Koronawirus w Polsce. Od dzisiaj uczniowie zaczynają naukę zdalną

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.
Szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19. Konrad Kozlowski/Polska Press
Udostępnij:
Od dzisiaj uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych przechodzą na zdalny tryb nauczania. Jeśli liczba zakażeń będzie nadal wzrastać, wprowadzona zostanie narodowa kwarantanna.

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusemw kraju od soboty zaczęły obowiązywać kolejne obostrzenia. Między innymi zamknięte zostały sklepy w galeriach handlowych oraz kina, teatry czy hotele. Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Jednocześnie do 29 listopada przedłużone zostaje zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych).

Szkoły podstawowe mają obowiązek zapewnienia funkcjonowania świetlic szkolnych dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.

Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego funkcjonują bez zmian.
Jednak "istniejące przepisy dają możliwość zawieszenia funkcjonowania przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego, szkoły lub placówki edukacyjnej, jeżeli występują przesłanki zagrażające życiu i bezpieczeństwu uczniów".

Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne

  • Nauka i opieka dla dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego pozostaje bez zmian.
  • Szkoły specjalne w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.
  • Dyrektorzy szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, a także szkół specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej będą mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania.
  • Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów i niezbędnego sprzętu znajdującego się w szkole).

Od soboty zamknięte galerie handlowe

- Listopad będzie jednym z najtrudniejszych miesięcy, najtrudniejszych momentów w czasie pandemii, przed nami zatem arcytrudny czas, pandemia nasila się, więc nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Dlatego kolejne restrykcje są bardzo potrzebne; chronimy tym samym służbę zdrowia, chronimy też obywateli, chronimy ludzi przed tragicznymi konsekwencjami pandemii - poinformował premier Morawiecki i zapowiedział zamkniecie sklepów w galeriach handlowych.

- Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte od soboty- poinformował premier Morawiecki. - Z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług- powiedział i dodał, że obostrzenia będą obowiązywały do 29 listopada- dodał.

Nowe obostrzenia. Czeka nas narodowa kwarantanna

Szef rządu poinformował, że w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem wprowadzone zostaną kolejne obostrzenia.
Zmiany oprócz systemu edukacji dotknęły wszystkich placówek kultury. M.in. teatry, kina, czy galerie sztuki będą tymczasowo zamknięte.

Mateusz Morawiecki przekazał, że zapowiedziane zmiany wejdą w życie od soboty i będą trwały co najmniej do 29 listopada.
Wyjaśnił, że jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to „włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa”. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożone zostaną zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu.

Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. na 7 dni w skali kraju to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych.
Natomiast obiekty hotelarskie będą dostępne jedynie dla gości odbywających podróże służbowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce. Od dzisiaj uczniowie zaczynają naukę zdalną - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie