Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konwalie zwiększa siłę mięśnia sercowego

Jarosław Sender
Ziele konwalii zawiera glikozydy nasercowe, wśród których dominuje konwalatoksyna. Jej działanie zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego.

- Preparaty, które zawierają wyciąg z ziela konwalii warto stosować w średnio nasilonej niewydolności mięśnia sercowego - radzi internista, lek. med. Ewa Mazur z Przychodni Lekarzy Rodzinnych Centrum Medyczne "Medyk“ w Rzeszowie.

Obrzęki nóg będące objawami typowymi dla zaburzeń krążenia, można łagodzić stosując wyciągi z nasion kasztanowca, miłorzębu i rutyny.

Miłorząb można stosować w przypadku osłabienia odporności i napięcia naczyń żylnych.

Rutyna otrzymywana z ziela gryki działa uszczelniająco na ściany naczyń krwionośnych i zapobiega ich kruchości.

Mianem błonnika nazywamy wielocukry i ligniny odporne na działanie enzymów trawiennych przewodu pokarmowego.

W skład błonnika wchodzą dwie frakcje; nierozpuszczalna w wodzie (celulozy, hemicelulozy i ligniny) oraz rozpuszczalna (pektyny, gumy i śluzy).

Ta ostatnia obniża poziom glukozy i cholesterolu.

Dużych ilości błonnika dostarczają maliny, porzeczki i jabłka oraz brukselka, brokuły, fasola i groch.

Cenne dla serca fitosterole występują w nasionach słonecznikowych, orzechach i olejach roślinnych. Wpływaja one na zmniejszenie wchłaniania cholesterolu z przewodu pokarmowego.

- Okres bezobjawowy rozwoju zmian w naczyniach tętniczych występuje już pomiędzy 15 - 30 rokiem - twierdzi internista, lek. med. Ewa Mazur.

W tym okresie życia istnieje największa szansa powstrzymania nieodwracalnych zmian prowadzących do powstania płytki miażdżycowej.

- Mając na względzie młody wiek osób, należy jak najdłużej unikać stosowania leków. Zalecać im wysiłek fizyczny, schudnięcie, zaprzestanie palenia papierosów, picia alkoholu i unikanie stresu - podkreśla internista, lek. med. Ewa Mazur.

W takich przypadkach można również stosować preparaty pochodzenia naturalnego nie dające objawów ubocznych.

Największe znaczenie w zapobieganiu i leczeniu chorób układu krążenia mają rośliny, które w łagodny sposób obniżają ciśnienie krwi, wpływając rozkurczająco na mięśnie gładkie naczyń krwionośnych.

Owoce głogu zwiększają siłę skurczu serca zmniejszając częstotliwość rytmu. Oznacza to, że serce pracuje wolniej, ale wydajniej.

Głóg rozluźnia mięśnie gładkie, co sprawia, że naczynia krwionośne stawiają przepływającej przez nie krwi mniejszy opór. Wysiłek, jaki serce wkłada w swą pracę staje się mniejszy.

Krew łatwiej dociera do odległych nawet narządów jak mózg czy nerki, dzięki czemu one działają sprawniej. A ze względu na działanie moczopędne głogu, u osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze pochodzenia nerkowego następuje jego spadek.

Wyciągi z aronii również obniżają ciśnienie krwi, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych.

Preparaty czosnku stosuje się głównie przy podwyższonym stężeniu lipidów, w profilaktyce arteriosklerozy.
źródło: nowiny24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki