Koronawirus a przedszkola. W których gminach powiatu ostrołęckiego są czynne?

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Krzysztof Kapica/Polska Press
Przedszkola i oddziały przedszkolne można otwierać (po spełnieniu wielu warunków, oczywiście). Niektóre - prywatne i samorządowe - w naszym regionie już funkcjonują.

Kadzidło
Do 20.05.2020 przedszkole nie zostanie otwarte.

Tak tłumaczy rodzicom maluchów dyrektor placówki Halina Prusaczyk:
Nie otwieramy przedszkola, o czym już Państwo wiecie, nie ze względu na egoistyczne niezrozumienie Państwa trudnej sytuacji, ale w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie naszych podopiecznych, dzieci i pracowników. Czas epidemii zobowiązuje nas do zachowania nad wyraz starannej organizacji pracy i opracowania, stosowania i przestrzegania procedur opartych na wytycznych GIS (zostały zamieszczone na stronie szkoły i przedszkola). Przepisy te są niezwykle trudne do wdrożenia, wymuszają wiele ograniczeń, obostrzeń, a przy specyfice zachowań i potrzeb rozwojowych dzieci wprost nie do spełnienia. Statystyki zachorowań nadal są wysokie, a codzienne funkcjonowanie społeczne nadal w reżimie sanitarnym. Nie pozwala to na spokojne, bezpieczne przyjęcie dzieci do placówki.

Dziś proszę Państwa o zapoznanie się z Procedurami zapewnienia bezpieczeństwa w Przedszkolu Samorządowym w Kadzidle i oddziałach przedszkolnych w Szkole Podstawowej w Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kadzidle w związku z wystąpieniem COVID-19, które zostały opracowane na otwarcie placówki i przyjęcie dzieci. Nie wyłania się z nich obraz przedszkola, jakie wszyscy znamy. Bez ciepła wzajemnych relacji, bezpośredniego kontaktu, w ciągłym niepokoju, w dystansie społecznym, zapachu środka dezynfekcyjnego, ogołoconych salach, wyselekcjonowanych zabawkach- tak by należało pracować.

Niemożliwe, by nie móc przytulić płaczącego dziecka, niemożliwe, by móc upilnować dzieci, aby się wzajemnie nie dotykały.

Dyrekcja przeprowadza rozeznanie w zakresie liczby dzieci, których rodzice chcieliby teraz oddać dziecko do przedszkola. Nie ma możliwości, by przyjąć wszystkie dzieci, ponieważ wytyczne zobowiązują do przestrzegania zasady 4 m kw. na jedno dziecko i jednego pracownika.

Zaczekajmy, aż będzie bezpieczniej. Zdrowie należy chronić. Najważniejsze to żyć. Przedszkole otworzymy możliwie najwcześniej, jak to będzie możliwe. Teraz starannie się do tego przygotowujemy.

- podkreśla dyrektor Halina Prusaczyk.

A jak jest w innych gminach powiatu ostrołęckiego?

Myszyniec
W Myszyńcu zdecydowano o otwarciu przedszkola już w pierwszym możliwym terminie, czyli 6 maja 2020.

- Przedszkole Samorządowe w Myszyńcu funkcjonuje od 6 maja, zgodnie z zaleceniami Sanepidu zachowane są szczególne środki ostrożności. Na razie są to dzieci rodziców pracujących, ale z rozmowy z panią dyrektor przedszkola wynika, że zainteresowanie jest coraz większe. Zajęcia przebiegają spokojnie i bez większych problemów. Od 6 maja otwarte jest również jedno przedszkole prywatne. Natomiast w wiejskich szkołach zgłaszane były pojedyncze przypadki dzieci i dyrektorzy po rozmowie ze mną zdecydowali, że na razie nie będą organizować zajęć - informuje Elżbieta Abramczyk - burmistrz Myszyńca.

Lelis
Przedszkola w gminie Lelis pozostają zamknięte I tak będzie przynajmniej do 18 maja.

Jesteśmy na etapie ostatnich ustaleń, planujemy od 18 maja uruchomić przedszkola, jeśli zainteresowanie ze strony rodziców nie zmaleje. Na razie i tak jest bardzo mało chętnych - powiedział nam wójt gminy Lelis Stefan Prusik.

Czerwin
Na razie nie wiadomo kiedy zaczną działać przedszkola w gminie Czerwin. A to dlatego, że... nie ma chętnych, żeby posłać tam dzieci.

- Chcieliśmy otworzyć przedszkole 6 maja, jednak nie otworzyliśmy z powodu braku chętnych. Kontaktowaliśmy się z rodzicami w dniach 4-5 maja i garstka rodziców, którzy chcieli wysłać swoje dzieci do przedszkola, rezygnowała słysząc, że ich dziecko będzie np. samo w sali. Jesteśmy w bieżącym kontakcie z rodzicami, gotowi do otwarcia z dnia na dzień. Żłobek pracuje od 6 maja z zaledwie czwórką dzieci - komentuje wójt Grzegorz Długokęcki.

Olszewo-Borki
Od 6.05.2020 czynne jest przedszkole w Olszewie-Borkach.

Przeczytaj

Łyse
Samorządowe Przedszkole w Łysych (ul. Szkolna 1) oraz oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest gmina Łyse będą zamknięte do 15 maja 2020 r. - poinformował wójt Grzegorz Fabiszewski.

Rzekuń
Jeszcze przed 6 maja samorząd zapytał rodziców o chęć udziału ich dzieci w zajęciach dydaktycznych. Rodzice zadeklarowali udział 19 dzieci na 136 uczęszczających do oddziałów przedszkolnych i 50 dzieci na 170 uczęszczających do przedszkola.

W związku z powyższym samorząd podjął szereg działań, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, m.in. wszystkie placówki zostały wyposażone w niezbędne płyny do dezynfekcji, maseczki, przyłbice, fartuchy ochronne. Zakupione zostały też ozonatory, które będą miały na celu wykonanie dezynfekcji pomieszczeń po opuszczeniu placówki przez dzieci. - czytamy na FB gminy.

Jeśli będzie pozytywna decyzja sanepidu, placówki zostaną otwarte 11.05.2020.

Goworowo
Ze względu na stwierdzenie przypadku zakażenia koronawirusem w Naszej gminie, podjąłem decyzję o wstrzymaniu otwarcia przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w dniu 6 maja. Placówki te zostaną zamknięte do czasu gdy zdobędziemy pewność, że nie będzie to zagrażało zdrowiu dzieci i ich rodzin - poinformował Piotr Kosiorek, wójt gminy Goworowo.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie