MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Terytorialsi z Mazowsza Wielkanoc spędzają na służbie. Zaangażowanych jest 300 żołnierzy z 5 Mazowieckiej Brygady OT

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Komorowo. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, w tym z 52 batalionu piechoty lekkiej w Komorowie, nie spędzają świąt w domu.

Także w czasie świąt Wielkiej Nocy żołnierze z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej są na służbie. Nadal wspierają placówki medyczne, magazyny Agencji Rezerw Materiałowych, policjantów oraz osoby starsze i przebywające w kwarantannie.

Każdego dnia świąt zaangażowanych będzie ponad 4 tys. żołnierzy z całego kraju, z czego blisko 300 z mazowieckiej brygady, a w tym z 52 batalionu w Komorowie. Natomiast cała formacja terytorialsów jest wciąć w 24-godzinnej gotowości do działania.

W czasie świąt też służą

W czasie świąt żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT w Ciechanowie wspierani przez podchorążych akademii wojskowych biorą nadal udział w operacji „Odporna Wiosna”. W ramach czterech batalionów lekkiej piechoty 5 MBOT na terenie północnego Mazowsza (w tym batalionu z Komorowa) w bezpośrednie działania zaangażowanych jest blisko 300 żołnierzy.

To mniej w porównaniu z okresem przedświątecznym, ale zmniejszone zapotrzebowania wsparcia na ten okres złożyli przedstawiciele samorządów oraz organizacje pomocowe.

Pomagają w szpitalach

W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny mazowieccy żołnierze i podchorążowie kontynuują wsparcie szpitali i placówek medycznych. W rejonie działania 5 Brygady jest to 8 szpitali – w Ciechanowie, Płońsku, Wyszkowie, Sokołowie Podlaskim, Wołominie oraz trzy szpitale w Warszawie, a także Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Żołnierze dokonują pomiaru temperatury, pomagają w selekcji pacjentów na izbie przyjęć, transportują medykamenty i próbki krwi do laboratoriów, a także personel. 13 kwietnia, po jednodniowej przerwie, do pracy wróci 5 naszych zespołów wymazowych.

Wspierają policję i magazyn

Mazowieccy terytorialsi w czasie świąt wspierają też policjantów w patrolach prewencyjnych oraz w monitoringu kwarantanny. Do tych działań w czasie świątecznych zaangażowanych będzie ponad 160 żołnierzy.

Bardzo ważnym zadaniem jest wsparcie magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie, gdzie w 12-godzinnych dyżurach zaangażowani są terytorialsi 52 batalionu z Komorowa wraz z podchorążymi WAT.

Odporna wiosna

Od 18 marca Wojska Obrony Terytorialnej prowadzą pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych akademii wojskowych.

W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki