Konto dla nastolatka. Na co zwrócić uwagę i co powinniśmy kontrolować?

Materiał partnera zewnętrznego Nest Bank
Konto dla nastolatka to temat, którym żyją rodzice. Edukacja finansowa dzieci i młodzieży rzadko jest podejmowana w szkołach. Kiedy uczyć młodzież korzystania z karty debetowej? Jak nauczyć nastolatka oszczędności? Jakie możliwości daje konto dla nastolatka i jak wybrać odpowiednią ofertę?

Bycie nastolatkiem to szalony czas. Spotkania, wycieczki nocowania, wypady na lody, pizzę festiwal czy pod namiot. Każde takie wydarzenie może być sprawdzianem z umiejętności zarządzania pieniędzmi. Przy wszechobecnej reklamie produktów finansowych oraz szerokim dostępie do bankowości internetowej edukację finansową należy rozpocząć zasadniczo szybko.

Instytut badawczy SW RESEARCH na zlecenie Nest Banku* przeprowadził badanie, z którego wynika, że aż 85% rodziców daje dzieciom kieszonkowe w jakiejś formie. Forma przekazanie kieszonkowych może być taka, na jaką się z dziećmi umówimy, ale ze względu na rozwijającą się branżę produktów bankowych online, szybsze wprowadzenie nastolatka w świat bankowości mobilnej może dać lepsze efekty w przyszłości.

Aktualnie tylko 34% dzieci twierdzi, że otrzymuje kieszonkowe przelewem.

Konto dla nastolatka? Tak, ale jak się do tego zabrać?

0 zł za prowadzenia konta dla nastolatka

Nie ma się co czarować, na koncie nastolatka, przynajmniej na początku, nie będzie kokosów. To mogą być np. małe sumy przelewane przez rodziców systematycznie, co tydzień lub miesiąc. Dodatkowe opłaty za prowadzenie konta mogłyby uszczuplić już i tak ograniczony budżet nastolatka. Przy wyborze konta należy się kierować m.in. tym, które usługi są wolne od opłat.

Atrakcyjne konto dla nastolatka, powinno być zwolnione z opłat za:

  • prowadzenie rachunku płatniczego,
  • wydanie i obsługa karty debetowej,
  • wypłaty gotówki w dowolnej kwocie z każdego bankomatu w Polsce i za granicą,
  • internetowe przelewy krajowe.

Warunki te spełnia m.in. Nest Konto Samodzielne w Nest Bank.

Bezpieczne konto dla nastolatka

Rodzice, którzy otwierają konto dla nastolatka, powinni zrobić to w sposób przemyślany. Gospodarowanie pieniędzmi to tylko jedna z obaw. W niektórych produktach finansowych zostało to zorganizowane tak, że rodzic może mieć wgląd do konta dziecka. Umiarkowana kontrola, przynajmniej na początku użytkowania konta, na pewno da większe poczucie bezpieczeństwa.

Z badań Agencji SW Research wynika, że nastolatkowie najczęściej przeznaczają kieszonkowe na odzież, jedzenie i przekąski, gadżety i gry komputerowe. Wszystkie te produkty są dostępne w ofercie online, a za zakupy w sklepach stacjonarnych można bezpiecznie zapłacić kartą.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Nest Banku wynika, że powody, dla których zakłada się konto bankowe dla nastolatka, to:

  • dla rodziców jest to brak konieczności noszenia gotówki ze sobą i możliwość przelania pieniędzy gdy dziecko jest na wyjeździe.
  • dla dzieci – szybkie zakupy i możliwość płatności kartą zbliżeniowo,

Konto dla nastolatka: bankowość mobilna

Twoje dziecko na co dzień nie rozstaje się z telefonem? Smartfon to już nie tylko aparat do dzwonienia i pisania SMSów. To wielofunkcyjne urządzenie, które wykorzystać można także do korzystania z bankowości mobilnej. Szybkie przelewy, sprawdzenie stanu konta, podgląd wydatków – to wszystko umożliwia bankowość mobilna.

Konto dla młodzieży: czas na oszczędzanie

Oszczędzanie to kolejny etap w edukacji finansowej nastolatków. Nauka oszczędzania jest znacznie łatwiejsza, kiedy nastolatek posiada konto bankowe.

Z raportu „Przełomowa 13-nastka, czyli o dorastaniu do decyzji finansowych**” wynika, że ponad 60% ankietowanych nastolatków odkładają pieniądze, które otrzymały w ramach prezentu. Takie okazjonalne prezenty można przechowywać na koncie oszczędnościowym i jeszcze na tym zarabiać. Posiadając Nest Konto Samodzielne możemy założyć nastolatkowi konto oszczędnościowe Nest Skarbonka, na którym może on ustawić cel i konsekwentnie na niego odkładać. Konto oszczędnościowe tym różni się od lokaty, że w każdym momencie z pieniędzy można skorzystać, bez ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Konto dla młodzieży: dodatkowe bonusy

Tym, co może zachęcić do skorzystania z oferty konkretnego banku, to usługi dodatkowe. W Nest Bank jedną z dodatkowych możliwości jest tzw. „Koło ratunkowe”. Nastolatek może znaleźć się w awaryjnej sytuacji nawet wtedy, kiedy nie ma Cię w pobliżu i nie może się z Tobą skontaktować. Może to być np. niespodziewany wydatek na kolonii czy podczas wycieczki szkolnej.

Funkcja „Koło ratunkowe” to rozwiązanie, które umożliwia nastolatkowi natychmiastowe pobranie (z konta rodzica) wcześniej określonej przez rodzica kwoty. Rodzic dostaje powiadomienie, że dziecko skorzystało z koła ratunkowego, a nastolatek ma pieniądze, aby wyjść z kryzysowej sytuacji.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat finansowych nawyków nastolatków lub szukasz pomysłów na edukację finansową – skorzystaj z raportu „Przełomowa 13-tka, czyli o dorastaniu do decyzji finansowych”.

* Badanie „Nauka zarządzania pieniędzmi, czyli edukacja finansowa dzieci”, zrealizowane w dniach 19-22.07.2019 przez SW RESEARCH Agencję Badań Rynku i Opinii na zlecenie Nest Bank S.A. Agencja SW RESEARCH pozyskała wywiady metodą CAWI (on-line) z wykorzystaniem panelu internetowego SW Panel. W badaniu wzięły udział osoby posiadające dzieci w wieku 13-14 lat i/lub 15-17 lat oraz nastolatkowie w wieku od 13 do 17 lat. W ramach badania zgromadzono 500 wywiadów wśród rodziców dzieci 13-14 lat, 400 wywiadów wśród rodziców dzieci 15-17 lat oraz 400 wywiadów wśród nastolatków. Wszystkie dane statystyczne wskazane w materiale zostały opracowane na podstawie ww. badania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Konto dla nastolatka. Na co zwrócić uwagę i co powinniśmy kontrolować? - Dziennik Zachodni

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki