Koronawirus. Zarządzenie biskupa Janusza Stepnowskiego. Zawieszone nabożeństwa, ograniczenia w uczestnictwie w mszach św.

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Fot. Parafia pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce
Koronawirus. Zgodnie z zarządzeniem wydanym przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, zawieszone zostają wszystkie nabożeństwa, z wyjątkiem mszy świętych. W przypadku pogrzebu, może wziąć w nim udział tylko najbliższa rodzina- nie więcej niż 50 osób.

Z powodu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i ze względu na obowiązujące wraz z nim przepisy prawa państwowego jesteśmy w tym wyjątkowym czasie zobligowani do dostosowania naszego życia religijnego do zaleceń władz świeckich - czytamy w zarządzeniu wydanym przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Nawiązując do mojego listu pasterskiego z dnia 13 marca br., udzielonej już dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. oraz zachęty do osobistych i rodzinnych form życia duchowego, niniejszym wprowadzam w życie następujące postanowienia:

  1. Zawieszam wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.
  2. Zawieszam spotkania formacyjne, katechezy (np. spotkania dla narzeczonych), wszelkie formy rekolekcji, pielgrzymki oraz wszelkie inne zgromadzenia o charakterze formacyjnym lub pozaliturgicznym.
  3. We wszystkich Mszach św. (niedzielnych, obrzędowych i w dni powszednie) wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób. W wypadku pogrzebu należy ograniczyć liczbę uczestników do najbliższej rodziny (maksymalnie 50 osób). Według uznania Proboszcza zezwalam na zwiększenie liczby Mszy św. w niedziele. Informację o dodatkowych godzinach celebracji należy podać w ogłoszeniach parafialnych, gablotach i na drzwiach kościoła, w mediach społecznościowych oraz na stronie internetowej parafii. Polecam, aby liturgia była sprawowana bez zbędnego przedłużania.
  4. Jeśli w parafii jest prowadzona w ciągu dnia adoracja Najświętszego Sakramentu, obowiązkiem proboszcza jest zorganizowanie jej w taki sposób, aby jednocześnie w kościele nie przebywało więcej niż dopuszczalna przez prawo państwowe liczba osób (maksymalnie 50).
  5. Udział wiernych w Mszach św. w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych, wspólnot kościelnych etc. oraz w zakładach opieki, opiekuńczo-leczniczych, szpitalach etc. zostaje ograniczony wyłącznie do mieszkańców lub pracowników. Zabraniam udziału w tych celebracjach członkom służby liturgicznej oraz jakichkolwiek innych osób nie będących mieszkańcami, pracownikami lub podopiecznymi placówek. W wypadku gdyby liczba osób uprawnionych do udziału we Mszy św. lub nabożeństwie wynikającym z konstytucji zakonnych była większa niż dopuszczona prawem liczba 50 osób, zarządzam, aby zorganizować taką liczbę celebracji, by zachowane zostały przepisy prawa państwowego.
  6. Zachęcam, aby w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu kapłani sprawowali sakrament pokuty i zobowiązuję proboszczów do przestrzegania norm dotyczących liczby zgromadzonych w kościele osób. Jeżeli przemawiają za tym okoliczności funkcjonowania parafii, polecam zorganizowanie odpowiednich służb parafialnych odpowiadających za zachowanie norm prawnych dotyczących liczby wiernych zgromadzonych w kościele. Takim służbom należy zapewnić odpowiednie środki ochronne.
  7. Zalecam, aby osoby konsekrowane i duchowni (w kościołach lub kaplicach domowych, bez udziału wiernych świeckich) oraz świeccy (we własnych domach), zgodnie z komunikatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13.03.2020 r., każdego dnia, o godzinie 20.30, odmawiali Różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.
  8. Przypominam, że Msze św. transmitowane przez środki masowego przekazu oraz inne modlitwy dają możliwość duchowego przeżywania tajemnic wiary, które w tych nadzwyczajnych okolicznościach mogą być nieocenione dla dobra duszy i społeczeństwa. Jednocześnie formy te wymagają zachowania odpowiedniego sposobu uczestnictwa. Wyrażam wdzięczność mediom ogólnopolskim, diecezjalnym oraz parafialnym za to, że stwarzają szeroką ofertę duchowego przeżycia poprzez transmisje telewizyjne, radiowe oraz internetowe.
  9. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego zarządzenia, że, uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.
  10. Zarządzenie powyższe obowiązuje od chwili ogłoszenia do odwołania. Zobowiązuję do śledzenia stron internetowych oraz profili w mediach społecznościowych Diecezji Łomżyńskiej, gdzie na bieżąco będą publikowane wszelkie aktualizacje.

- Czcigodni Bracia i Siostry, drodzy Kapłani, Osoby życia konsekrowanego, umiłowani Diecezjanie! Jeszcze raz zwracam się do Was z prośbą o modlitwę i wzajemne wsparcie w tym szczególnym czasie. Proszę także o wierne wypełnianie zaleceń władz cywilnych i kościelnych. Pozostańmy w domach, by w ten sposób przyczynić się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. W naszych czasach nie spotkaliśmy się z tak trudnym doświadczeniem. Podejmowane decyzje przez władze cywilne mogą wzbudzać w nas lęk, niepewność czy zniechęcenie. Wynikają one jednak z ogromnej troski o nasze zdrowie i życie. Całą tę sytuację, wszystkich odpowiedzialnych i zaangażowanych w niesienie pomocy, nasze rodziny, chorych i cierpiących, powierzmy Bożej Opatrzności - apeluje biskup Janusz Stepnowski.

Obostrzenia w parafiach Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego

Ostrołęka. Parafia Zbawiciela Świata

Informacje na temat wykonania powyższego komunikatu, podobne do tej, którą wydała parafia pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce, można znaleźć na stronach poszczególnych parafii.

Drodzy parafianie Zbawiciela Świata, w naszym kościele Zbawiciela Świata Mszę św. będą o godzinach: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 16.30 i 18.00

- informuje proboszcz parafii. - W myśl zarządzenia Księdza Biskupa na każdą Mszę św. nie będzie mogło wejść do kościoła nie więcej niż 50 osób. Celem spełnienia tego wymagania do kościoła będzie można wejść przez jedno wejście - od strony zakrystii. Jeżeli na daną godzinę będzie więcej niż 50 osób, będzie możliwość uczestniczenia we Mszy świętej, która równolegle będzie odprawiana w sali świętego Jana (20 osób). Prosimy, aby uczestniczyć we Mszy świętej w domach za pośrednictwem środków masowego przekazu, aby nie naruszyć przepisów prawa cywilnego i kościelnego. Nieprzestrzeganie tego prawa jest sankcjonowane karami w stosunku do duszpasterzy.

Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce

W Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce godziny mszy świętych pozostają bez zmian. W niedzielę będzie jeszcze sprawowana dodatkowa msza święta o godz. 15.00.

Transmisję z mszy św. w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce można oglądać online!

Parafia pw. św. Franciszka

1. Godziny Mszy Świętych w naszej parafii pozostają bez zmian. Informujemy, że w niedzielę będzie jeszcze dodatkowa Msza Święta o godz. 14:00
2. Zawieszamy wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcamy do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.
3. Spotkania wszystkich grup i wspólnot parafialnych są zawieszone do odwołania.
4. Wszelkie wyjazdy, pielgrzymki, spotkania formacyjne są odwołane.
5. W dni powszednie przez cały dzień kościół będzie otwarty i będzie możliwość adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz modlitwy indywidualnej w kościele, aby jednocześnie w kościele nie przebywało więcej niż dopuszczalna przez prawo państwowe liczba osób (maksymalnie 50).
6. Księża rozdający Komunię Świętą również zostali poinstruowani o zachowaniu szczególnych środków ostrożności i higieny. Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują i w tym czasie szczególnego zagrożenia zalecają przyjmowanie Komunii Świętej na rękę. Przypominamy także o możliwości Komunii Świętej duchowej, o której Sobór Trydencki poucza, że jej skutki są takie same jak normalne przyjęcie komunii, gdy jest się w stanie łaski uświęcającej.
7. Informujemy, że z kropielnic usunięta została woda święcona. Prosimy, aby nie całować stuły po spowiedzi, relikwii oraz krzyży przy wejściu i w środku w Kościele.
8. Rekolekcje parafialne są odwołane, a Msze Święte rekolekcyjne będą jednak sprawowane według przyjętych intencji. Zapraszamy do korzystania z sakramentu pokuty.

Kadzidło

Od niedzieli 22 marca 2020 r. w kościele w Kadzidle będzie sprawowanych więcej mszy św.
W godzinach: 7.30, 8.30, 9.30, 10.30, 12.00, 13.00 i 17.00
W kaplicy w Glebie godz. 11.00.

Lelis

W parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy mszę św jak w każdą niedzielę o godz. 9.00, 11.00, 16.00.
Jednakże z zachowaniem przepisów obowiązujących w stanie zagrożenia epidemiologicznego. Tzn. udział może wziąć jednocześnie 50 osób. Msze św. będę o każdej godzinie sprawowane w górnym i dolnym kościele.

Baranowo

Msze Święte w niedzielę będą sprawowane w następujących godzinach:
(maksymalnie na mszy św. może być 50 osób)
7.00, 7.30, 9.00, 9.30, 10.00, 12.00, 12.30, 16.00, 16.30
W kaplicach (Ziomek, Dłutówka) 10.30.
W najbliższe dni powszednie msze święte: 7.00, 7.30, 17.00 (również wtedy obowiązują ograniczenia).

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie