujący do Prostyni mogli otrzymywać odpusty związane z tym miejscem.

Od 1514 roku istnieje w Prostyni zwyczaj błogosławienia srebrną koroną, ze znajdującymi się w niej wiankami, zwane potocznie "koronacją". Przez ich dotkniecie, według zapisków w tutejszej Księdze Cudów, wiele osób zostało cudownie uzdrowionych.

Znajduje się tu również późnogotycka statua Trójcy Świętej, pochodzącą najprawdopodobniej z pracowni Wita Stwosza. Przedstawia ona tzw. Tron Łaski, na którym siedzi Bóg Ojciec, trzymający ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, z widniejącą nad Nim gołębicą, symbolem Ducha Świętego.

Prostyń bardzo dobrze znana była kardynałowi Wyszyńskiemu oraz papieżowi Janowi Pawłowi II. Błogosławiony papież polak przekazał tutaj specjalne osobiste błogosławieństwo wraz z pamiątkowym kielich, otrzymanym z okazji 50-lecia swoich święceń kapłańskich.

W niedzielnych uroczystościach udział wzięło wielu gości, m.in. ksiądz infułat Tadeusz Śliwowski - Kanclerz Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej, kapłani z archidiecezji białostockiej, diecezji łomżyńskiej, siedleckiej i drohiczyńskiej. Nie zabrakło też władzy świeckiej na czele z wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim, starostą powiatu ostrowskiego Zbigniewem Kamińskim i wójtem Gminy Małkinia Górna Markiem Kubaszewskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki