Koronawirus. Ostrołęka. Szkoły przygotowują się do nauki zdalnej. Dyrektor wydziału oświaty UM w Ostrołęce wystosowała list do nauczycieli

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Ostrołęka. Szkoły przygotowują się do nauki zdalnej. Wprowadzane są rozwiązania, które pozwolą nauczycielom komunikować się z uczniami. List do nauczycieli w tej sprawie wystosowała także dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta w Ostrołęce.

Uprzejmie informuję, że Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów szkół dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania w sytuacji zawieszenia zajęć w szkołach - pisze w liście skierowanym do nauczycieli Anna Gocłowska, dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta w Ostrołęce.

Na stronie www.men.gov.pl można znaleźć wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami. Prosimy o stałe śledzenie tych stron, gdzie można znaleźć propozycje zajęć dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodnie z aktualną podstawą programową. Do dyspozycji jest również platforma epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dla ósmoklasistów i maturzystów.

Zachęcamy Państwa do korzystania z materiałów, wykorzystując w tym celu dziennik elektroniczny, stronę internetową szkoły, a także mailing do rodziców, a w przypadku starszych uczniów bezpośredni kontakt elektroniczny - pisze Anna Gocłowska.

List do nauczycieli skierowała także Mazowiecka Kurator Oświaty. Pisze w nim m.in.:

Zawieszenie zajęć nie może być traktowane jako okres ferii. Nauczyciele w tym czasie pozostają w dyspozycji dyrektora. Możecie Państwo prosić nauczycieli o przygotowanie materiałów dydaktycznych do samodzielnej pracy uczniów w domu. Materiały te mogą rozwijać zainteresowania uczniów, utrwalać wiedzę, przygotowywać do egzaminów, jednak nie mogą być formą realizacji podstawy programowej.
Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele. Powyższe materiały zostaną również zamieszczone na stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie. Proszę Państwa, aby aktywność uczniów była racjonalnie planowana oraz dawała przestrzeń do rozwoju ich indywidualnych pasji i zainteresowań.

Ostrołęka. Zdalna nauka w szkołach

Tymczasem część ostrołęckich szkół już pracuje zdalnie. Spora grupa nauczycieli za pośrednictwem portalu vulcan.pl lub Librus przesyła uczniom materiały do samodzielnej nauki w domu. Dzięki temu uczniowie i ich rodzice mają stały, choć wirtualny, kontakt ze swoimi nauczycielami.

- Od chwili zawieszenia zajęć rozpoczęliśmy nauczanie zdalne. Przybiera ono różne formy i zależy od specyfiki przedmiotu. W tym momencie dużo zależy od waszego osobistego zaangażowania. Dobrze jest podzielić swój dzień na czas poświęcony nauce i czas odpoczynku. Drogą elektroniczną otrzymujecie materiały, linki, teksty źródłowe, zadania, polecenia, filmiki, ćwiczenia… Szkoła nadaje rytm i porządkuje proces nauczania. Nauczanie zdalne ma inny charakter, ale i w tym przypadku rytm i systematyczność są potrzebne. Życzymy Wam zapału do nauki i kreatywności. Wykorzystajcie czas na rozwój. Nauka w domu jest nie tylko zdobywaniem wiedzy, ale również kształtuje charakter, gdyż opiera się na samodyscyplinie, wytrwałości, pilności, obowiązkowości i zachowaniu właściwych proporcji - czytamy na stronie II LO w Ostrołęce.

Szkoły zamknięte do Wielkanocy?

- Bardzo prawdopodobne, że kolejnym momentem, do którego przedłużymy okres zamknięcia szkół będą Święta Wielkanocne - mówił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. - Przygotowujemy nauczycieli, uczniów i rodziców, bo oni wszyscy będą musieli współpracować, na inny sposób nauczania. Zamiast tego tradycyjnego, twarzą w twarz, chcemy, aby stopniowo przechodzono na zdalne nauczanie. Metody mogą być bardzo różne, trzeba wykorzystać nowoczesne formy komunikacji, którymi częściowo, na co dzień już się posługujemy, takie jak poczta elektroniczna, dziennik elektroniczny, którym można przekazać informacje, ale także różnego rodzaju komunikatory, które pozwalają tworzyć grupy, aby uczniowie mogli wspólnie uczestniczyć w zajęciach - wyjaśniał minister Dariusz Piontkowski.

W takim wypadku przerwa potrwa nie do 25 marca, ale do 14 kwietnia. Szef resortu edukacji dodał, że ten scenariusz nie jest jeszcze pewny. Obecna dwutygodniowa przerwa to efekt ustaleń z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

- Nadal będziemy realizować wytyczne ministra zdrowia. Prawdopodobnie okres dwutygodniowej przerwy w nauce, którą dotąd ustaliliśmy, zostanie wydłużony - dodał minister Piontkowski.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie