Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus na świecie. Zamknięte kraje, miasta, szkoły. Świat walczy z pandemią

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Cao Zhonghong/Xinhua News/East News
Cała Europa i Ameryka zaczynają wprowadzać surowe środki bezpieczeństwa, by spróbować tamować skalę rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zamykane są szkoły i instytucje publiczne, restauracje, odwoływane imprezy masowe, mecze, koncerty. Kraje zamykają granice oraz niektóre miasta. Unia Europejska przekaże na walkę z pandemią 40 mld euro.

W piątek w Chinach odnotowano tylko pięć nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a w czwartek takich przypadków było osiem - w tym trzy dotyczyły osób przybyłych z zagranicy. To dwa kolejne dni, w których liczba nowych zakażeń jest jednocyfrowa. Chińskie władze twierdzą, że szczyt epidemii w ich kraju już minął. Dotychczas zachorowało tam niespełna 81 tys. osób, z czego ponad trzy tysiące zmarło.

Chiny zamknęły już wszystkie szpitale, które były stworzone specjalnie na potrzeby walki z wirusem. Zaczynają też wznawiać produkcję w niektórych branżach, m.in. medycznej czy samochodowej.

Zamykane szkoły, instytucje

O ile Chiny zdają się wychodzić z epidemii, o tyle w innych częściach świata pandemia koronawirusa przybiera na sile. WHO podaje, że dotąd na całym świecie, łącznie z Chinami, zdiagnozowano ponad 125 tys. zachorowań, a zmarło 4600 chorych. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan pandemii.

Kolejne kraje wprowadzają nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Wiele krajów europejskich zamyka szkoły. Od poniedziałku szkoły mają być zamknięte we Francji na dwa tygodnie. W Belgii i Bawarii oraz kraju Saary w Niemczech szkoły zostają zamknięte aż do Wielkanocy.

Jak podaje BBC, podobne kroki podjęły takie kraje, jak: Irlandia, Hiszpania, Filipiny, Portugalia, a także np. Boliwia. W USA sześć stanów zdecydowało się również na zawieszenie nauki w szkołach.

Najtrudniejsza sytuacja wciąż panuje we Włoszech, gdzie do wczoraj zmarło 1016 osób, a liczba zarażonych wzrosła do 15113. Kraj jest zamknięty. Rząd wydał w czwartek nakaz zamknięcia także sklepów - poza spożywczymi i aptekami - barów, restauracji. Na prośbę rządu włoskiego Chiny wysyłają temu krajowi pomoc medyczną oraz ekspertów do walki z epidemią. unia europejska poinformowala o przekazaniu 40 mld dolarów krajom czlonkowskim na walkę z koronawirusem. Komisja Europejska chce również złagodzić restrykcje państwowej pomocy dla firm, by rządy mogły ratować krajowe biznesy w czasie pandemii.

Wielka Brytania chce opóźnić szczyt zachorowań

Na razie nie zamknięto szkół w Wielkiej Brytanii. Władze tłumaczą to tym, iż według ekspertów na tym etapie epidemii zamknięcie szkół mogłoby spowodować więcej szkody niż pożytku.

Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł swoich rodaków, że powinni się spodziewać, iż z powodu koronawirusa wielu ich bliskich odejdzie z tego świata przedwcześnie. Premier zaapelował jednocześnie do obywateli o pozostawanie w domach, a do tych, którzy źle się czują, by przez siedem dni nie wychodzili z mieszkań.

Jak podaje BBC, główny doradca rządu brytyjskiego ds. naukowych Patrick Vallance powiedział agencji Reuters, że plan brytyjskich władz jest taki, by możliwie opóźnić nadejście szczytu zachorowań na koronawirusa i przesunąć go na miesiące letnie. Wtedy obłożenie szpitali jest mniejsze i systemowi zdrowotnemu łatwiej będzie sobie radzić z większą liczbą chorych.

Ponadto naukowcy liczą na wytworzenie tzw. odporności zbiorowej.

- Uważamy, że ten wirus prawdopodobnie będzie powracać z roku na rok i stanie się sezonowym wirusem, a społeczności staną się na niego odporne - powiedział Reutersowi Vallance, według Reuters.

Zamknięte miasta w Katalonii

Wiele krajów wprowadza jeszcze ostrzejsze rygory. W Czechach władze wprowadziły stan wyjątkowy na 30 dni. Od 13 marca wprowadziły zakaz przyjazdu cudzoziemców z 15 krajów najbardziej zagrożonych koronawirusem, nie było na tej liście Polski. W poniedziałek jednak zakaz ma zostać rozszerzony na wszystkie kraje. Granice zamyka również Słowacja, a - dla niektórych krajów - także Węgry.

Hiszpania ogłosiła w piątek wprowadzenie stanu wyjątkowego z powodu koronawirusa. Liczba potwierdzonych zachorowań w tym kraju wzrosła do 4200, a zgonów do 120.

Władze Katalonii ustanowiły strefę zamkniętą wokół czterech miast w tym regionie Hiszpanii. Dotyczy to obszaru zamieszkałego przez około 70 tys. osób, a na ten krok się zdecydowano, gdy liczba zmarłych z powodu koronawirusa wzrosła w tym kraju jednego dnia o 37 - informuje BBC.

Wirus paraliżuje nie tylko życie mieszkańców, ale też sprawia, że zawieszane są wielkie imprezy sportowe. UEFA przesunęła mecze Ligi Mistrzów i Ligi Europy na późniejszy termin. Brytyjska Premiership zawiesiła rozgrywki do 3 kwietnia po tym, jak w kilku zespołach wykryto przypadki koronawirusa. Zakażony jest m.in. trener Arsenalu Londyn Mikel Arteta. W USA zawieszono wszystkie największe ligi - NBA, NHL i MLS.

Władze Nepalu wstrzymały z kolei sezon wspinaczkowy w Himalajach.

Prezydent Brazylii zakażony?

Przez epidemię również wiele rządów musi radzić sobie dzięki zdalnej pracy najwyższych urzędników. Premier Kanady Justin Trudeau zarządza krajem z izolacji domowej po tym, jak koronawirusa wykryto u jego żony.

Dołączył do takich oficjeli, jak brytyjski minister zdrowia, wiceminister zdrowia Iranu, francuski minister kultury czy przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, którzy przebywają w izolacji. Ten ostatni podróżował do Włoch i po powrocie poddał się kwarantannie. Jak podało CNN, na wynik testu koronawirusowego czekał prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, gdyż wirusa stwierdzono u jego rzecznika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus na świecie. Zamknięte kraje, miasta, szkoły. Świat walczy z pandemią - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki