Koronawirus Ostrołęka. Szkoły w Ostrołęce zamknięte od piątku 13 marca 2020.

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Udostępnij:
Koronawirus Ostrołęka. Szkoły w Ostrołęce zamknięte od piątku 13 marca 2020. W czwartek opieka świetlicowa.

Już od piątku 13 marca 2020, wszystkie placówki oświatowe w Ostrołęce zostają zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem. Miasto apeluje, żeby już w czwartek 12 marca 2020 dzieci i młodzież zostały w domach!

- Podjęliśmy decyzję, że nasze szkoły zostaną od jutra zamknięte, z tym że czwartek będzie jeszcze takim dniem przejściowym dla tych rodziców, którzy nie będą mogli zaopiekować się dziećmi, natomiast od piątku szkoły zostaną już zamknięte definitywnie - poinformował prezydent Łukasz Kulik na konferencji prasowej.

Zobacz co mówił prezydent Łukasz Kulik:

Do kiedy szkoły w Ostrołęce pozostaną zamknięte?

- Jeżeli chodzi o sam okres zamknięcia, to zgodnie z decyzjami centralnymi będzie to 25 marca, z tym że to jest środa, więc zakładamy, że ten termin pewnie się przedłuży do niedzieli - mówił prezydent Kulik.

Zamknięte także kino i pływalnia

Od jutra - 12 marca 2020 - zamknięty zostanie także park wodny, lodowisko, inne obiekty użyteczności publicznej, OCK, sala kinowa, także biblioteka. Odwołane zostaną wszystkie imprezy masowe.

Decyzje centralne zakładały wprowadzenie tych ograniczeń od poniedziałku.

- Nas nie stać na te ryzyko, uważamy że nie ma na co czekać - poinformował prezydent.

- Nauczyciele będą przebywali w domu, ale zgodnie ze specustawą będą oni normalnie otrzymywali wynagrodzenie. W szkołach będą też dyżurować dyrektorzy lub ich zastępcy. Ustalenia są na dziś także takie, że w szkołach będą także pracownicy administracyjni i techniczni, w takim zakresie jak to będzie potrzebne – tłumaczył na konferencji prasowej prezydent Łukasz Kulik.

Ratusz pracuje, ale lepiej zadzwonić

Miasto apeluje też, żeby mieszkańcy, którzy chcą załatwić jakieś sprawy w urzędzie albo zrobiły to drogą pocztową, albo zadzwoniły wcześniej do ratusza.

- Nie ma co ukrywać, że wiele osób także u nas w ratuszu, mających małe dzieci, w związku z zamknięciem szkół będą oddelegowane do opieki nad dziećmi, może to spowodować utrudnienia w pracy poszczególnych wydziałów.

Autobusy będą jeździć…

W MZK od dwóch tygodni są wprowadzone obostrzenia związane z dodatkowymi procedurami dezynfekcji. Jak zapewnił prezydent Kulik, kontrola sanepidu wykazała, że procedury te są w MZK wdrożone bardzo dobrze.

- Nie ukrywam jednak, że jestem po spotkaniu z prezesem MZK. Analizujemy możliwość jakiegoś ograniczenia kursów, tym bardziej że w tym okresie, z powodu zamknięcia szkół, pewnie będzie mniej pasażerów. Na razie jednak nic się nie zmienia – mówił prezydent.

Po spotkaniu z dyrektorami

Jak informuje ratusz, prezydent Ostrołęki, w związku z zamknięciem szkół, spotkał się w tej sprawie z dyrektorami szkół.

Ratusz przekazał najważniejsze informacje po spotkaniu:

  • w czwartek, 12 marca będzie zapewniona opieka świetlicowa dla dzieci, którym tego dnia rodzice nie mogą zapewnić opieki w domu
  • szkoły będą zamknięte co najmniej do 25 marca
  • rodzicom dzieci w wieku do lat 8 przysługuje dodatkowy, 14-dniowy zasiłek opiekuńczy, który nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego
  • oświadczenie w sprawie zasiłku należy składać u swojego pracodawcy. Wzór oświadczenia na stronie www.zus.pl
  • w przypadku pytań i wątpliwości należy kontaktować się z dyrekcją szkoły/przedszkola, do której uczęszcza dziecko
  • kontakt do Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Ostrołęki (29) 764 68 11 numery wewnętrzne: 285, 289, 245, 253
  • więcej informacji na stronie www.gov.pl/web/koronawirus/zawieszenie-zajec-w-szkolach-przedszkolach-zlobkach

Koronawirus: Jak chronić dzieci i szkoły przed wirusem? Wytyczne UNICEF, WHO i Czerwonego Krzyża

UNICEF, WHO i Czerwony Krzyż opublikowały 11.03.2020 nowe wytyczne dotyczące ochrony dzieci i szkół przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Wytyczne zawierają praktyczne wskazówki dla nauczycieli, rodziców i dzieci. Obejmują także zalecenia dla władz krajowych i lokalnych, w jaki sposób dostosować i wdrożyć plany awaryjne dla placówek edukacyjnych.

W przypadku zamknięcia szkoły, wytyczne zawierają zalecenia mające na celu złagodzenie ewentualnego negatywnego wpływu na naukę i samopoczucie dzieci. Oznacza to, że należy wdrożyć plan zapewniający ciągłość edukacji. Można m.in. rozważyć możliwość nauki zdalnej przez platformy internetowe czy emisję treści edukacyjnych w radiu. Plany te powinny również obejmować niezbędne kroki w celu bezpiecznego ponownego otwarcia szkoły. UNICEF zaleca, aby czas spędzony w domu z powodu zamknięcia szkoły nie był czasem porzucenia nauki i przymusowych wakacji, a został wykorzystany na realizację programu szkolnego i nadrabiania ewentualnych zaległości w nauce.

UNICEF zachęca szkoły, aby – niezależnie od tego, czy są otwarte czy zamknięte – zapewniły uczniom pełne wsparcie. Szkoły powinny dostarczyć informacji o dobrych praktykach higienicznych, ułatwić wsparcie psychologiczne, zwalczać dyskryminację i zachęcać uczniów do życzliwości oraz unikania stereotypów w rozmowach o wirusie.

Wytyczne zawierają także wskazówki dla rodziców, opiekunów, dzieci i uczniów. Należy:

  • Monitorować stan zdrowia dzieci i nie posyłać ich do szkół, jeśli są chore;
  • Zachęcać dzieci do zadawania pytań i wyrażania swoich obaw;
  • Kichać i kaszleć zasłaniając usta chusteczką lub łokciem, aby uniknąć dotykania twarzy, oczu, ust i nosa.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
13 marca, 19:55, Pan Jezus:

Pan bóg to ja wyleczę was z koronawirusa

Boże nie czekaj,pouzdrawiaj nas.

P
Pan Jezus

Pan bóg to ja wyleczę was z koronawirusa

Dodaj ogłoszenie