Koronawirus Ostrołęka. Raport o działaniach miasta ws. koronawirusa. Aktualizacja

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Fot. UM Ostrołęka
Koronawirus. Urząd Miasta Ostrołęki publikuje raport o działaniach prewencyjnych podjętych w Ostrołęce w związku z koronawirusem.

Piątek, 13 marca 2020 r.

16.00 - Pomoc w zakupach już nie tylko dla seniorów. Poszerzyliśmy grupę osób, które mogą skorzystać z pomocy pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce i Straży Miejskiej w podstawowych zakupach spożywczych oraz higienicznych.

Program pomocy został stworzony z myślą o samotnych lub schorowanych ostrołęckich seniorach. Dziś do tej grupy dołączamy również osoby:

  • niepełnosprawne, które nie mają w swoim otoczeniu rodziny i bliskich
  • samotnie wychowujące dzieci, które na czas zakupów nie mają możliwości zapewnienia im opieki.

Ostrołęczanie mogą dzwonić w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 - 14.00 pod nr telefonu: 505-778-076.

15.37 - Zarząd Miejskiego Zakładu Komunikacji wprowadził we wszystkich autobusach (od 13 marca) blokadę pierwszych drzwi. Wprowadzono również wydzieloną strefę buforową w rejonie kierowcy. Powyższe działania podyktowane są bezpieczeństwem kierowców.

15.00 - Od 16 marca 2020r. zawieszone zostają czasowo osobiste wizyty w punktach nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji na terenie Miasta Ostrołęki.

Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość zorganizowania porad za pomocą środków porozumiewania się na odległość tj.:
- telefonicznie: (29) 764 68 11 wew. 278,
- e-mail: npp@um.ostroleka.pl.

W razie komunikacji za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość osoba potrzebująca pomocy przed jej udzieleniem składa za pośrednictwem e-maila wniosek o uzyskanie nieodpłatnej pomocy prawnej za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, zawierający oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (art. 4 ust. 2 ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej).

Wzór oświadczenia z wnioskiem o potrzebie uzyskania porady prawnej TUTAJ.

14.30 - W związku z odwołaniem zajęć dydaktycznych w szkołach, od 16 do 25 marca autobusy MZK będą kursowały zgodnie z rozkładem jazdy obowiązującym w dni robocze bez nauki tj. bez kursów oznaczonych symbolem "N" na liniach 1, 2, 10, 12, 13 i 23.

14.15 - Ostrołęckie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. informuje, że od 16 do 27 marca Dział Obsługi Klienta oraz kasa nie będą dostępne dla interesantów. Zachęcamy mieszkańcom skorzystanie z możliwości załatwienia spraw za pośrednictwem poczty elektronicznej ebok@opwik.pl lub telefonicznie (w godz. 7.00-15.00):

Wnioski, wodomierze, zgłaszanie awarii - (29) 769-47-57
Rozliczenia odbiorców, faktury - (29) 769-47-55
Rozliczenia odbiorców, faktury - (29) 769-47-76
Warunki techniczne - (29) 769-47-56.

Opłatę za zużytą wodę i odprowadzone ścieki można uiścić na konto:
Bank Pekao S.A. 78 1240 5787 1111 0010 8720 5632.

13.15 - W związku z rekomendacją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrołęce prezydent Ostrołęki wydał decyzję o zawieszeniu działalności Targowisk Miejskich w Ostrołęce do odwołania.

11.57 - Uruchomiono numery telefonów dla mieszkańców, którzy chcą załatwić sprawy w Wydziale Obsługi Mieszkańców i Komunikacji, głównie te związane z pojazdami (ul. T. Kościuszki 45) oraz Wydziale Geodezji i Kartografii (ul. Gen. A. E. Fieldorfa "Nila" 15).

Interesanci proszeni są o kontakt telefoniczny w sprawie umawiania się na konkretne godziny. Nad bezpieczeństwem i usprawnieniem pracy w budynku przy ul. Kościuszki 45 czuwa strażnik miejski, który w przypadku dużej liczby zainteresowanych będzie umawiał ich na wskazane godziny.

Wydział Geodezji i Kartografii (ul. gen. A. E. Fieldorfa "Nila" 15) - wizyta po wcześniejszym umówieniu terminu za pośrednictwem numeru telefonu: (29) 765 42 75.

Wydział Obsługi Mieszkańców i Komunikacji (ul. T. Kościuszki 45) - umawianie wizyt za pośrednictwem numeru telefonu: 609 933 411.

9.40 - Miejskie szkoły, przedszkola i żłobki miejskie są zamknięte. W prywatnych przedszkolach i punktach przedszkolnych "Jaś i Małgosia" 13 marca obecnych jest 27 dzieci. Pozostałe placówki są zamknięte.

8.40 - Komunikat w sprawie odwołania eliminacji centralnych XXII edycji Olimpiady Wiedzy o Prawie 27-28 marca 2020r.

"Z przykrością informuję, że planowane na dzień 27-28 marca 2020 roku eliminacje centralne XXII edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Prawie zostają odwołane z uwagi na wyjątkową sytuację, w której się znaleźliśmy (koronawirus). Na ten moment nie jesteśmy w stanie zdecydować, czy eliminacje finałowe zostaną przeprowadzone w późniejszym terminie, gdyż trudno przewidzieć rozwój dalszej sytuacji. Decyzje będą podjęte po konsultacji z organami władzy państwowej. Dalsze informacje będą podane w kolejnym komunikacie na stronie internetowej Olimpiady" - informuje przewodniczący komitetu głównego olimpiady, Adam Ochenkowski.

Czwartek, 12 marca 2020 r.

16.30 - Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik wystosował pisma do Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojewody Mazowieckiego w sprawie udzielenia wsparcia prowadzonych działań w zakresie przeciwdziałania negatywnym skutkom koronawirusa (COVID-19):

  • - w piśmie do Premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Ostrołęki zwraca się z prośbą o wsparcie prowadzonych działań oraz uruchomienie procedur, które pozwolą samorządom na zakupy materiałów, urządzeń i środków niezbędnych do ochrony bezpieczeństwa obywateli za pomocą jednej scentralizowanej platformy,
  • - w piśmie do Ministra Obrony Narodowej, Mariusza Błaszczaka prezydent Ostrołęki zwraca się z prośbą o udzielenie wsparcia polegającego na przeprowadzeniu wspólnie z 5. Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” (5 MBOT) ćwiczeń wojskowych w Ostrołęce. W czasie takich ćwiczeń osoby merytoryczne oddelegowane do Ostrołęki mogłyby razem z naszym sztabem zarządzania kryzysowego przećwiczyć koordynację zadań różnych służb oraz wdrażanie procedur na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji,
  • - w piśmie do Wojewody Mazowieckiego, Konstantego Radziwiłła prezydent Ostrołęki zwraca się z prośbą o potraktowanie jako priorytetowego zapotrzebowania Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce w zakresie niezbędnej liczby masek ochronnych, materiałów dezynfekujących oraz pozostałego rodzaju sprzętu (np. respiratorów).

14.32 - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Ostrołęce informuje, że od 13 marca działalność Punktu Pomocy "PoRaDa" funkcjonującego w MOPR zostaje zawieszona do odwołania.

10.46 - Zachęcamy osoby, które chcą załatwić sprawy w Urzędzie Miasta Ostrołęki lub innych jednostkach miejskich do ograniczenia wizyt do niezbędnego minimum.

Prosimy o upewnienie się, czy obecność na miejscu jest wymagana. Proponujemy skorzystanie z możliwości załatwienia spraw za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonicznie. Dodatkowo na parterze urzędu miasta pełnią służbę strażnicy miejscy, którzy w przypadku, gdy sprawa wymaga kontaktu osobistego z pracownikiem, proszą pracowników o zejście do interesanta.

10.21 - Wprowadzamy czasowe zawieszenie działalności Dziennego Domu Senior + przy ul. Gomulickiego 1 A od 12 do 25 marca br. MOPR poinformował o wprowadzeniu ograniczenia w działalności Taniego Baru. W piątek 13 marca klientom MOPR zostanie wydany suchy prowiant na cały następny tydzień.

Środa, 11 marca 2020 r.

14.24 - Prezydent Ostrołęki, Łukasz Kulik uruchomił program wsparcia dla ostrołęckich seniorów. Seniorzy, którzy nie są w stanie samodzielnie zrobić podstawowych zakupów spożywczych oraz higienicznych i nie mają bliskich, którzy mogliby je zrobić, mogą skorzystać z pomocy pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce i ostrołęckiej straży miejskiej.

Seniorzy mogą dzwonić w dni robocze od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 - 14.00 pod nr telefonu: 505-778-076.

Więcej informacji: www.ostroleka.pl/aktualnosci/a/seniorze_jesli_nie_czujesz_sie_na_silach_pomozemy_ci_w_zakupach

13.22 - Od czwartku 12 marca zamknięte są wszystkie placówki kulturalno-sportowe, takie jak: Ostrołęckie Centrum Kultury, Galeria Ostrołęka OCK, Park Wodny "Aquarium", hala sportowo-widowiskowa im. Arkadiusza Gołasia, lodowisko miejskie, orliki, biblioteki i muzea.

11.35 - W całym kraju od 12 do 25 marca zostają odwołane zajęcia w żłobkach, przedszkolach, szkołach i uczelniach wyższych.

Ostrołęckie szkoły, przedszkola i żłobek są zamknięte od piątku 13 marca br. W czwartek 12 marca zapewniono opiekę świetlicową dla dzieci, którym tego dnia rodzice nie mogą zapewnić opieki w domu. Szkoły będą zamknięte co najmniej do 25 marca.

Rodzicom dzieci w wieku do lat 8 przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w wymiarze 14 dni, który nie wlicza się do ogólnego limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego. Aby uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć oświadczenie do swojego pracodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać na stronie internetowej ZUS www.zus.pl.

Zobacz inne materiały

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Tygodnika Ostrołęckiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie