Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w Broku laureatem konkursu

(ar)
Remont kościoła w Broku dobiega końca
Remont kościoła w Broku dobiega końca A. Rusinek
Kościół w Broku został tegorocznym laureatem konkursu "Zabytek zadbany" ogłaszanego przez Generalnego Konserwatora Zabytków. Kościół do konkursu zgłosiła Elżbieta Olejak, kierownik delegatury Wojewódzkiego Oddziału Służby Ochrony Zabytków w Ostrołęce, wysyłając dokumentację wykonanych w ostatnich latach prac i zdjęcia restaurowanego kościoła.

Brokowski kościół, pochodzący z XVI wieku, bardzo do niedawna zaniedbany, przeżywa kapitalną renowację i remonty od 1992 roku, czyli odkąd parafię objął ks. Stanisław Skarżyński - wielki budowniczy, jak mówią o nim z uznaniem brokowianie.
Przede wszystkim odrestaurowana została piękna XVI-wieczna polichromia na sklepieniu nawy głównej i pod sklepieniem prezbiterium. Prace prowadzone były pod nadzorem służb konserwatorskich, finansowane w części przez Generalnego Konserwatora Zabytków. Zostały też odnowione i zakonserwowane wszystkie trzy boczne ołtarze, barokowy ołtarz główny, ambona i chrzcielnica oraz stare organy.
- Otrzymaliśmy na te cele znaczne pieniądze od konserwatora zabytków. Ale sporo prac wykonaliśmy wysiłkiem parafian. Kościół został odmalowany, położona została posadzka zamiast drewnianej podłogi. W oknach mamy nowe witraże. Wymienione zostały wszystkie żyrandole, są nowe ławki i konfesjonały - mówi ksiądz Stanisław Skarżyński, który krząta się wokół kościoła od dziesięciu lat. Zastajemy go na rusztowaniu, w "cywilnym" ubraniu, z robotnikami remontującymi boczną bramę.
Uporządkowany został także teren wokół kościoła. Położono kostkę brukową, wyremontowano trzy bramy tak, by harmonizowały z wyglądem kościoła, odmalowano starą, drewnianą dzwonnicę. Mimo pewnego oporu konserwatora zabytków ks. Skarżyńskiemu udało się wybudować kamienną kaplicę różańcową Matki Boskiej.
- Proboszcz Skarżyński ogromnie zaangażował się w renowację kościoła. Potrafił wspaniale zmobilizować parafian i do ofiar pieniężnych na renowację i do pracy przy kościele. Ludzie darzą go wielkim szacunkiem, bo naprawdę wszystkie siły i pieniądze przez dziesięć lat angażował w ten kościół. Z trudem namówiliśmy go na remont przeciekającego dachu na plebanii - mówi z uznaniem Elżbieta Olejak.
Ksiądz Skarżyński skromnie zaznacza, że ratowanie zabytkowego kościoła to także wielka zasługa wiernych z brokowskiej parafii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki