Koronawirus. Mazowsze. Władze województwa uruchamiają unijne środki dla szpitali. Aż 150 milionów euro. 24.03.2020

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
Polska Press
Koronawirus. Mazowsze. Władze województwa uruchamiają unijne środki dla szpitali. Aż 150 milionów euro.

Dziś (24 marca 2020) zarząd województwa mazowieckiego uruchomił projekt unijny, dzięki któremu do mazowieckich placówek trafi m.in. najbardziej potrzebny sprzęt ratujący życie i środki ochrony. Wartość projektu wyniesie aż 150 mln zł. To pierwsze takie wsparcie w kraju i w Unii Europejskiej. Samorząd zebrał już najpilniejsze potrzeby od mazowieckich szpitali. Teraz rozpocznie się proces zakupów – informuje samorząd Mazowsza.

To oczywiście nie zmienia faktu, że szpitale – także szpital w Ostrołęce – są dziś w trudnej sytuacji. Na tyle trudnej, że ostrołęcki szpital zdecydował się na opublikowanie apelu o wsparcie w walce z koronawirusem. Pieniądze na sprzęt i funkcjonowanie szpitala potrzebne są NATYCHMIAST.

Przeczytaj

Wypada mieć tylko nadzieję, że także środki unijne zostaną uruchomione szybko.

_Mazowsze jako pierwszy region w Polsce uruchomiło środki unijne na walkę z koronawirusem. Projekt pozwoli na wyposażenie m.in. w niezbędny sprzęt podmioty, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości. W tym momencie to ponad 60 placówek w województwie. Projekt zakłada również wsparcie dla stacji pogotowia ratunkowego i transportu sanitarnego. Marszałek Adam Struzik zwraca uwagę, że w tej sytuacji konieczna jest ścisła współpraca samorządów ze służbami i władzami centralnym_i – informuje samorząd Mazowsza.

– Oczywiście, za działania kryzysowe odpowiada strona rządowa, ale dociera do nas wiele sygnałów ze szpitali o olbrzymich dodatkowych potrzebach. Szpitale chcą odpowiedzialnie przygotować się do wzrostu liczby pacjentów i trzeba im w tym pomóc – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

150 milionów euro dla szpitali

Aby doposażać szpitale, w pierwszej kolejności samorząd województwa uruchomił 10,5 mln zł w ramach rezerwy kryzysowej. W ostatnich dniach to właśnie z niej kupowano aparaturę i środki ochrony. Po uruchomieniu projektu unijnego kolejne zakupy będą realizowane już dzięki wsparciu unijnemu.

– Mówienie, że UE nie wspiera krajów członkowskich w tej trudnej sytuacji, to delikatnie mówiąc nieporozumienie. Komisja Europejska dała zielone światło do przekierowania wsparcia unijnego na najpilniejsze potrzeby służby zdrowia. To realne i bardzo duże pieniądze – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Co będzie mogło być kupowane w ramach projektu samorządu województwa? Wszystko co niezbędne w walce z koronawirusem. Przede wszystkim zakup aparatury medycznej i diagnostycznej (wraz z usługą remontowo-budowlaną niezbędną do jej uruchomienia – adaptacja), zakup odczynników, urządzeń do dezynfekcji, środków do dezynfekcji, środków ochrony indywidualnej, leków, szczepionek, testów, stworzenie tymczasowych obiektów kubaturowych związanych z leczeniem i diagnostyką oraz inne niezbędne wydatki, które pojawią się wraz z potencjalnym rozwojem epidemii.

Lista szpitali, które mogą otrzymać wsparcie

Obecnie finalizowana jest ostateczna lista potrzeb, nad czym pracuje powołany przez marszałka województwa specjalny zespół. W jego skład weszli przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, wojewody mazowieckiego oraz eksperci – konsultanci wojewódzcy.

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna, musimy zachowywać się niezwykle elastycznie i kierować sprzęt tam, gdzie będzie on w danej chwili najbardziej potrzebny. Dlatego decyzja o ostatecznym zakresie i miejscu realizacji projektu, w tym o lokalizacji zakupionego sprzętu, będzie podejmowana w oparciu o aktualne potrzeby i w ścisłej koordynacji z wojewodą mazowieckim. Dopuszczamy możliwość elastycznego przenoszenia sprzętu, tak aby zapewnić jego optymalne wykorzystanie – dodaje członek zarządu Elżbieta Lanc.

Partnerami projektu mogą być placówki, na które wojewoda mazowiecki nakłada obowiązek podwyższonej gotowości. W subregionie ostrołęckim są to:

  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przasnyszu,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zespół Zakładów w Makowie Mazowieckim im. Duńskiego,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wyszkowie,
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej,
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „MEDITRANS OSTROŁĘKA” Stacja Pogotowia Ratunkowego.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie